4

BEDA başvuruları sona erdi

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) ikinci dönem başvuru süreci sona erdi. 14 Şubat’ta başlayan destek aracına medya kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden 47, gazetecilerden 63 olmak üzere toplamda 110 başvuru yapıldı. Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt, Van ve Yalova olmak üzere 22 ilden başvuru alan destek aracına en yoğun başvuru yapan iller arasında ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Hakkâri ve Van yer aldı.  

Basın Evi Destek Aracı ikinci dönem başvuruları üç aşamalı değerlendirilecek. İdari kontrol, değerlendiricilerin kontrolü ve değerlendirme komitesi oylaması sonucu Haziran ayında açıklanması planlanan destek aracı kapsamında 110 başvurudan yaklaşık 25’inin desteklenmesi ön görülüyor. Aynı destek aracı kapsamında 2019 yılında 51 başvurudan 31’ine destek verilmiş ve medya alanında faaliyet gösteren gazetecilerin mesleklerini sürdürmelerine olanak sağlanmıştı.

M4D’nin destek araçlarından biri olan Basın Evi Destek Aracı ile medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirebilmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunun desteklenmesi amaçlanıyor.