Ulusal Komite

Nazmi BİLGİN
Komite Başkanı

1950 yılında Erzurum’ da doğan Bilgin, gazeteciliğe 1971 yılında Son Havadis Gazetesinde başladı. Çeşitli basın kuruluşları tarafından 6 yıl, Haber-Röportaj ve Röportaj dallarında “Yılın Gazetecisi seçildi.14 yıl, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinden sonra, 1992 yılında ittifakla cemiyete Genel Başkan seçildi. Bilgin 1992 yılından beri bu görevi sürdürüyor.

Ayhan AYDEMİR
Kıdemli Gazeteci Üye

1960 Ankara doğumlu Ayhan Aydemir gazetecilik hayatına Oktay Ekşinin yönlendirmesi ile 1981’de stajyer olarak Hürriyet’te başladı. 5 yıl Hürriyet’te kaldı. 1987’den bu yana ise Milliyet’te çalışmaya devam ediyor. Aydemir halen Milliyet Ankara Gazetesi haber koordinatörü ve Gazeteciler Cemiyetinde başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Özlem GÜNEL TEKŞEN
Hukukçu Üye

Av. Özlem Günel Tekşen, Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesi’ndeki eğitiminin ardından 2009 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.
Ankara Barosu’nun kadına ve çocuğa şiddetle mücadele projesi olan Gelincik Merkezi’nde 3 yıl süre ile tam zamanlı avukat olarak çalışmasının ardından serbest avukatlığa başlamıştır. Bir Dönem Ankara Barosu Gelincik Projesi’nin başkan yardımcılığı görevini de yürütmüştür.
Tekşen Hukuk Bürosu’nda kadın hakları, insan hakları, aile hukuku, ifade ve basın özgürlüğü ve sağlık hukuku başlıca çalışma alanları olmak üzere çalışmaktadır. Çalışma alanları kapsamında pek çok panel, TV ve radyo programına konuşmacı olarak katılmıştır.

Dr. Hülya ERASLAN
Akademisyen Üye

2002 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı. “Agos (1996-2005) Türkçe-Ermenice Bir Gazetenin Tarihi” isimli yüksek lisans tez çalışması aynı yıl kitap haline getirildi. Bu çalışma 2009 Genç Sosyal Bilimciler Yarışması ödülüne layık görüldü. 2011-2012 yılları arasında YÖK doktora sırası araştırma bursu ile Georgetown Üniversitesi’ne araştırmacı –öğrenci olarak gitti. 2016 yılında “Osmanlı Bankası Baskınının (1896) Osmanlı Ermeni Basınında Ele Alınışı” başlıklı doktora çalışmasını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim dalında tamamladı. 2005 yılından 2019 yılına kadar eski adıyla Gazi Üniversitesi yeni adıyla Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. İletişim Fakültesinde Çocuk Hakları ve İletişim, Basın Dili, Dergi Gazeteciliği adında çeşitli dersler vermiştir. 2019 Aralık ayından itibaren Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ermeni Dili ve Kültürü Anabilim dalında doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Petek Us GÜLBİTTİ
Genç Gazeteci Üye

1972 tarihinde Ankara’da doğdu. 1994 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Mesleğe Milliyet Gazetesi’nde 1993 yılında başladı. 1999 yılına kadar istihbarat, kültür, magazin ve Başbakanlık muhabirliği yaptı. Daha sonra Kanal D ve 24 TV’de muhabir olarak görev yaptı. 2018-2022 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Birimi’nde Haber Müdürü olarak çalıştı.

Feridun Fazıl ÖZSOY
STK Temsilcisi, Üye

Erzurum doğumlu. Tokat Öğretmen Okulu ve Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği bölümü mezunu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi , Eğitim Yönetimi ve Teftişi bölümünde master yaptıktan sonra on yılı aşkın bir süre öğretmen ve idareci olarak eğitim sektöründe görev yaptı. 1990 yılında TRT’nin prodüktörlük sınavlarını kazanıp, TRT Erzurum Radyosu’na prodüktör olarak atanan Özsoy 2019 yılında emekli olup, halen Erzurum Pusula Gazetesinde günlük yazılar yazmaktadır. 2000 yılında Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına seçilen Feridun Fazıl Özsoy bu görevini sürdürmekte olup, ayrıca 10 yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Genel Başkan Yardımcılığını üstlenmiştir. Kurucusu olduğu Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonunun Genel Başkanlığını, kurucuları arasında olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun Genel Başkan Vekilliğini sürdürmekte. Öğretmen, prodüktör ve gazeteci olarak çok sayıda ödülü bulunan Özsoy evli ve üç çocuk babasıdır.

Sedat BOZKURT
Kıdemli Gazeteci Üye

Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Günaydın, ANKA haber Ajansı, Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl ve TV8’de çeşitli görevlerde bulundu. ATV Ankara Haber Müdürlüğü yaptıktan sonra Birgün Gazetesi ve The New Anatolian’da çalıştı. Bilkent ve Gazi Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olarak ders verdi. FOX TV Ankara Temsilciliği görevinde bulundu.

Yusuf KANLI
Proje Direktörü, Doğal Üye

Kıbrıs 1959 doğumludur. Gazeteciliğe 1978’de Turkish (Hürriyet) Daily News gazetesinde başlayan Kanlı, Anadolu Ajansı’nda da görev yaptı. 1995 yılında Daily News gazetesine dönen Kanlı Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni görevlerinde bulundu. Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı olan Kanlı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta çeşitli gazete ve haber portalları için Türkçe haftalık yazılar yazmaktadır.

Tuğrul Çomu
STK Temsilcisi, Üye

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini yine Ankara Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’ndan aldıktan sonra, aynı üniversitede Gazetecilik Anabilim Dalı’nda doktora programına başladı. Halen ODTÜ Bilim İletişimi Grubu’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Alternatif Bilişim Derneği’nin kurucu üyelerindendir ve Yönetim Kurulu üyesidir ayrıca Yeni Medya Çalışmaları Kongresi Düzenleme Kurulu’nda yer almaktadır. Akademik ilgi alanları arasında yeni medya, yeni medya okuryazarlığı, katılımcı kültür ve görsel kültür bulunmaktadır.

Kağan Kıraç
Finansal Destek Uzmanı, Üye

1992 yılında Ankara’da doğan Kağan Kıraç, 2018 yılında Sivil Düşün programında sivil toplum sektörüne giriş yaptı.
2020 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin yürütmüş olduğu Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesinin finans müdürü olarak başladı.
Sivil Topluma Artı Derneği’nin kurucu üyesi ve aynı zamanda ‘’Denetleme Kurulu’nda’’ görev almaktadır.
Temmuz 2022 yılında başlayan M4D projesinin ikinci döneminde ise ‘’Üçüncü Taraflara Finansal Destek Uzmanı’’ olarak devam etmektedir.