Basın Evi Destek Aracı (BEDA)

Söz M4D Projesi’nden destek alanlarda: #OdaBEDA

#M4D Projesi gazetecileri ve basın örgütlerini desteklemeye devam ediyor. Medyada çoğulculuğu, dayanışmayı güçlendirmek üzere hayata geçirilen Basın Evi Destek Aracı’ndan (BEDA) yararlanan gazeteciler deneyimlerini sizinle paylaşıyor. Nisan 2020 ile birlikte M4D Projesi sosyal medya hesaplarında her ay BEDA’dan destek alanlara #OdaBEDA etiketiyle haftalık köşe ayrılacak.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında birinci dönemi sona eren, ikinci dönemi de Haziran 2020’de başlayan BEDA desteklerinden yaralanan kişi ve sivil toplum örgütleri çalışmalarını sizlerle paylaşacak.

Nedir #OdaBEDA?

(1)Bkz. #odaBEDA:M4D Projesi’nin BEDA destekçilerine kulak verdiği odanın adıdır.

(2)Bkz. #OdaBEDA: BEDA ile tüm Türkiye’den serbest çalışan, işini kaybetmiş gazeteciler; mesleğe yeni adım atan gençler ve basın özgürlüğünü savunan sivil toplum örgütleri destekleniyor. Sosyal medyada tanıdık yüzleri gördüğünüzde #M4D Projesi de orada olacak ve gazetecileri dinlerken size “O da BEDA” diyecek.

Siz de paylaşımlarınızı #OdaBEDA etiketiyle yapmak ve #M4D Projesi sosyal medya hesaplarını takip etmek için aşağıdaki sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.

Facebook için tıklayınız

Instagram için tıklayınız

Twitter için tıklayınız

Youtube için tıklayınız

#odaBEDA’da kimler var?

Çalışmalarını BEDA desteğiyle yürütenlere ait yayınlar, çalışmaların özetleri, röportajlar ve videolar bu sayfada aylık olarak güncelleniyor. “Başka kimler BEDA?” sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz:


Osman Bulut Bagatır – İklimhaber.org

Osman Bulut Bagatır, iklimhaber.org ve ekoiq.com internet sitelerinin editörü olarak iklim krizine odaklanan çalışmalarına değindi ve M4D Projesi Basın Evi Destek Aracı’ndan nasıl yararlandıklarını anlattı. BEDA desteğiyle üretilen haberler hakkında bilgi veren Bagatır, kömürlü termik santrallerin bulunduğu şehirlerde haber ve video üretebilmenin kendileri açısından önemine vurgu yaptı. Bagatır, iki ayrı projeyle başvurup destek aldıklarını ve her ikisini de başarıyla tamamladıklarını belirtti ve Basın Evi Destek Aracı’na başvuru süreci hakkında deneyimlerini paylaştı.

#M4D Projesi – Osman Bulut Bagatır röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

İklim Haber web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 


Volkan Nakiboğlu

Volkan Nakiboğlu, pek çok farkı televizyon kanalında haber kameramanlığı yaparak sürdürdüğü mesleğine bir süredir serbest gazeteci olarak devam ediyor. M4D Projesi kapsamında Basın Evi Destek Aracı’ndan yararlanan Nakiboğlu, serbest gazetecinin yaşadığı zorlukları ve haberciliği nasıl sürdürdüğünü anlattığı “Freelance” belgeselini anlattı. Ocak 2022 itibariyle dokuz uluslararası festivalde finale kalan ve ödüller alan belgeselin öyküsü #odaBEDA’da…

 

#M4D Projesi – Volkan Nakiboğlu röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

 

 


Cemgazi Yoldaş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu Cemgazi Yoldaş, Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü M4D Projesi kapsamında Genç Gazeteciler İçin Destek Aracı’ndan yararlandı. Destekle ilgili görüşlerini paylaşan Cemgazi Yoldaş, hem veri gazeteciliğinde kendini nasıl geliştirdiğini hem de yüksek lisans öğrenimi sırasındaki masraflarını ürettiği haberler yoluyla nasıl karşıladığını anlattı.
#M4D Projesi –  Cemgazi Yoldaş röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Hale Gönültaş

Deneyimli gazeteci Hale Gönültaş serbest gazeteci olarak sınır kentlerinde, yoğun olarak mültecilerin yaşadığı bölgelerde ve tehlikeli coğrafyalarda pek çok özel haber üretti. Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü M4D Projesi kapsamında ödünç ekipman desteğinden ve Basın Evi Destek Aracı’ndan yararlanan Hale Gönültaş, haber üretiminde bu desteklerin sağladığı olanakları paylaştı. Gönültaş, serbest gazeteci olarak çalışmanın zorluklarını ve meslek örgütlerinin gazetecilere sağladığı maddi ve manevi desteğin önemini kendi deneyimiyle anlattı.
#M4D Projesi – Hale Gönültaş röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Orhan Karadağ – Viralspor.com

Orhan Karadağ, emekli bir gazeteci olarak başvurduğu M4D Projesi Basın Evi Destek Aracı’ndan (BEDA) ekipman desteği ve video içerik üretimi için destek aldı. Kurucusu olduğu viralspor.com internet sitesinde spor haberciliği yapan Karadağ, spor gazeteciliği ve Ankaragücü hakkında videolar çekti. Videolarını Youtube’da ve viralspor.com’da yayınlayan Orhan Karadağ, meslekle ilişkisini sürdürebilmesini BEDA destekleriyle sağladığını anlattı.
#M4D Projesi – Orhan Karadağ röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

 

Viralspor web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 


Gül Yılmaz – Jineps Gazetesi

“Çerkeslerin Özgür Sesi” sloganıyla 2005 yılında yayın hayatına başlayan Jineps, ana yurtlarından ayrı yaşayan Çerkesler başta olmak üzere, Türkiye’de yaşayan bütün halklarla dayanışmayı amaçlayan çok sesli bir gazete. Basın Evi Destek Aracı ile donanım, yazılım ve tasarım alanlarında altyapısını güçlendiren Jineps, bu destekler sayesinde daha kaliteli yayınlar yapma imkânı elde etti. Jineps Yayın Kurulu Üyesi Gül Yılmaz, M4D Projesi BEDA desteklerinin yayın hayatlarına katkısını ve Jineps’i anlattı.

#M4D Projesi – Gül Yılmaz röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Jineps Gazetesi web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 


Kültigin Kağan Akbulut – Argonotlar.com

Argonotlar.com, insanlığın ilk çağlarından Rönesans’a, modern sanattan günümüze kadar sanat tanımındaki dönüşüme odaklanan, sanat üretimini kültürel ve toplumsal bir tartışma zemini olarak değerlendiren, bağımsız ve çok sesli bir güncel sanat platformu. Kendi okur kitlesine nitelikli içeriklerle ulaşabilmek için Basın Evi Destek Aracı’ndan yararlandı. Sitenin kurucusu ve yayın yönetmeni Kültigin Kağan Akbulut, M4D Projesi BEDA desteklerinin yayın hayatlarına katkısını ve argonotlar.com’u anlattı.

 

#M4D Projesi – Kültigin Kağan Akbulut röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Argonotlar web sitesi için buraya tıklayınız.

 


 

Merve Filiz Yavuz & Dilan Çiçek – Gazete Rüzgârlı

GazeteRüzgarlı haber sitesi, yolculuğuna başlarken Basın Evi Destek Aracı’ndan yararlandı. Bu portalda birlikte çalışan genç gazeteciler arasında, M4D Projesi kapsamında Genç Gazetecileri Destek Aracı’ndan yararlananlar da vardı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Gazete Rüzgarlı’da telif ve ekipman desteğiyle haberler yaparak okura ulaşan ekipten Merve Filiz Yavuz desteklerin kendileri için ne anlama geldiğini anlattı. Genç Gazetecileri Destek Aracı yararlanıcısı Dilan Çiçek de bu destekle çalışmalarını geliştirme olanağı bulduğunu söyledi.

#M4D Projesi – Gazete Rüzgârlı röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Gazete Rüzgârlı web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 


 

Serdar Özsoy – Foto Muhabiri Anıları

Serbest foto muhabiri olarak çalışan Serdar Özsoy, “Foto Muhabirleri Anıları” adlı çalışmasıyla foto muhabirlerinin tecrübelerini mesleğe yeni adım atan gençlerle ve gazetecilik mesleğine ilgi duyanlarla paylaşmaları için bir platform hazırladı. Foto Muhabiri Anıları YouTube kanalında (www.youtube.com/user/soydarank/featured) yayın hayatına devam ediyor.

#M4D Projesi – Serdar Özsoy röportajını okumak için buraya tıklayınız.

Serdar Özsoy’un COVID-19 döneminde sahada çalışan foto muhabirlerine mesajını izlemek için buraya tıklayınız.

Foto Muhabiri Anıları çalışmasına, izleyicilerine ulaşması için katkı sunmak isterseniz https://www.patreon.com/serdarozsoy adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 


Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti
Basın Evi

M4D Projesi ile Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti kurulan Basın Evi, bölgede gazetecilik faaliyeti yürüten bütün gazetecilere açık olarak hizmet vermektedir. İşsiz, emekli gazeteciler Basın Evi’nin sosyal sunulardan yararlanmaktadır.

#M4D Projesi – Üstün Tuncer röportajını okumak için buraya tıklayınız.

Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi internet sitesine ulaşmak için tıklayınız.


Yeni1mecra

İrfan Uçar, kurduğu haber platformuyla basında çoğulculuğun gelişimine katkı sunuyor. Yeni1mecra kendi kelimeleriyle, “Çalışanların, çalışma imkanı elinden alınanların, işsizlerin, göçmenlerin, ötekileştirilmiş olanların, haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış olanların, kadınların sorunları ve gündemlerine” odaklanarak Türkiye’de alternatif basının yeni mecralarından birisi hâline geldi.

#M4D Projesi – İrfan Uçar röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Yeni1mecra web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 


Mehmet Çelik – Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Başkanı Mehmet Çelik, Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü M4D Projesi kapsamında kurdukları basın evlerini ve bölgedeki gazetecilerin yürüttüğü ağ oluşturma çalışmalarını anlatıyor.

#M4D Projesi – Mehmet Çelik röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

 

 

 

 


Hüseyin Arslan – Taşlıçay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Taşlıçay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Arslan, Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü M4D Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri “Saklı Cennet Balıkgöl” fotoğraf yarışmasını, Ağrı’da gazetecilik yapmanın ne demek olduğunu ve gelecek planlarını anlatıyor.

#M4D Projesi – Hüseyin Arslan röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

 

 

 

 


Canan Kaya – Medya Koridoru

medyakoridoru.com İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Canan Kaya, Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü M4D Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlatıyor. Gazeteci Kaya aynı zamanda gazetecilerin hak arama süreçlerine ses olan ve medya sektörünü ilgilendiren haberleri derleyen Medya Koridoru’nun çalışmalarını ve basın özgürlüğü mücadelesi için meslektaşlarına tavsiyelerini sizlerle paylaşıyor.

#M4D Projesi – Canan Kaya röportajını izlemek için buraya tıklayınız.

Medya Koridoru web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 


Tülin Daloğlu – halimiz.com 

#M4D Projesi BEDA faydalanıcısı, Halimiz.com kurucusu Tülin Daloğlu BEDA kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetleri anlatıyor. Gazeteci Daloğlu aynı zamanda Türkiye’de medyanın bugününü değerlendirerek meslektaşları ve gazetecilik mesleğinin gelişimi için tavsiyelerini paylaşıyor.

#M4D Projesi – Tülin Daloğlu röportajını izlemek için buraya tıklayınız.
Halimiz.com web sitesi için buraya tıklayınız.

 

 

 


Ali Ergül – gazetefersude.net

#M4D Projesi BEDA faydalanıcısı Gazete Fersude Koordinatörü Ali Ergül BEDA kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetleri anlatıyor. ‘Gerçeğe Bir Adım!’ sloganıyla yola çıkan Gazete Fersude’nin hikâyesi #odaBEDA’da…
Röportajın ilk bölümünde Gazete Fersude’nin çalışmalarını yakından tanıyabilir, ikinci bölümde ise alternatif medyanın güncel tartışmalarını Ali Ergül’ün ağzından dinleyebilirsiniz:
1. Bölümü izlemek için tıklayınız.
2. Bölümü izlemek için tıklayınız.
Gazete Fersude web sitesi için buraya tıklayınız.

 

Abdurrahman Antakyalı – ajansbizim.com.tr

#M4D Projesi BEDA faydalanıcısı foto muhabiri Abdurrahman Antakyalı ve gazeteciler Metin Türkyılmaz ile Süfyan Kızılarslan’ın hayata geçirdiği ve pek çok farklı ülkeden, 200’ün üzerinde muhabir, editörün görev aldığı, serbest gazetecilerden oluşan Ajans Bizim’in hikâyesi #odaBEDA’da…
#M4D Projesi – Abdurrahman Antakyalı röportajını izlemek için buraya tıklayınız.
Ajans bizim web sitesi için buraya tıklayınız.