Gazeteciler Cemiyeti

Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak 1946’da gazeteciler Mekki Sait Esen, Niyazi Acun, Aka Gündüz, Bilal Akba, Adil Akba, Sebahattin Sönmez ve Muvaffak Menemencioğlu tarafından kuruldu. Cemiyetin kuruluş amacı, basın organlarındaki gazetecileri bir araya toplamak, mesleki ve sosyal hakları geliştirmek, mesleğin gerekliliği olan hak ve özgürlükleri savunmak olarak belirlendi.

Kurucu başkanlığı üstlenerek 1946-1956 yılları arasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’nı yürüten Mekki Sait Esen’in ardından 1956-1957 döneminde Ecvet Güresin Cemiyet Başkanlığını üstlendi. Gazanfer Kurt’un, 1959 yılına kadar Gazeteciler Cemiyeti’ne başkanlık yapmasının ardından bu görevi 1960 yılına kadar Atilla Bartınlıoğlu aldı. Altan Öymen, 1960 ve 1961 yıllarında sürdürdüğü Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevini 1961 yılında İbrahim Cüceoğlu’na bıraktı. Metin Toker ise 1962 yılında Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na getirildi.

1963-1968 tarihleri arasında Cemiyet Başkanı Doğan Kasaroğlu oldu. Ardından seçilen Beyhan Cenkçi 1992 yılına kadar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı görevini sürdürdü. Daha sonra başkanlık görevini Nazmi Bilgin devraldı ve halen Gazeteciler Cemiyeti başkanlığını yürütmektedir.

1971 yılında Son Havadis gazetesinde mesleğe başlayan Nazmi Bilgin, Güneş Gazetesi sahipliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. Dünya Gazetesi’nde Haber Müdürü, Tercüman gazetesinde Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı muhabiri, BRT televizyonunda Ankara Temsilcisi, TRT-2′nin kuruluşunda yer aldıktan sonra beş yıl “Uzman Haberci” ve “Genel Müdür Danışmanı” olarak görev yaptı. 14 yıl Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinden sonra Bilgin, 1992 yılında ittifakla Cemiyet Başkanı seçildi. 1996 yılında kuruculuğunu üstlendiği Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevi yapan Bilgin, bu görevi 2009 yılına kadar sürdürdü. Unesco Türkiye Milli Komitesi üyeliği ve Denetçiliği görevinde de bulunan Bilgin halen, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyeliği, Basın Kartı Komisyonu üyeliği ve Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği görevlerini sürdürüyor.

Türkiye’nin çok partili siyasi hayata geçişiyle, daha açık bir deyimle, çoğulcu demokrasi dönemiyle yaşıt ve koşut olan Cemiyetimiz, bir avuç gazeteci üye ile çıktığı yolu, sevgi ve mesleki dayanışma ile pekiştirmiş, 2000’i aşkın üye sayısı ve bağımsız mali gücü ile bugün, Türkiye’nin en eski, en büyük ve saygın meslek kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden biridir.

Gazeteciler Cemiyeti ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yönetim Kurulu

 

Nazmi BİLGİN
Yönetim Kurulu Başkanı

1950 yılında Erzurum’ da doğdu. Gazeteciliğe 1971 yılında Son Havadis Gazetesinde başladı. 1974 yılında babası Turhan Bilgin ile Güneş Gazetesini kurdu.Bu gazeteninin sahipliğini yaparken, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu.1976 yılında Dünya Gazetesi’inde Haber Müdürü olarak göreve başladı. Aynı gazetede “Olaylar-İnsanlar-Yorumlar” başlığı altında günlük yazılar yazdı. 1980 yılında, Tercüman Gazetesinde göreve başladı. İstihbarat Şefliği ve Haber Müdürlüğü görevlerini yaptı. 1986 yılında TRT-2′nin kuruluşunda bulundu. TRT’ye, 5 yıl “Uzman Haberci” ve “Genel Müdür Danışmanı” olarak hizmet verdi. Çeşitli basın kuruluşları tarafından 6 yıl, Haber-Röportaj ve Röportaj dallarında “Yılın Gazetecisi seçildi.14 yıl, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinden sonra, 1992 yılında ittifakla cemiyete Genel Başkan seçildi. Bilgin 1992 yılından beri bu görevi sürdürüyor. 1997 yılında kuruculuğunu yaptığı Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 2009 yılına kadar Genel Başkanlığını yaptı. BRT Televizyonu Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. Bu kanalda “Zirve” adlı Programı ve TRT-1′de yayınlanan “Politika Kulvarı” adlı programı hazırladı ve sundu. Unesco Türkiye Milli Komitesi Üyeliği ve Denetçiliği görevinde de bulunan Bilgin halen, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve Reklam Kurulu üyeliği görevlerini de sürdürmekte. Bilgin, Evli ve üç çocuk babası.

Savaş KIRATLI
Başkan Vekili

Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda (The Voice of Turkey), uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra, TRT Haber Dairesi ve Dış Yayınlar Dairesi Başkanlıklarında haber müdürü, başkan yardımcısı ve başkan olarak görev yaptı. TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanı iken 1996 yılında emekliye ayrıldı.
1967 yılından bu yana Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Savaş Kıratlı bu süre içinde Yönetim Kurulu’nda Mali Sekreter, Genel Sekreter ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Basın Şeref Kartı sahibi olan Savaş Kıratlı evli, bir çocuk ve bir torun sahibi ve halen Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini sürdürmektedir.

Ertürk YÖNDEM
Başkan Yardımcısı

1944’te Erzurum’da doğdu. 1971 yılında TRT’nin açtığı sınavı kazanan Ertürk Yöndem, 1978 yılına kadar önce Televizyon Dairesinde sonra Haber Dairesinde kameraman olarak çalıştı. 1979 yılında prodüktörlük sınavını kazanan Yöndem, ‘Olayların İçinden’, ‘Günün Olayı’ gibi kuşaklarda programlar yaptı. Türkiye’nin ilk resmi savaş muhabiri oldu. Kıbrıs Barış Harekâtı’nda TRT adına savaş muhabirliği yaptı. Esir düştü. TRT’de 1980’den sonra ‘Haberden Habere’ Adlı kuşak programına başlayan Ertürk Yöndem, 1987 Yılında kuşağın adını ‘Perde Arkası’ olarak değiştirdi. Yöndem özgün sunumuyla bütünleşen ‘Perde Arkası‘ adlı programla tanındı. Evli ve 2 çocuk babası Yöndem, halen Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.

Ayhan AYDEMİR
Başkan Yardımcısı

1960 Ankara doğumlu Ayhan Aydemir gazetecilik hayatına Oktay Ekşinin yönlendirmesi ile 1981’de stajyer olarak Hürriyet’te başladı. 5 yıl Hürriyet’te kaldı. 1987’den bu yana ise Milliyet’te çalışmaya devam ediyor. Aydemir halen Milliyet Ankara Gazetesi haber koordinatörü ve Gazeteciler Cemiyetinde başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Yusuf KANLI
Başkan Yardımcısı

Kıbrıs 1959 doğumludur. Gazeteciliğe 1978’de Turkish (Hürriyet) Daily News gazetesinde başlayan Kanlı, Anadolu Ajansı’nda da görev yaptı. 1995’de tekrar Daily News gazetesine döndü ve çeşitli görevlerden sonra, “Köşe Yazarı” olarak çalışmaya devam etmektedir.

Kenan ŞENER
Genel Sekreter

1980’de Kayseri’de doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın bölümünde lisansı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde yüksek lisansı tamamladı. Profesyonel meslek yaşamına 2006’da Anka Haber Ajansı’nda gece muhabiri olarak başladı. Kanal B, Star TV, CNN Türk ve Olay TV televizyonlarında muhabir, editör ve haber müdürü olarak çalıştı. Basın meslek örgütlerinde görev aldı. ÇGD, TGS, DMD ve Gazeteciler Cemiyeti organlarında yer aldı. Halen Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.

Ali TOPÇU
Mali Sekreter

1954 yılında Ankara/Kalecik’te doğdu. 1979 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Radyo ve Televizyon bölümünden mezun oldu.
1975’de Basın İlan Kurumu Ankara Şubesi’nde işe başladı. Kısa süre sonra kurumun Ankara Şube muhasebeciliğine getirildi. Bu görevini sürdürürken, 1993 yılında Kurumun Ankara Şube Müdürlüğüne atandı. Uzun yıllar bu görevini sürdürdükten sonra 2010 yılında kendi isteği ile emekliliğe ayrılmıştır.
Evli ve 2 çocuk sahibidir.
Halen Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi olup, Mali Sekreter olarak görevini sürdürmektedir.

Güray SOYSAL
Üye

1945’te Ankara’da doğdu. Gazeteciliğe 1961 yılında Büyük Zafer’de arşivde çalışarak başladı. Kısa süre sonra amatör spor müsabakalarını izleyerek muhabirliğe geçti. Pek çok gazetenin Ankara bürolarının spor servislerinde çalıştı. 1993 yılında da emekli oldu.

Ümit GÜRTUNA
Üye

1943’te İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1961’de başladı. 1965’te Cumhuriyet Gazetesi’nde 1969’dan itibaren Ankara Cumhuriyet bürosunda çalışmaya başladı. 1971 yılında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın yönetim kurulu üyesi ve Ankara Şube başkanı oldu. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun yönetim kurulu üyeliğini yaptı. 1978’ de CHP’den politikaya atıldı ve Ankara il başkanı oldu. 1982’de Milliyet gazetesine girdi. 1985’te Hürriyet’in çıkardığı Hürgün Gazetesi’nin Ankara temsilciliğini yaptı. 1983-1993 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gazete yazarlığı dersi verdi. Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyeliği de yapan Ümit Gürtuna, evli 4 çocuk ve 1 torun sahibi. Haber, yorum, röportaj, araştırma ve fotoğraf dallarında yılın gazetecisi ödülleri bulunmaktadır. Ayrıca, 2014 yılı Burhan Felek Basın Hizmet ödülü sahibidir.

Ali ORUÇ
Üye

1963’ta Kırıkkkale’de doğdu. 1986 yılında TRT ‘de işe başlayan Oruç, daha sonra TRT Yayın Planlama Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda başkan yardımcısı, TRT Strateji Dairesinde uzman, daha sonra da TRT Avaz Kanal koordinatörlüğünde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Önder YILMAZ
Üye

Önder Yılmaz 1972 yılında Kars’ta doğdu. Gazetecilik hayatına 1992 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. Başbakanlık Muhbirliği, Yazı İşleri Editörlüğü gibi görevlerinde bulunan Yılmaz, halen Milliyet Gazetesi’nin TBMM Büro Şefi olarak görevini sürdürmektedir.

H.Önder Sürenkök

Üye

1959 yılında Ankara’da doğdu. Gazetecilik hayatına 1976 yılında Tasvir gazetesi’nde başladı. Daha sonra İpekyolu Dergisi, Son Söz gazetesinde çalıştı. İngilizce bilen ve hala Zafer Gazetesi’nin sahibi olan Sürenkök, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Güray SOYSAL
Üye

1945’te Ankara’da doğdu. Gazeteciliğe 1961 yılında Büyük Zafer’de arşivde çalışarak başladı. Kısa süre sonra amatör spor müsabakalarını izleyerek muhabirliğe geçti. Pek çok gazetenin Ankara bürolarının spor servislerinde çalıştı. Temsilcilik, servis yöneticiliği ve köşe yazarlığı yaptı. 1993 yılında da emekli oldu. Güray Soysal halen Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesidir.

Nursun EREL
Üye

Nursun Erel meslek yaşamına Anadolu Ajansında başlamış, daha sonra Tercüman Gazetesinde uzun yıllar ekonomi muhabiri olarak görev yapmıştır… 30 yıla ulaşan gazetecilik kariyerinde, siyasi muhabirlik, dış politika muhabirliği, haber müdürlüğü, editörlük, temsilcilik gibi sorumluluklar üstlenmiş , özel röportajlar gerçekleştirmiş, köşe yazarlığı yapmıştır… Kısa sürelerle Adnan Kahveci ve Tansu Çiller’e danışmanlık görevi de yapmıştır…

Zeynep Gürcanlı
Üye

30 Eylül 1970 tarihinde doğdu. İlkokulu Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği okulunda (Petit Ecole) tamamlayan Zeynep Gürcanlı, lise eğitimini Tevfik Fikret Lisesi’nde yaptı. 1992 yılında ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Gürcanlı, çalışma hayatına üniversite yıllarında, 1991 yılında Anadolu Ajansı’nda diplomasi muhabiri olarak başladı. AA’nın ardından Hürriyet’te yine diplomasi muhabiri (1995-2000) olarak çalışan Gürcanlı, ardından Star Gazetesi (2000-2005) ve Vatan Gazetesi’nde (2005- 2007) dış politika yazarlığı görevlerinde bulundu. 2007-2015 arasında Hürriyet internet Ankara Temsilcisi, 2015-2020 arasında da Sözcü Gazetesi İnternet Ankara temsilcisi ve köşe yazarı olarak çalışan Gürcanlı, halen. Dünya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Gürcanlı, KRT televizyonda da haftada iki programın ortak yapımcı-sunuculuğunu üstlenmektedir. TGC, Gazeteciler Cemiyeti, Diplomasi Muhabirleri Derneği ve Parlamento Muhabirleri Derneği üyesi olan Gürcanlı, DMD’nin iki dönem de Başkanlık görevini yürütmüştür.