20

2024 AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü başvuruları devam ediyor

Türkiye ve Batı Balkan ülkelerinden gazetecilerin başvurabileceği 2024 AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü başvuruları devam ediyor.

Ödül her yıl, “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Haberciliğin Niteliğinin ve Bağımsız Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi II” projesi kapsamında araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, tanıtma ve teşvik etme amacıyla düzenleniyor.

Türkiye’nin yanı sıra projenin diğer paydaşları Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’da da düzenlenmekte olan ödül, bir önceki yılın en önemli araştırmacı gazetecilik haberlerine veriliyor. Ayrıca söz konusu bölgeyi kapsayan en iyi araştırmacı gazetecilik haberleri için AB, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen bir bölgesel başarı ödülü de tertip ediyor.

Ödül için; Türkiye’de basılı, radyo, televizyon veya çevrim içi herhangi bir medya mecrasında, 1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkçe veya diğer dillerde yayınlanmış haberler için bireysel ya da grup olarak başvuru yapılabilir. YouTube/ TikTok/ Instagram/Podcast gibi yenilikçi formatlarda hazırlanan araştırmacı gazetecilik haberleriyle de başvuru gerçekleştirilebilir.

Türkiye için ödül fonu; toplam 10 bin Avro.

Birincilik ödülü 5 bin Avro, ikincilik ödülü 3 bin Avro, üçüncülük ödülü 2 bin Avro.

Bölgesel ödül için ödül fonu; toplam 10 bin Avro.

Birincilik ödülü 5 bin Avro, ikincilik ödülü 3 bin Avro, üçüncülük ödülü 2 bin Avro.

Ulusal ve bölgesel yarışma jürileri kıdemli editörler, medya uzmanları ve gazeteciler ile aynı kriterleri taşıyan proje konsorsiyumu temsilcilerinden oluşacak.

Her iki ödül için de son başvuru tarihi: 13 Haziran 2024 23:59 TSİ

Başvuru Detayları İçin Tıklayınız.