GAZETECİLER CEMİYETİ

Gazeteciler Cemiyeti hakkında 

Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak 1946’da gazeteciler Mekki Sait Esen, Niyazi Acun, Aka Gündüz, Bilal Akba, Adil Akba, Sebahattin Sönmez ve Muvaffak Menemencioğlu tarafından kuruldu. Cemiyetin kuruluş amacı, basın organlarındaki gazetecileri bir araya toplamak, mesleki ve sosyal hakları geliştirmek, mesleğin gerekliliği olan hak ve özgürlükleri savunmak olarak belirlendi.

Kurucu başkanlığı üstlenerek 1946-1956 yılları arasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’nı yürüten Mekki Sait Esen’in ardından 1956-1957 döneminde eski kontenjan senatörlerinden Ecvet Güresin cemiyet başkanlığını üstlendi.

Kudret Gazetesi kurucusu ve sahibi Gazanfer Kurt’un, 1959 yılına kadar Gazeteciler Cemiyeti’ne başkanlık yapmasının ardından bu görevi 1960 yılına kadar Atilla Bartınlıoğlu üstlendi. CHP’nin eski milletvekili Altan Öymen, 1960 ve 1961 yıllarında sürdürdüğü Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevini 1961 yılında İbrahim Cüceoğlu’na bıraktı. Akis dergisi yönetici ve yazarı Metin Toker ise, 1957 yılında yedi ay 53 gün hapis yatmasının ardından 1962 yılında Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na getirildi.

Ekspres Gazetesi kurucu sahipliğini yapan Doğan Kasaroğlu, 1963 ve 1968 tarihleri arasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak görevi devralmasından sonra TRT Genel Müdürlüğüne atandı.

Yenigün, Ulus, Ankara Telgraf, Ankara Ekspres, Dünya gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü, yazarlık, başyazarlık ve Genel Yayın Yönetmenliği yapan Beyhan Cenkçi, bu süre içerisinde beş yıl boyunca Gazeteciler Sendikası başkanı olarak görev aldı. 1960 yılı öncesi bir buçuk yıl hapis cezası alarak bazı meslektaşları ile birlikte cezaevine giren Cenkçi, 1969 yılında Gazeteciler Cemiyeti başkanı seçildi.  1992 yılına kadar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak görevini sürdürdü. Cenkçi, 24 yıllık Başkanlığı sırasında Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Senatörlüğü de yaptı.

1971 yılında Son Havadis gazetesinde mesleğe başlayan Nazmi Bilgin, Güneş Gazetesi sahipliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi, daha sonra Dünya Gazetesi’nde Haber Müdürü olarak görev yaptı. Bilgin, Tercüman gazetesinde Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı muhabirliği görevlerini de yürüttü. TRT-2′nin kuruluşunda yer aldıktan sonra TRT’ye, beş yıl “Uzman Haberci” ve “Genel Müdür Danışmanı” olarak hizmet verdi. Bilgin, 14 yıl Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinden sonra, 1992 yılında ittifakla cemiyet Genel Başkanı seçildi. 1996 yılında kuruculuğunu üstlendiği Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevi yapan Bilgin, bu görevi 2009 yılına kadar sürdürdü. 

BRT Televizyonu’nda Ankara Temsilciliği görevini üstlenen Bilgin, bu kanalda “Zirve” adlı programı ve TRT-1′de yayınlanan “Politika Kulvarı” adlı yayını hazırladı ve sundu. Unesco Türkiye Milli Komitesi üyeliği ve Denetçiliği görevinde de bulunan Bilgin halen, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği, Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu üyeliği ve Reklam Kurulu üyeliği görevlerini de sürdürüyor. 

Türkiye‘nin çok partili siyasi hayata geçişiyle, daha açık bir deyimle, çoğulcu demokrasi dönemiyle yaşıt ve koşut olan Cemiyetimiz, bir avuç gazeteci üye ile çıktığı yolu, sevgi ve mesleki dayanışma ile pekiştirmiş, 2000’i aşkın üye sayısı ve bağımsız mali gücü ile bugün, Türkiye’nin en eski, en büyük ve saygın meslek kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden biridir.

Cemiyetimiz, kuruluşundan bu yana geçen yetmiş yıl boyunca cumhuriyet, çoğulcu demokrasi ile ifade ve basın özgürlüğü başta olmak üzere özgürlüklerin yılmaz bekçisi oldu. Gazeteciler Cemiyeti üyelerine aşıladığı bu güvenle ülkemizin mesleki ve diğer önemli kurumları arasında hak ettiği yeri aldı.

Basın Kartları Komisyonu, 

Basın İlan Kurumu

Mesleğe yeni başlayanların belirli bir süre bekledikten sonra almaya hak kazandıkları, “Sarı Basın Kartı” gazeteciler için vazgeçilmezler arasındadır. 

Mesleğinde dürüst olmak, kalemini satmamak, basın ahlak yasalarına uymak ve gazetecilik dışında hiçbir iş yapmamak gibi koşulları irdeleyerek süresini dolduranlara “Basın Kartı” veren komisyonda ve Türk medyası için önemini koruyan Basın İlan Kurumunda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından temsil edilmektedir.18 yıl aralıksız Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği sonrasında Cemiyetimiz temsilcisinin halen Genel Kurul üyeliği devam etmektedir. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin bu dönem bir kez daha Basın Kartları Komisyonu başkanlığına seçilmiştir. 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu, 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu

Cemiyetimiz uzun süren çabalar sonucu, Türkiye‘deki 75 adet Gazeteciler Cemiyetini bir araya getirmiş, maddi ve manevi desteği ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu‘nun kuruluşunda, en büyük pay sahibi olmuştur. Federasyonun başkanlığını Nazmi Bilgin 12 yıl aralıksız olarak yerine getirmiştir. Cemiyetimiz daha sonra kurulan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu‘nun da üyesidir. Bilgin, konfederasyonda halen Onursal Başkanlık görevini sürdürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı

Gazeteciler Cemiyeti, 1995 yılında Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı ve anlamlı “Haydi Türkiye Mehmetçikle Ele-le” kampanyasını, ulusumuzun inanılmaz duyarlılığı ve güveni ile gerçekleştirerek 65 milyon dolar bağışı “Mehmetçik Vakfına” devretti. Kurulan “Türk Silahlı Kuvvetleri Elele vakfı kadir bilirlik örneği göstererek, o dönem Genelkurmay Baş-kanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı‘nın başkanı olduğu vakfa tek sivil kuruluş olarak cemiyetimizi aldı. Başkan Nazmi Bilgin tarafından temsil edildiğimiz vakıf, gazilerimiz için “TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi” adlı dev eseri oluşturdu. 1999 yılında hizmete giren bu merkez Türk ulusunun şehit ve gazilerine bir “Şükran Anıtı”dır.

 

 

Yönetim Kurulu


Nazmi BİLGİNYönetim Kurulu Başkanı

1950 yılında Erzurum’ da doğan Bilgin, gazeteciliğe 1971 yılında Son Havadis Gazetesinde başladı. Çeşitli basın kuruluşları tarafından 6 yıl, Haber-Röportaj ve Röportaj dallarında “Yılın Gazetecisi seçildi.14 yıl, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinden sonra, 1992 yılında ittifakla cemiyete Genel Başkan seçildi. Bilgin 1992 yılından beri bu görevi sürdürüyor.

Savaş KIRATLIBaşkan Vekili

Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda (The Voice of Turkey), uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra, TRT Haber Dairesi ve Dış Yayınlar Dairesi Başkanlıklarında haber müdürü, başkan yardımcısı ve başkan olarak görev yaptı. TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanı iken 1996 yılında emekliye ayrıldı.

Ertürk YÖNDEMBaşkan Yardımcısı

1944’te Erzurum’da doğan Yöndem, 1971 yılında TRT'de kameraman olarak meslek hayatına başladı. Prodüktörlük ve çeşitli kuşak programları yapan Yöndem, Türkiye’nin ilk resmi savaş muhabiri oldu.

Ayhan AYDEMİRBaşkan Yardımcısı

1960 Ankara doğumlu Aydemir, gazetecilik hayatına 1981’de stajyer olarak Hürriyet’te başladı. 5 yıl Hürriyet’te kaldı. 1987’den bu yana ise Milliyet’te çalışmaya devam ediyor. Aydemir halen Milliyet Ankara Gazetesi haber koordinatörü ve Gazeteciler Cemiyetinde başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Yusuf KANLIBaşkan Yardımcısı

Kıbrıs 1959 doğumludur. Gazeteciliğe 1978’de Turkish (Hürriyet) Daily News gazetesinde başlayan Kanlı, Anadolu Ajansı’nda da görev yaptı. 1995’de tekrar Daily News gazetesine döndü ve çeşitli görevlerden sonra, “Köşe Yazarı” olarak çalışmaya devam etmektedir.

Ümit GÜRTUNAGenel Sekreter

1943’te İstanbul’da doğan Gürtüna, gazeteciliğe 1961’de başladı.1978’ de CHP’den politikaya atıldı ve Ankara il başkanı oldu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gazete yazarlığı dersi de veren Gürtuna, pek çok medya kuruluşunda görev almıştır.

Mustafa YOLDAŞMali Sekreter

1946’da Elazığ’da doğdu. 1965’te TRT’de göreve başladı. Antalya Gazeteciler Cemiyetinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. İki dönem başkanlığını yaptı.

Güray SOYSALÜye

1945’te Ankara’da doğdu. Gazeteciliğe 1961 yılında Büyük Zafer’de arşivde çalışarak başladı. Kısa süre sonra amatör spor müsabakalarını izleyerek muhabirliğe geçti. Pek çok gazetenin Ankara bürolarının spor servislerinde çalıştı. 1993 yılında da emekli oldu.

Ali ŞİMŞEKÜye

1962’de Hatay’da doğdu. Gazeteciliğe 1988 yılında Anadolu Ajansı’nda başladı. 1991 yılında Irak’ta savaş muhabirliği yaptı. 1992-1994 yılları arasına AA Kahire temsilciliği görevinde bulundu. 2011 yılına kadar AA Dış Haberler Müdür Yardımcılığında bulundu.

Ali ORUÇÜye

1963’ta Kırıkkkale’de doğdu. 1986 yılında TRT ‘de işe başlayan Oruç, daha sonra TRT Yayın Planlama Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda başkan yardımcısı, TRT Strateji Dairesinde uzman, daha sonra da TRT Avaz Kanal koordinatörlüğünde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Önder YILMAZÜye

Önder Yılmaz 1972 yılında Kars’ta doğdu. Gazetecilik hayatına 1992 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. Başbakanlık Muhbirliği, Yazı İşleri Editörlüğü gibi görevlerinde bulunan Yılmaz, halen Milliyet Gazetesi’nin TBMM Büro Şefi olarak görevini sürdürmektedir.

H.Önder SÜRENKÖKÜye

1959 yılında Ankara’da doğdu. Gazetecilik hayatına 1976 yılında Tasvir gazetesi’nde başladı. Daha sonra İpekyolu Dergisi, Son Söz gazetesinde çalıştı. İngilizce bilen ve hala Zafer Gazetesi’nin sahibi olan Sürenkök, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Olgunay KÖSEÜye

1965 Ordu’da doğdu. 1989-1990 ‘da ANKA haber ajansında gazeteciliğe başladı. Siyasi parti muhabirliğiyle aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık muhabirliği ve parlamento muhabirliğini de yürüttü. 1997 de TRT’de Muhabir olarak göreve başladı ve çeşitli görevlerde bulundu.

Nursun ERELÜye

Nursun Erel meslek yaşamına Anadolu Ajansında başlamış, daha sonra Tercüman Gazetesinde uzun yıllar ekonomi muhabiri olarak görev yapmıştır… 30 yıla ulaşan gazetecilik kariyerinde, siyasi muhabirlik, dış politika muhabirliği, haber müdürlüğü, editörlük, temsilcilik gibi sorumluluklar üstlenmiş , özel röportajlar gerçekleştirmiş, köşe yazarlığı yapmıştır… Kısa sürelerle Adnan Kahveci ve Tansu Çiller’e danışmanlık görevi de yapmıştır…