Zorkun tava yemeği tescillenmeyi bekliyor

09.09.2023

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay’da birçok benzer ürünün coğrafi işaret almasına karşın Zorkun Tava’nın hâlâ tescillenmemesine Osmaniyeliler tepki gösteriyor. Birçok farklı kültürü bünyesinde barındıran zengin bir tarihi kültürel mirasa sahip kentte, Zorkun Tava başta olmak üzere birçok ürünün tescillenerek turizme kazandırılması isteniyor.

Serkan Talan / Osmaniye

Osmaniye’de yaz sıcaklarının etkisini göstermesiyle Zorkun Tava da, sofralardaki yerini almaya başladı. Yaz aylarının başlamasıyla birlikte vatandaşlar, Zorkun başta olmak üzere çevredeki yaylalara akın etti. Kentin en bilinen ve en kalabalık yaylası Zorkun ve çevredeki diğer yaylalarda bugünlerde en çok yapılan yemeklerin başında Zorkun Tava geliyor.

Et, soğan, biber, domates, sarımsak ve kuyruk yağı ile hazırlanan Zorkun Tava, kentin en bilinen ve yaz mevsiminde en çok yapılan yemeklerinden. Şu sıralar yaylalarda Zorkun Tava yaptırmak isteyenler fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. 

Yazın kentlerini ziyarete gelen misafirlerine ikram ettiği Zorkun Tava, Osmaniye’ye has olmasına rağmen şu ana kadar coğrafi işaret tescili almadı. 

Osmaniye’nin çevresinde bulunan Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay gibi illerde benzer yemeklerin tescil aldığına dikkat çeken Uluslararası Osmaniye’yi Tanıtma Derneği Başkanı Bahri Çolpan, bir kentin tanıtımında coğrafi tescilli ürünlerin önemli olduğunun altını çizdi. 

Zorkun Tava’nın Osmaniye’ye has bir yemek olduğunu, şu ana kadar tescil edilmediğine işaret eden Çolpan, “Örneğin Maraş’ta Yanyana adı verilen bizim tavamıza benzeyen bir yemek tescil aldı. Gaziantep’te çeşitli şekillerde yapılan tavalar tescil aldı. Yine Hatay’da da benzer ürünler tescillenirken Zorkun Tava’nın hâlâ tescillenmemesini anlamış değilim” vurgusu yaptı.

Tescillenip kültür ve turizme kazandırılması gerekiyor

Artık sadece yaylalarda değil kentin birçok yerinde restoranlarda yapılan, ünü ulusal televizyonlara kadar ulaşan Zorkun Tava’nın, kentin diğer tescil alan Osmaniye Yer Fıstığı, Karatepe Kilimi, Kadirli Turbu, Yoğurtlu Kömbesi ve son olarak Osmaniye Zeytinyağı gibi coğrafi işaret belgesi alarak tescillenmesi bekleniyor. Birçok farklı kültürü bünyesinde barındıran zengin bir tarihi kültürel mirasa sahip Osmaniye’de Zorkun Tava başta olmak üzere diğer ürünlerin tescillenerek turizme kazandırılması isteniyor.

Toprakale’den Hasanbeyli’nin Almanpınarı yaylasındaki Devlet Bahçeli mesire alanına gelen Ali Işıklar, komşularıyla birlikte Zorkun Tava yaptı. Her yıl yazın gelmesiyle Zorkun Tava yaptıklarını aktaran Işıklar “Bu yemek, bizim vazgeçilmezimiz. Komşularla piknik için yaylaya geldik. Kendimize 2 tepsi Zorkun Tava hazırladık. Yapması çok pratik hazırladıktan sonra hemen odun ateşi ile ekmek yapılan fırına verdik. Çok bereketli bir ürün. Bu yemeği sıcaklarda yemek biraz ağır kaçabiliyor ama yaylada çok güzel oluyor” dedi. 

Her yıl en az 5-6 kez Zorkun Tava hazırlayan Ahmet Erkan ise “Bu tava sadece Osmaniye’de yapılıyor ve kentimize has bir ürün. Şu ana kadar çoktan tescillenmiş olması ve kültür ve turizmimize kazandırılması gerekiyordu. Bence bir an önce yetkililer tescil için başvuru yapmalı” diye konuştu. 

 

Zorkun tava yemeği tescillenmeyi bekliyor