Zeytinde yüksek fiyatlar el yakıyor

27.12.2022

Zam furyasından etkilenen ürünlerden biri olan zeytinyağının fiyatı yaklaşık üç kat arttı. Üreticiler artan fiyatta alıcı bulmakta zorlanırken, ucuz zeytinyağlarına karşı da uyarıyor.

Haber-Kamera: Ahmet Erkan Yiğitsözlü

Zam furyasından Zeytinyağı da etkilendi. Zeytinyağının fiyatı neredeyse 3 katına fırladı. Son dönemde zeytincilikte önemli bir atılım yapan Osmaniye’de bu yıl zeytin hasadı verimli geçiyor. Geçtiğimiz yıl üreticisini üzen zeytin, bu yıl da verimi artmasına karşılık artan fiyatı nedeniyle alıcı bulmakta zorlanıyor. Fiyatının artması nedeniyle zeytinyağı almakta zorlanan vatandaşlar ucuz yağlara yönelirken, üreticiler ucuz zeytinyağları konusunda uyarıyor. Geçtiğimiz yıl 18 kg tenekesi 500 TL’den satılan zeytinyağının bu yıl 1500’lere kadar çıktığını aktaran zeytin üretici Mehmet Emeç “Ucuz satılan yağlar var. Emin olun o zeytinyağında mutlaka bir şey vardır. Bu tür yağlardan vatandaşın uzak durması gerekiyor. Yani ucuz etin yahnisi olmaz” ifadelerini kullandı.

Zeytin hasadının devam ettiği Osmaniye’de Serbest Gazeteci Ahmet Erkan Yiğitsözlü zeytin ve zeytinyağının son durumunu sizler için görüntüledi: