Yerel gazeteler, kapanmamak için mücadele ediyor

19.01.2022

İki yıldır yaşanan salgın ve ekonomik kriz, var olma mücadelesi veren yerel gazetelere darbe vurdu, olumsuz etkiledi. Sorunlarına muhatap bulamadıklarına dikkat çeken farklı kentlerdeki yerel medya yönetici ve ilgilileri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve mesleki örgütlerin yaşadıkları sorunlarına hızla çare bulmasını beklediğini açıkladı.

YUSUF ÖZGÜR BÜLBÜL

2019 sonunda Çin’in Wuhan eyaletinde başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, birçok ülkede daha önce benzeri görülmemiş ekonomik bir daralma yarattı.

Türkiye’de de özellikle yaklaşık iki yıldır yaşanan ekonomik kriz ve döviz hareketliliği, varlığını sürdürmekte zaten zorlanan yerel gazetelere çok ağır darbe vurdu. Son yıllarda kapanan ya da birleşen gazete sayısı artarken yerel medya süreçten olumsuz etkilendi. Birçok ilçe gazetesi kapanırken, illerde yayım yapan gazetelerin ilan gelirleri de azaldı. Bazı gazeteler çareyi birleşmekte bulsa da çoğu çıkmaza sürüklenmekten kurtulamadı.

24 Gazetesi olarak, Anadolu’nun farklı kentlerinde yayım yapan gazete sahipleri ve sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle konuştuk. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve 9 Eylül Gazetesi İmtiyaz Sahibi Dilek Gappi Umdular, “2021 yılını hatırlamak istemeyecekleri” bir yıl olarak değerlendirip muhatap bulamadıklarının altını çizdi. Şırnak Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu, illerde gazetelere verilen ilan sayısının azaldığını belirtip ilanların il genelindeki gazetelere verilmesini istedi. Muş Malazgirt’teki Alparslan Diyarı Gazetesi idari yönetici ve editörü Veysel Eşin de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve mesleki örgütlerin hızla sorunlarına çare bulmasını beklediklerini bildirdi.


İGC Başkanı ve 9 Eylül Gazetesi İmtiyaz Sahibi Dilek Gappi Umdular


İGC Başkanı: Gazeteler olmasa da olur noktasındayız

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı ve 9 Eylül Gazetesi İmtiyaz Sahibi Dilek Gappi Umdular, geçtiğimiz yıla ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“2021 yılını, bir daha hatırlamak istemeyeceğimiz bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Tamamen belirsizliklerle başlayan bir süreç yaşadık. Yaklaşık 6 ay kadar evden çalışmak durumunda kaldık. Gazete satışları dondu, alt sınırlara indi. Kadroları korumak durumunda kaldık. Kısa çalışma desteği bir yandan soluk oldu ama sonrasında ciddi vergi borçlarıyla karşılaşıldı. Sonrasını da ekonomik dalgalanmalarla kapattık. Her 3 günde bir matbaalar fiyat değiştirir duruma gelmişti. Böyle bir yılı geride bıraktık.”

Aynı zamanda Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Genel Kurul Temsilcisi olan Umdular, yerel basının sorunları noktasında muhatap bulamadığına dikkat çekip şunları söyledi:

“Sorunlarımızı anlatacağımız bir merci yok. Gerçi BİK, yerel basının sorunlarını dile getirdiğimiz, beklentilerimizi ifade ettiğimiz bir yer ama 1,5 yıldır toplanmıyor. Tabii ki çözüm mercii hükümet, ancak son zamanlarda bir muhatap bulamıyorsunuz. 2022’nin başında da değişen bir şey yok. Gerçekten basının demokrasinin dördüncü güç olduğuna inanıyor muyuz? Haber alma özgürlüğünün aslında halkın haber alma özgürlüğünün olduğunu bilmeliyiz. Oysa şimdilerde gazeteler olmasa da olur noktasındayız. Sosyal medyada da teyit yok, büyük bir bilgi kirliliği var. Basına verilecek destek demokrasiye verilen destektir. Bu arada basının da kendisini toparlaması gerekiyor. Bu meslek, halk için, gerçekleri ifade etmek için yapılır. Gazetecilik, bir halkla ilişkiler sanatı değildir. Övmek ya da yermek için yapılmaz. Kendi donanımlarımızı artıracağız. Genç meslektaşlarımıza sahip çıkacağız. Dünyaya açık bir gazetecilik yapmaya çalışacağız. Türkiye’de zemin şu an kaygı verici bir noktada.”
 

ŞIRGAY Başkanı: İlanlar il genelindeki gazetelere verilsin

Önceki yıllara göre ilan sayılarının azaldığını söyleyen Şırnak Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti (ŞIRGAY) Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu, ilan verilme yönteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekip şu açıklamada bulundu:

“Şırnak merkez ve ilçelerinde günlük çıkartılan gazeteler, ekonomik sıkıntı ve kaygılardan dolayı birleşme kararı alarak ayakta durmaya çalışmaktadır. Baskıya geçtikleri tarihten bu yana kesintisiz olarak yayın hayatlarını sürdüren gazetelerimiz ekonomik nedenlerden dolayı böyle bir yönteme başvurmuştur. İlçelerimizde daha önce birçok kamu kurumundan ihale ilanı aldığımız yılların aksine şu anda birkaç kurum ile sınırlı ve oldukça kısıtlı sayıda ilanlar gazetelerimizde yayınlanmaktadır. Daha önce gazetelerimizde ilana çıkan askeri kışlalara ait ilanlar artık gazetelere gönderilmemektedir. İlanlar 2017 yılı itibari ile doğrudan temin olarak ihaleye çıkması üzerine gazetelere verilmemiştir. Ancak o zamanki şartların üzerinden 5 yıl geçmesine karşın ilanlar yine aynı şekilde ihaleye çıkmamaktadır. Biz bu mevcut ilanların ilimiz genelindeki gazetelerimize verilmesini talep etmekteyiz. Aynı dönemlerde devlet hastanelerinin, kamu hastaneler birliği altında toplanması ile ilçelere verilmesi gereken ilanların il merkezindeki gazetelere verilmesinden dolayı ilçelerde yayın hayatını sürdüren gazeteler ayrıca zor durumda bırakılmıştır.


ŞIRGAY Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu

Daha önceleri Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Gençlik Spor Müdürlüğü, Müftülük gibi birçok kuruma ait ilanların farklı şekillerde ilçe gazetelerimize verilmeden ilana çıkmaları, ilçe belediyelerden gelen ilanların, mahkeme ve icra ilanlarının, köylere hizmet götürme birliklerinin de alım ve yapım ihale ilanlarının verilmemesi gibi nedenler, gazetelerimizi zor durumda bırakmaktadır. Özellikle askeri birliklere ait ilanların gazetelere verilmesini talep etmekteyiz. Bu ilanlar, gazetelerimiz için ciddi bir gelir kapısı oluşturmaktadır.

Yerel basın, bölgesel kamuoyunun oluşturulmasında ve bölgenin tanıtılmasında önemli bir iletişim aracı olmakla beraber o bölgenin aynası konumundadır. Yerel halkın bilgilendirilmesi, yönetim ve vatandaş arasında köprü oluşturup mahalli problemlerin çözümüne katkı verilmesi, ulusal basında gündem oluşturma gibi birçok işlevi yerine getiriyor yerel basın. Bu konumumuz ve özellikle yerel değerlerimize sahip çıkma durumumuz hakkında, en tepeden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, BİK yönetici ve başkanları ile kamu-kurum ve yetkililerine bilgi verilmesi gerekliliği inancında olduğumu ifade etmek isterim. Eğer yaşadığımız sorun ve sıkıntılar, ivedilikle bir çözüm bulunamazsa yarı yarıya inen yerel gazetelerimiz çok yakın zamanda tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır.”


Alparslan Diyarı Gazetesi İdari Yöneticisi ve Editörü Veysel Eşin

Eşin: İvedilikle sorunlarımıza çare bulmasını bekliyoruz

Muş’un Malazgirt ilçesindeki Alparslan Diyarı Gazetesi’nde İdari Yönetici ve Editör olan Veysel Eşin, illerindeki gazetelerin birleşme kararı sonrası Diyarbakır’da bulunan BİK’e bağlanmasının ardından ilçe gazetesi olarak daha iyi bir gazete çıkarmaya başladıklarını ifade etti. Eşin, “Gazete olarak daha iyi bir yayın yapmaya başlasak da artan kâğıt maliyetleri ve personel giderleri bizleri çıkmaza sürüklemiştir. Bununla ilgili İletişim Başkanlığı ve mesleki örgütlerin ivedilikle sorunlarımıza çare bulmasını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız