Yem ve mamanın zamlanması, sokak hayvanları ve besi tavuklarını etkiledi

07.04.2022

Hayvan mamaları ile yem fiyatlarının sürekli artması, sokak hayvanları ve tavukları zor durumda bıraktı. Sokak hayvanlarını besleyen hayvanseverler artık mama alamazken Yalova’da tavuk besleyenler, tavuklarını kesmeyi ya da elden çıkarmayı düşünüyor.

İSMAİL ERSAN / YALOVA

Türk lirasının son zamanlarda değer kaybetmesi ve yüksek enflasyona bağlı olarak tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi hayvan yem ve mamalarına gelen zam, vatandaşı tedirgin etti. Döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle kedi-köpek mamalarına yüzde 100, tavuk yemine gelen yüzde 50’lere varan zamdan en çok sokak hayvanları ve besi tavukları etkilendi. Yalova’da hayvansever ve tavuk besleyenlerle artan mama ve yem fiyatlarının etkilerini konuştuk.

Görüştüğümüz sokak hayvanları için mama alan kimi hayvansever, artık mama alamadığını vurgularken hem ev ihtiyaçlarını karşılamak hem de yumurtalarını satmak için tavuk besleyenler ise ya tavuklarını kestiğini ya da elden çıkarmaya çalıştığını anlattı. “Sokak hayvanlarını kaderlerine terk edemeyiz” diyen hayvanseverler, mamanın lüks bir ürün olmadığına işaret edip yetkililerin bir düzenleme yapması ve mama fiyatlarının düşürülmesini talep etti.

Sokak hayvanları aç kalmasın diye ihtiyaçlarından vazgeçiyor…

Yalova’da 25 yıldır sokak hayvanlarına bütçesi dahilinde bakmaya çalışan emekli Öğretmen Hatice Ertan, yaşanan zamlardan dolayı sokak hayvanlarına mama alamayacak duruma geldiklerini anlattı. Mamanın lüks bir ürün olmadığını ve bunun için yetkililerin bir düzenleme yapması gerektiğini vurgulayan Ertan, şunları söyledi:

“Yalova’da yaşıyorum. Uzun yıllardır sokak hayvanlarına kentin farklı yerlerine mamalar bırakıyorum. Son zamlarla emekli maaşımla bu hayvanlara bakmam zorlaştı. 197 liraya aldığım kedi maması 350 lira oldu. ‘Sokak hayvanları aç kalmasın’ diye kendi ihtiyaçlarımdan vazgeçiyorum. Eskiden 30 kiloluğu alıyorduk şimdi 15 kiloluk mamanın fiyatı 350 lira olmuş. Sokak hayvanlarını kaderlerine terk edemeyiz. Kimseden bir şey istemiyoruz mama fiyatlarının düşürülmesini talep ediyorum. Diğer ürünlerdeki gibi, KDV indirimi mi yapılır, başka bir düzenlemeye mi gidilir bir an önce ne yapılacaksa yapılmasını istiyorum. Hayvanlara istediğim gibi mama alamamanın üzüntüsünü yaşıyorum vicdan azabı çekiyorum. İnsaf, bu hayvanlara kim bakacak, suyla mı beslenecekler.” Ertan, oturduğu mahallenin her köşesine bırakabildiği mamaları şimdi iki üç noktaya ancak bırakabildiğini bunun için de çok üzüldüğünü belirterek sözlerini bitirdi.


 Hatice Ertan

Tavuklarını, biri çıkarsa verecek çıkmasa kesip yiyecek…

Yalova Esadiye köyünde tavuk besleyen Cemal Eriş, artık tavuk besleyecek maddi imkânlarının kalmadığına dikkat çekti. Zamlardan önce yaklaşık yüz tavuk beslediğini bildiren Eriş, konuşmasını şöyle sürdürdü:  

“Beslediğim tavuklardan 15 tanesini, kestim. Satmak, elden çıkartmak istedim ama kimse almak, beslemek istemiyor. Maliyetler pahalı. Tavuk yemini, 130 liraya alırken şimdi 280 lira olmuş. Yine tavuklara yumurta yemi alıyordum o da iki katına çıkmış. Elimdekileri tavukları biri çıkarsa vereceğim çıkmasa da kesip yiyeceğiz.” 

Üretime katkıda bulunmanın çok zorlaştığını aktaran Eriş, “Üretelim, vatandaş bol bol yumurta yesin, biz de kazanalım devri bitti. Böyle giderse yumurtaya hasret kalacağız. Elektrik, su ve bir sürü kalemde yaşanılan zamlar, belimizi büktü” diye konuştu. 

Zamlar, askıda mamayı da etkiledi   

Yalova Süleymanbey mahallesinde faaliyet gösteren bir işletme de askıda mama uygulaması ile can dostlara katkı sağlıyordu. İşletme yetkilisi Mehmet Faruk, gelen zamlar nedeniyle artık kimsenin askıya mama bırakmadığını dile getirerek şunları söyledi:

“Askıda mama uygulamasını başlatan işletmemiz, çok takdir ediliyordu. Ancak şimdi artan maliyetler yüzünden vatandaşlar, kendi ihtiyaçlarını zor karşılıyor. Askıda mama sayımız çok düştü. Biz de bu duruma çok üzüldük. Kimse artık askıya mama bırakmıyor. Eskiden askıda 50 kilogram mama birikiyordu şimdi 2 kilo ancak oluyor.”


Mehmet Faruk

İnsanların, sokak hayvanlarına mama alması imkânsız

İstiklal Caddesi’nde yem ve mama satışı yapan Nihat Kuş ise, evde kedi ve köpek besleyenler dışında kimseye mama satamadıklarını belirtti. Evde hayvan besleyenlerin de fırsatını bulduğunda ellerindeki kedi ve köpeği vermek için kendilerine başvurduğuna değinerek sözlerine şöyle devam etti:

“Maalesef mama ve yemlere gelen zamlar bizden çok sokak hayvanlarını etkiledi. Eskiden bu iş yerinde sadece evde beslenen hayvanlar için gelip yem ve mama alınmıyordu. Sokaktan geçen biri bile gelip dışarıdaki hayvanlar için mama alıyordu. Artık bu son bir yıldır, çok az kişi, sokak hayvanları için mama alıyor. Bir müşterimin annesi emekli, gelip benden her ay 10 çuval mama alıyor, köyler dahil şehir merkezindeki hayvanlara mama bırakıyordu. Şimdi ayda 3 tane zor alıyor.” Bir yılda mamalara neredeyse yüzde yüz zam geldiğini bildiren Kuş, “15 kilo tavuklu mama, 165 lira civarında iken 330 TL oldu. Bu fiyatlarla insanların, gelip sokak hayvanlarına mama alması imkânsız hale geldi” ifadelerini kullandı.

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız