Yalova’da bahar yağmurları, “can suyu” oldu

13.05.2023

Bir aylık içme suyu kalan Yalova’da, bahar yağmurları yüzleri güldürdü. Yağan son yağmurlarla kentin su ihtiyacını karşılayan barajın doluluk oranında yüzde 85’lere ulaştı. Yalova Belediye Başkanı Tutuk, su seviyesinin hiç yağış olmasa bile Yalova’nın yaz aylarına kadar su ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti.

İsmail Ersan / Yalova

Küresel ısınmayla yaşanan kuraklığın etkileri ülkemizde de sıklıkla görülüyor. Bu yıl kuraklık nedeniyle oluşan az yağış bazı kentlerdeki barajların su sevilerinde azalmalara yol açtı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde güncel kuraklık haritalarını Şubat 2023’te yayımlamıştı. Standart Yağış İndeksi (SPI) metoduna göre hazırlanan, Kasım 2022- Ocak 2023 yani 3 aylık haritada yer alan olağanüstü kuraklık, dikkat çekiciydi. Haritada, Türkiye’nin birçok bölgesinin olağanüstü kuraklık ile karşı karşıya kaldığı açıkça görülüyordu. SPI esas olarak belirlenen zaman dilimi içinde ortalama yağış farkının standart sapmaya bölünmesi ile elde ediliyor. Ağustos ayından ocak ayına kadar 6 aylık dönemi kapsayan haritada, bir kısmı çok şiddetli, bir kısmı da şiddetli seviyelerinde değerlendirilirken, son 3 aylık dönem temel alınarak hazırlanan harita ise “olağanüstü kuraklık” tehlikesi altında değerlendirildi. Yayımlanan haritaya göre, birçok ilin şiddetli kuraklıkla karşı karşıya olduğu bildirilerek bu iller arasında Yalova’nın da olduğu kaydedilmişti.

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Yalova’da da kuraklık, kentin tek içme suyunu karşılayan barajdaki su seviyesini olumsuz etkilerken geçen aylarda yağan bahar yağmurları, baraja can suyu oldu. Kurak geçen kış ve yeterince yağışın olmaması barajlardaki su doluluk oranlarını etkileyerek vatandaşlarda tedirginlik oluşturmuştu. Ama korkulan olmadı, Yalova’da şubat ayında yağan kar ve mart ayındaki yağışlı günler, yüzde 9 sevilerine gerileyen Gökçe Barajı’nı yüzde 85’lik doluluk oranına taşıdı.

Barajdaki su yüzde 9 seviyesine kadar düşmüştü

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı sahasında incelemelerde bulunarak son dönemde yağan yağışların ardından barajda su seviyesinin yüzde 80’leri aştığını bildirdi. Yalova Belediye Başkanı Tutuk, Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir ile birlikte, kurak geçen kış nedeniyle su seviyesi yüzde 9’lara kadar gerileyen kentin tek içme suyu kaynağı olan Gökçe Barajı’nda bahar aylarında yağan yağış sonrası incelemelerde bulundu.

Vatandaşlarda tedirginliğe yol açan barajdaki su seviyesinin yağan yağışların ardından yükselmeye başladığını aktaran Belediye Başkanı Tutuk, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz aylarda yaşanan kuraklıklar nedeniyle Gökçe Barajı’nda su yüzde 9 seviyelerine kadar düştü. Barajdaki su seviyesinin azalması ne mutlu ki son dönemde yağan bahar yağmurları ile son buldu. Şu anki su seviyesi hiç yağış olmasa bile Yalova’nın yaz aylarına kadar su ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. Barajımızdaki su seviyesi, Ocak ayında yüzde 9’lara kadar düşmüştü ve ciddi su kesintileriyle karşı karşıya kalabilirdik. Şubat ayında yağan kar ve ardından havaların yağışlı gitmesiyle şu an barajımız yüzde 85 seviyesine geldi. Zaten barajımızı yüzde 90 seviyelerinde tamamen dolmuş kabul ediyoruz. Şu an önümüzdeki yazla ilgili kuraklık tehlikemizi atlatmış durumundayız ama bilindiği üzere su hayattır. Tasarrufu elden bırakmamalıyız. Yalova son zamanların en kurak dönemini yaşıyor. Bu nedenle biz halkımıza tasarrufu elden bırakmayalım diyoruz.”


Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk

Yalova’ya ikinci baraj

Gün geçtikçe dünyanın kuraklıkla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Tutuk, Yalova olarak buna göre uzun vadede hazırlık yaptıklarını anlattı. Yalova’ya ikinci bir barajın yapılacağını duyuran Tutuk, “Yalova’nın nüfusu, yazın 1 milyonu aşıyor. Dolayısıyla mevcut barajımız yeterli gelmiyor. Devletimiz tarafından yapılacak olan Gökçe-2 Barajı, 5 yıllık yatırım planlarına alındı. Mevcut barajımız 30 milyon metreküp kapasiteli. Yeni yapılacak barajımız da 25 milyon metreküp kapasiteli olacak. Tamamlandığında Yalova’mızın uzun bir süre suyla ilgili sıkıntısı kalmayacak” açıklamasında.

Öt yandan Termal ilçe sınırında yer alan Gökçe Barajı’na yakın köylerde yaşayan vatandaşlar, sonbahar yağışlarının son 40 yıllık süreçte en düşük seviyede gerçekleştiğine işaret ederek ilk defa sonbaharın hem sıcak hem de yağışsız geçtiğine şahit olduklarını dile getirdiler.