Yakıt fiyatlarındaki yükseklik karşısında yoksulların tek beklentisi: Kışın geç gelmesi

23.01.2023

Havaların, mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, yeterince kar yağmayıp dondurucu soğukların yaşanmaması, özellikle Doğu Anadolu’da maddi durumu iyi olmayan aileleri sevindirdi. Vatandaşlar, yakıt giderlerinin bu yıl az olmasını beklerken odun ve kömür satışı yapan esnaf, satışların düşüklüğünden yakınıyor.

Yusuf Özgür Bülbül

Hayat pahalılığı, her geçen gün tüm yurtta çok ağır bir şekilde hissedilirken, özellikle maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar, zorlu geçmesini bekledikleri kış mevsiminin gelmesinden korkuyorlardı. Arttan doğalgaz, kömür ve odun maliyetleri aileleri kara kara düşündürürken, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, yeterli ve yoğun kar yağmaması, dondurucu soğukların yaşanmaması, maddi durumu düşük olan ailelerin yakacak giderlerinin de az olmasını sağladı. Özellikle kış mevsiminin en çok etkili olduğu bölgelerin başında gelen Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar, havaların böyle gitmesiyle bu yıl daha az kömür ve odun kullandıkları için yakıt giderlerinin düşük olacağını düşünüyor. Bu arada odun ve kömür satışıyla geçimini sağlayan esnaf ise geçtiğimiz yıla oranla düşen satışlar nedeniyle zorlanıyor.

Muş’un Malazgirt ilçesinde yaşayan İshak K. adlı vatandaş, batı illerine göre daha fazla yakıt giderleri olduğunu, yıllık birkaç ton kömür kullanıldıklarını ama bu yıl havaların iyi gitmesi nedeniyle geçtiğimiz yıllara oranla biraz daha az yaktıklarını söyledi. 

 

Malazgirt’te kömür satışı yapan Fuat Şancı, geçtiğimiz yıllara göre satışların düştüğünden yakındı. Söz konusu durumu ailelerin alım gücünün düşmesinin yanı sıra havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine bağlayan Şancı, kömürün tonunda peşinatsız kredi kartıyla taksit yaptıklarını ve fiyatları da 500 TL düşürdüklerini ifade etti. 

Muş bölgesinde hava sıcaklıkları; gündüz 7-8, gece ise -5 derece arasında seyrediyor. Çok sayıda aile, havaların böyle devam etmesini temenni ediyor.

Yoksul, ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldüren tek şey… 

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar durumdan memnun ancak yine de zorlanan aileler var. Muş’ta hiçbir kesime bağlı olmayan, Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) bünyesindeki öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir üniversite kulübü olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) birkaç yıldır ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunuyor. Özellikle kış aylarında ailelere kömür ve odun desteğinde de bulunan kulübün akademik danışmanı Hatip Erdoğmuş, pandemi ile birlikte küresel ölçekte etkili olmaya başlayan ekonomik sıkıntıların Türkiye’de de etkisini ciddi anlamda gösterdiğini anımsatarak şunları söyledi:

“Şüphesiz ekonomi anlamda ortaya çıkan sıkıntılardan en çok etkilenen yoksul kesimlerdir. Alım gücünün düştüğü, hayat şartlarının giderek zorlandığı bu süreçte yoksul, ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldüren tek şey havaların mevsim normallerinin çok üzerinde seyrediyor oluşudur. Yaşadığımız bölgede, kış şartları oldukça ağır geçer ve kışın en önemli giderlerinden biri kuşkusuz yakacaktır. Bizim destek olduğumuz ailelerin çoğu, kış gelmeden önce bizden talep ettiklerinin başında, geçen yıla göre iki kattan fazla fiyat artışı olan, odun ve kömür ihtiyaçlarının giderilmesinde yardımcı olunması yönündeydi. Bu yıl da böyle oldu. Bizler de kış gelmeden önce bu ailelerimizin taleplerine cevap vermeye çalıştık.”

Yakacak yardımı başvurusu olmadı…

Önceki yıllarda bu aylarda yoğun kar yağışının yanı sıra sıcaklıkların da eksi 25’leri bulduğunu ve ailelerin birçoğunun yakacağı bu dönemlerde bitme aşamasına geldiğine işaret eden Erdoğmuş, bu yılki durumu şöyle anlattı: 

“Çoğu aile, bizlerden odun ve kömür ihtiyaçlarının giderilmesi için destek talebinde bulunurdu. Bu yıl havaların güneşli ve sıcak seyretmesi, kar yağışının olmayışından dolayı bizlere henüz yakacak temini konusunda bir başvuru olmadı. Ara ara ziyaret ettiğimiz ailelere sorduğumuzda onlar da havaların sıcak seyredişini işaret edip bu yıl daha az yakacakla daha çok ısınabildiklerini dile getiriyorlar. Havaların en az bir süre daha böyle devam etmesi için dua ettiklerini söylüyorlar.”