Van gölü kıyısında kurulan çimento fabrikası 50 yıldır gölü ve çevreyi tehdit ediyor

22.06.2021

Van’ın merkez Edremit ilçesinde Van Gölü'nün kıyısında bulunan Van Çimento Fabrikası’ndan yöre halkı şikayetçi. Kıyıdan en az 150 metre uzak olması gerekirken Kıyı Kanunu'nu ihlal edilerek kıyının sıfır noktasında kurulduğu belirtilen fabrikanın, 1970'lı yıllardan beri gölde ve çevrede büyük tahribatlar yaptığı ileri sürülüyor. Fabrikanın göl suyuna, havaya ve etraftaki bitki örtüsüne zararlar verdiğine dikkat çeken Van Çev-der Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalçık, yaşanan kirliliğin bir an evvel sonlandırılması gerektiğini belirtti.

ŞENOL BALI / VAN


Van Çimento Fabrikası yaydığı toz, duman ve kirli atıkla Vangölü, çevredeki bitki örtüsünü tehdit etmeye devam ediyor. Fabrikanın, yakınlarda ikamet eden yöre sakinleri de kirlilikten yakınırken, kentteki kurum temsilcileri santralin göle ve havaya verdiği zarara dikkat çekiyor ve önlem alınmasını istiyor.

Van Çev-Der Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalçık, fabrikanın uygun koşullarda üretim yapmadığını ileri sürdü.  Kalçık,"Fabrika günümüz koşullarına göre üretim yapmıyor. Orada bulunan filtreler yetersiz kalıyor ve bu çevrede büyük bir tahribata yol açıyor. Bu nedenlerden çevrede yaşayan yurttaşlar da bu durumda olumsuz etkileniyor" dedi.

Göl kıyısında da kirlilik oranının günden güne arttığına ve bir işgalin söz konusu olduğuna dikkat çeken Kalçık, ''Hem işgal var hem de devasa bir kirlilik var. Lojmanları ile beraber denizin sıfırında kurulmuş. Van deyince Edremit'in bahçeleri ve doğal zenginlikleri geliyor akıllara. Çimento fabrikasının yarattığı tahribatla bu bağlar ve bahçeler yok olma düzeyinde gelmiş durumda. Beton belki bir ihtiyaç olarak olması gerekir ama fabrikanın da olması gereken yerde olması gerekir. Van Gölü etrafında yaşanan kirliliği yanı sıra bir de işgal var kıyılarda. Çimento Fabrikası da bu kurumlardan biri. Yani hem işgal ediyor hem de kirletiyor. Fabrikanın orda olmaması lazım. Filtrasyon sistemi kontrol edilmiyor. Denetim mekanizması işlemiyor maalesef” diye konuştu.

''Fabrikanın kapanması lazım''

Deniz suyuna, havaya ve bitki örtüsüne verdiği zarara değinen Kalçık şunları söyledi:

''Fabrikanın kapanması lazım. Fabrikanın orda olması Kıyı Kanunu’na aykırı. Kıyı Koruma Kanunu’nda bu çok açık bir şekilde ifade ediliyor. Savaş koşullarında bile kıyıda sosyal tesis yapılamaz deniliyor yasada. Burada ayrıca sosyal tesisler var fabrikaya ait ve bu tesislerin etrafı çevrilerek insanların göle ulaşım hakkı ihlal ediliyor. Böylesi şartlarda bulunan bu fabrikanın acilen taşınması lazım. Ama çıkar ilişkisi buna engel oluyor.''

Yetkililere çağrıda bulunan Kalçık, bir an evvel bu kirliliğe son verilmesini de istedi.

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız.