Osmaniye’nin ilk kadın gazetecisi, gazetesini devretti

28.02.2022

2002’de kendi yerel gazetesini çıkaran Boz, yerel basına ilginin azalması, yaşanılan ekonomik zorluklar nedeniyle gazetesini devretmek zorunda kaldı.

SERKAN TALAN / OSMANİYE

Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute -IPI), yayınladığı raporlarda Türkiye’de yerel basının son dönemlerde artan siyasi ve finansal baskılar altında ezildiğini ortaya koydu. Yerel basının yaşadığı söz konusu sıkıntılardan Osmaniye’nin ilk kadın gazetecisi, Aynur Boz da nasibini aldı. Kentte araştırma haberleri ile dikkat çeken Boz, son dönemde yerel gazetelere ilginin azalması, gazete çıkarmakta ekonomik olarak zorlanmaları nedeniyle 20 yıl boyunca çıkardığı günlük gazetesini devretti.  

Boz, “Yaşadığım zorluk ve baskılara rağmen gazeteciliği bırakmayı hiç düşünmeyip bugünlere geldim. Ama artık dayanacak gücüm kalmadı” dedi.

Gazetecilik macerası ve yaşadıklarını anlatan 46 yaşındaki Boz, gazeteciliğe 1997’de kentin yerel televizyonu ORT’nin reklam ajansında çalışarak başladığını söyledi. O yıllarda kamera ve fotoğraf makinelerine ilgisi olduğunu, haftalık Gökkuşağı Gazetesi’nde ilk kez köşe yazıp gazetede çalışmaya başladığını aktaran Boz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama gazete, yazılarıma sansür uygulayınca oradan ayrıldım. Kendi gazetemi kurmaya karar verdim. Kadınsınız, ekonomik olarak durumunuz iyi değil. Tabi o zamanlar bu benim için radikal bir karardı. Bir kadın arkadaşımla, 26 Haziran 2002’de ‘Elde Demokrasi’ adını verdiğimiz haftalık gazetemizin ilk sayısını çıkardık. O gazeteyi, 5 yıl boyunca çıkarıp kimsenin yazmaya cesaret edemediği haberleri yazdık.”

Gazetecilik yaşamıyla ilgili başından geçenlerden söz eden Boz, mesleğinin ilk yıllarında, kadın oldukları için özellikle kamu kurumları temsilcileri tarafından çok fazla dikkate alınmadıklarını söyledi şunları aktardı:

“Örneğin Vali ile görüşmek istedik. O zamanki özel kalem müdürü, ‘İki tıfıl kızın çıkardığı gazeteden ne olur’ diyerek bize randevu vermedi. Bizi kale almıyorlardı, ama yaptığımız araştırma ve dosya haberlerimizle herkesin ilgisini çekmiştik. İki tıfıl kadın gazeteci olarak, kentte iyi işler yapıyor, adeta gazetecilik dersi veriyorduk.Tabii kadın gazeteci olmak hem zordu, hem de kolaydı. İnsanlar önceleri bize temkinli yaklaşıyordu. Ancak alışınca bize saygı duymaya başladılar. Hatta sokakta gördüklerinde önlerini ilikleyerek saygılarını gösteriyorlardı. İlk zamanlarda yeri bazen öğle yemeği yemez, o parayı gazete çıkarmak için kullanırdık. Günlük olarak gazete çıkarmaya başladığımda çocuklarım da vardı. Mecburen onları da ofise getiriyordum. Onlar da gazeteciliğin tozunu annelerinin yanında yuttular. Yani kısacası hem annelik hem de gazeteciliği birlikte yaptım.”

Daha sonra çeşitli gerekçelerle gazeteciliğe ara veren Boz, 2012 yılında yeniden günlük gazete çıkarmaya başlar. Ancak son dönemde, sosyal medya platformlarının insanların hayatının içine iyice girmesiyle yerel gazetelere ilginin azaldığı ve gözden düştüğünü vurgulayan Boz, “Biz bir haber konusunda her türlü araştırmayı yaparak, teyit ediyoruz. Sosyal medyada ise haberler, teyit edilmeden kulaktan duyma bilgiler ve birkaç cümleyle kamuoyuna servis ediliyor. Ama ne yazık ki bu durum, insanların daha çok ilgisini çekmeye başladı” ifadesiyle yerel gazetelerin yaşadığı bir başka sıkıntıyı aktardı.

“İlanlar azaldı, reklam alamıyoruz…”

Gazetesini “5. çocuğu” şeklinde tanımlayan, 4 çocuk annesi Boz, yerel gazetelerin devletin ilanı ile ayakta kaldığının altını çizip sözlerine şöyle devam etti:

“Son zamanlarda yaşadığımız ekonomik şartlarda yerel gazete çıkarmak zorlaştı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi yerel basın, Osmaniye’de de desteklenmiyor. İnsanlar, yerel gazetelere reklam vermiyor İlanlar azaldı, reklam alamıyoruz. İşçilerin bırakın sigortasını maaşını yatıramaz olduk. Bu durum bizi oldukça yıprattı. Bu yüzden yaklaşık 20 yıllık gazetemi devretmek zorunda kaldım. 2002 Haziran ayında başlayan maceramız yine bir Haziran ayında son buldu.”

Gazetesini devrettikten sonra internet sitesi üzerinden haber yazıp mesleğe devam edeceğini belirten Boz, mesleğe yeni başlayan kadın gazetecilere “Pes etmeyin, sabredin, siz kazanacaksınız” tavsiyesinde bulundu.

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız