“Okuyan kesimin hayalleri ve hayatları” Yazı dizisi 1. bölüm

02.06.2023

Kaygıları, hayallerinin önüne geçiyor

Herkesin büyük kaygı yaşadığını düşünen, kaygılarının, hayallerinin önüne geçtiğini vurgulayan üniversiteliler, ülke şartları nedeniyle umutlarının yok olduğunun altını çizip, umudun kendilerine olan güven olduğuna dikkat çektiler.  

Azat Özkahraman

Her yıl on binlerce genç, hem daha iyi bir gelecek, hem de hayallerine ulaşmak için üniversite sıralarındaki yerini alıp mezun oluyor. Küçük yaşlardan itibaren kafalarda şekillenen, “Büyüyünce şu mesleği yapacağım” düşüncesiyle gençler, üniversiteleri gidip mezun oluyor. Yüksek eğitimini tamamlayanların bazıları hayallerine ulaşırken bazıları da bitirdikleri bölüm ve hayalini kurdukları meslekten çok alakasız işler yapıyor ya da yapmak zorunda kalıyorlar. 

24 Saat Gazetesi olarak, üniversite öğrencilerinin gelecek hayalleri ve mezunların hayallerine ulaşıp ulaşamadıklarını, iki bölümlük haber dizisinde veriyoruz. Yazı dizimizin ilk bölümünde, üç üniversite öğrencisinin hayallerini, ikinci bölümde ise mezun olup hayata atılmış üç kişinin bu hayallerini gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini sorduk.

Hayali, bir medya şirketinde yüksek bir pozisyona gelebilmek

Yazı dizimizin ilk bölümü için kendileriyle görüştüğümüz üniversiteli gençler, gelecekte yapmak istedikleri meslekten bahsederken, kaygılarının, hayallerinin önüne geçtiğinin altını çiziyorlar. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Esmanur Özcan, gazeteciliğin hayalindeki bölüm olmadığını ama okumaya başladıktan sonra sevmeye başladığını belirtiyor. Gazeteciliğin ikinci üniversitesi olduğunu aktaran Özcan, şunları anlatıyor: 

“1999 İstanbul doğumluyum. Lise öğrenimimden sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Grafik Tasarım Bölümünü okudum. Şu an ise İstanbul Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü’nde 3. sınıf öğrencisiyim ve aynı zamanda bir içerik ajansında part-time çalışmaktayım. Şu an okuduğum bölüm hayalimdeki bölüm değildi. Fakat ilgimi çeken bölümlerden biriydi. Bölüme girip okumaya başladıktan sonra daha çok ilgim arttı, daha çok sevdim. Hep bunun hayalini kurmasam da şu an benim için en uygun bölümün bu olduğunu düşünüyorum. Okuduğum bölümü bitirdikten sonraki hayalim bir medya şirketinde yüksek bir pozisyona gelebilmek. Bu gazete olur, TV kanalı olur vs. Şu sıralar editörlük alanında çalışmak istediğimi düşünüyorum. Belki yüksek lisansı da düşünebilirim fakat önceliğim o değil. Bu bölümü bitirip iyi yerlere geleceğim şu an ki hedefim bu. Henüz başka bir alana yönelmeyi düşünmüyorum. Şu anki koşullarda da bu uzun vadeli hedefi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Başka alandan ziyade belki yurtdışında aynı alanda çalışmak gibi bir B planı olabilir ama ilk önceliğim İstanbul’da bulunan, mesleki gelişimime katkı sağlayacak bir medya şirketinde yer alabilmek.” 

“Okuyan, okumayan herkeste büyük kaygı olduğunu düşünüyorum”

Muş Alparslan Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Özgür Uçak ise çocuklara olan sevgisi ve ilerde açmayı düşündüğü kreş nedeniyle çocuk gelişimi bölümüne yöneldiğine işaret edip şunları söylüyor:

“Geleceğe ilişkin bu düşüncemin yanında büyük kaygılar yaşıyorum. Sadece bende değil şu an okul okuyan, okumayan herkeste büyük kaygı olduğunu düşünüyorum. Bunu görmek çok da zor değil, kimin ağzını açsanız herkesin bir yurt dışına çıkış fikri var. Bu bile bir gelecek kaygısı olduğunu gösteriyor. Şu an ki en büyük hayalim, her alanını kendimin tasarlayacağı bir kreş açmak. Muş’ta yaşıyorum ve görüyorum ki bu alanda bir boşluk var. Bu boşluğu doldurma fikri, beni bu alana yöneltti diyebilirim. Tabi ki bu hayallerime ulaşamazsam belki bir B planı olarak başka bir bölüme de yönelebilirim. İnşallah buna gerek kalmaz ve istediğim hayallere ulaşırım. Ümit her zaman var, lakin ülke şartlarını göz önünde bulundurursak bayağı zor olacak. Lakin mücadele edeceğiz en güzeli için.”

Umudu, kendine olan güveni…

İyi yerlere gelebilmenin ancak iyi bir yabancı dil bilmekten geçtiğini düşündüğü için İngilizce çevirmenlik bölümüne yöneldiğini aktaran Munzur Üniversitesi öğrencisi Zafer Uçar da, yarınlara dair çok fazla güzel düşünceye sahip. İstediğine ulaşmanın birinci engelini üniversiteye yerleşerek aştığını aktaran Uçar, hedeflerini şöyle açıklıyor:

“Şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. Bölümümü bitirdikten sonra kafamdaki hedeflere ulaşmak için çabalayacağım. Açıkçası kafamdaki bölüm bu değildi ama dil önemli olduğu için bu alana yöneldim. Pişman değilim, iyi ki okuyorum diyorum. Öncelikle lisans eğitimimi tamamlayıp ve tabi ki kendimi iyi şekilde geliştirerek kitap çevirisi veya tercümanlık yapmayı düşünüyorum. Bununla birlikte yurt dışına gitmeyi düşünüyorum, her ne kadar İngilizce okuyor olsam da kendimi dışarıda farklı bir ülkede çok daha fazla geliştirebilirim diye düşünüyorum, inşallah istediğimi elde ederim. Özel sektöre yakın bir bölüm okuduğum için kendi çabamla iyi yerlere gelebilirim diye düşünüyorum ülke şartlarına bağlı olursam hiçbir umudum yok açıkçası, umudumun olması benim kendime olan güvenim sadece.”