“Çocuklarıma iyi bir gelecek sağlamak için bisiklet tamiri yapıyorum”

04.08.2020

Van’da bisiklet tamir atölyesi açan Fatma Can, bisiklet tamirciliği yaparak hem çocuklarının geçimini sağlıyor hem kendi hem de diğer çocukları mutlu ediyor

Yunus Duman – İpekyolu İlçesi’ne bağlı Hacıbekir Mahallesi, Van’ın en yoksul mahallesi olarak biliniyor. Özellikle 1990’larda köy boşaltmalarının sonucunda Şırnak ve Hakkâri’den gelen binlerce kişi, bu mahalleye yerleşti. Köy yaşamını bırakmak zorunda kalan bu kişiler, Van’da çeşitli işlerde çalışarak hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. Bunlardan biri de 48 yaşındaki 5 çocuk annesi Fatma Can. Yıllar önce eşini trafik kazasında kaybettikten sonra tek başına kalan Can, belki de vaktiyle kendisinin aklına bile gelmeyen bir meslekle çocuklarını büyütüyor. Bir komşusunun önerisi üzerine bisiklet tamir atölyesi açan Can, şimdi İpekyolu’ndaki bu atölyesiyle hem kendi çocuklarını hem de diğer çocukları mutlu ediyor.

Çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için bisiklet tamirciliği yaptığını ve bisiklet tamirciliğinden iyi bir gelir elde ettiğini söyleyen Can, böyle devam etmesi durumunda yanında kadınlara da istihdam alanları açmayı planlıyor.

“Komşumuzun önerisi üzerine bisiklet atölyesi açtım”

Hacıbekir Mahallesi Mahsur Sokak’ta yaşayan Can, eşini trafik kazasında kaybettikten sonra uzun bir süre farklı işlerde çalıştı. Ancak toplumun “dul kadın” algısı nedeniyle kendi işini yapmaya karar verdi. Çalışırken çocuklarına fazla vakit ayıramadığını ancak açtığı bisiklet tamirciliği nedeniyle şimdi çocuklarına daha çok vakit ayırdığını belirten Can, “Bisiklet işini bir komşumuzun önerisi üzerine açtım. İyi ki bu işe girdim. 1 yıldır bisiklet tamiri işini yapıyorum. Öncelikle teker patlaklarını yapmayı öğrendim, daha sonra bisiklet freni, bisiklet boyamayı, küçük olan işleri başardım. İyi para kazandığım gibi kendi çocuklarımı ve diğer çocukları da mutlu edebilmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

“Çocuklarım için mücadele ediyorum”

Uzun bir süre önce eşini kaybeden Can, en büyük çocuğunun liseyi bitirdikten sonra okumadığını diğerlerinin de ilkokul ve ortaokula gittiğini söyledi. Can, şimdiye kadar çocuklarının kimsenin muhtaç olmadığını vurgulayarak “Eşimi kaybettikten sonra manevi anlamda çok büyük sıkıntılar çektim. Çocuklarıma hem annelik hem de babalık yaptım. Kimseye el açmadan, minnet etmeden çocuklarımı büyüttüm. Elim, ayağım tuttuğu sürece de çocuklarımı kimseye muhtaç etmeyeceğim. Kendi çocuklarım için, gelecekleri için mücadele ediyorum” diye konuştu.Haberin PDF'ini indirmek için tıklayınız.
Haberin linki için tıklayınız.