Nemrut’un sevimli bozayıları tehlikede!

13.09.2023

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan 2 bin 948 rakım yükseklikteki Nemrut kalderasında yaşayan bozayılar sevimli halleriyle bölgeye olan ilgiyi artırırken, vatandaşların bilinçsiz hal ve hareketleri sevimli bozayıların yaşamlarını tehlikeye sokuyor.

EMRULLAH TÜZÜN / BİTLİS

Dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü civarında yaşayan bozayılar, bu sıralar Bitlis’in en çok dikkat çeken haber gündemi arasında bulunuyor. Neredeyse her gün faklı bir haber başlığıyla gazetelere yansıyan Nemrut’un sevimli ayıları, son günlerdeki saldırgan tavırlarıyla da dikkatleri çekiyor. Gerek basında yayınlanan videolar ve gerekse vatandaşlar tarafından kayda alınan sevimli ayıların son dönemde agresifleşmeye başlaması birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. 

Özellikle son dönemde bölgeye giden piknikçilerin doğaya bıraktıkları yiyeceklerle beslenmeye başlayan bozayılar, gündüz saatlerinde sıklıkla görülmeye başlandı. Karınları acıktıkça gece gündüz vatandaşların bulunduğu alanlara kadar gelen bozayılara, vatandaşlar tarafından yiyecek veriliyor. 

Doğal yaşam alanları ihlal edildikçe agresif haller sergilemeye başlayan bozayılar zaman zaman vatandaşlara saldırma girişimlerinde de bulunuyor. Her gün binlerce ziyaretçinin akın ettiği bölgede yaşayan bozayılar, vatandaşların bilinçsiz hal ve hareketleri nedeniyle zor günler geçiriyor. Uzmanlar ise doğal yaşam alanları tehlikeye giren bozayılar konusunda uyarıda bulunuyor. 

“Ayıların doğal yaşam alanları ihlal ediliyor, saldırmaları gayet doğal”

Ayıların son dönemdeki agresif halleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ateş, doğal yaşam alanlarının ihlal edilmesine dikkat çekti.

Son günlerde saldırılarla anılan ayıların aslında doğal yaşam alanları ihlal edildiği için verdiği tepkilerin doğal olduğunu kaydeden Ömer Ateş, asıl doğal olmayan tepkilerin ise bölgeyi ziyarete giden vatandaşların sergilemiş olduğu hal ve hareketler olduğunu söyledi. 

Bölgeye giden ziyaretçilerin ayıları elleriyle beslemekten vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Ateş, “Maalesef Nemrut kraterinin sevimli maskotları olan bozayıların her geçen gün doğal yaşamları ve hayatları tehlikeye giriyor. Bölgeye giden vatandaşlar bir bakıma onların özel alanı olan evlerinin içine kadar giriyor. Bu sebeple bu sevimli hayvanlar, bizlerin evlerine yabancı birileri girdiğinde bizlerin insan olarak gösterdiği tepkilerin aynısını gösteriyorlar. Yani doğal olmayan bir tepki değil, tamamen doğal tepkilerini gösteriyorlar. Vatandaşların Ayılara olan yaklaşımları ve yaşam alanı ihlalleri devam ederse korkarım daha vahim ve istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınması kaçınılmaz bir son olacaktır. Ayıların bulunduğu bölge birçok yabani hayvanın bulunduğu doğal bir yaşam alanıdır. Bu yaşam alanı maalesef her geçen gün daha çok ihlal ediliyor.  Burada yaşayan sevimli ayılar başta olmak üzere birçok yabani hayvanın hem hayatını hem de doğal yaşam alanını tehdit etmiş oluyor. Lütfen ama lütfen tüm hayvanların yaşam alanlarına girmemeye, bu alanları ihlal etmemeye özen gösterelim” dedi.

“Ayılarla bir evcil hayvanmış gibi oynanması son derece tehlikeli”

 

Nemrut’un sevimli bozayılarıyla ilgili bir uyarıda bölgede çok uzun yıllardır yaban hayatı üzerine gözlemler yaparak bunu kayıt atlına alan Bitlis Eren Ün

iversitesi (BEÜ) Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Doğa Gözlemcisi Dr. Cihan Önen’den geldi.

Ayıların özellikle mangal ve çöp kokusu nedeniyle insanlara daha fazla görünür hale geldiğini söyleyen Önen, vatandaşların ayılarla bir evcil hayvanmış gibi oynamalarının son derece tehlikeli olduğunu ifade etti.  Önen, “Kayıt altına alınamayan fakat insanlar tarafından ifade edilen ayı saldırıları duyumları da almaktayız. Daha öncesinde piknikçilerin bölgeye bıraktığı atıklardan dolayı ayıların bölgede çoğaldığına dair uyarılarda bulunmuştum. Fakat hala bölgede yoğun bir şekilde piknikçiler tarafından yiyecek atıkları bırakılmaktadır. Bu durum tehlike arz etmektedir. Vatandaşların ayılarla bir evcil hayvanmış gibi oynamaları da son derece tehlikeli. Bundan vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.