Kredi ve burslardaki artış, öğrenciyi mutlu etmedi

09.02.2022

          Okan Kaplan

KYK öğrenim kredisi ve burs ücreti bu yıl  200 TL’lik artışla 850 TL oldu. Sadece barınma, yemek ve yol masrafına aylık ortalama 800 TL ödeyen öğrenciler, diğer ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyorlar. Öğrenci evi artık lüks sayılırken sinema, tiyatro, konser vb. herhangi bir sosyal aktivite yapmak öğrenci için hayal oldu.

FURKAN TUNÇDEMİR / VAN

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredi ücreti, geçen yıl 650 TL iken bu yıl için 200 TL’lik zam yapıldı. Böylece bu yıl öğrencilere ödenen rakam, 850 TL’yi buldu. Ancak yeni yıl ile birlikte gıda ürünleri başta olmak üzere elektrik, doğalgaz ve kira gibi birçok kalemde fiyat artışı yaşanmaya devam ediyor. Hayat pahalılığının sürekli gündem olduğu bugünlerde üniversitelilerin 850 TL ile geçinip geçinemeyeceğini, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencileri ile konuştuk. Görüştüğümüz YYÜ öğrencileri, hayat pahalılığı karşısında burs ve kredilere yapılan 200 TL’lik artıştan memnun değil.

850 TL giderleri karşılaya yetmiyor

YYÜ yerleşkesi veya çevresindeki yurtlarda kalan öğrencilerden aldığımız bilgilere göre, yurt ücretleri 275 TL’den başlıyor. 3 veya 4 kişilik odalardan oluşan yurtlarda öğrencilerin sabah ve akşam öğünleri için verdikleri ücret ise 6 ve 13 TL arasında değişiyor. Öğrenciler, sabah ve akşam için günde ortalama 10 TL ödeme yapıyorlar. Odalarda yemek ve çay yapmak yasak olduğu için üçüncü öğünü dışarıdan karşılıyorlar. Üniversite yakınındaki yurtta kalan öğrenciler, günde 4 TL ulaşım ücreti ödüyor. Edindiğimiz bilgilere göre sadece barınma, yemek ve yol masrafına aylık ortalama 800 TL ödeyen öğrenciler, ellerinde kalan 50 TL ile diğer ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça zorlanıyorlar.

Bir ev, 10 aylık burs veya kredi miktarına kuruluyor

Şehir merkezinde bulunan özel yurtların fiyatları ise odada kalan kişi sayısına göre değişmekle beraber ortalama 900 TL civarında. Her türlü ekstra aktiviteden bağımsız, bir öğrencinin özel yurtta kalması durumunda günlük 7 TL ödediği ulaşım ücreti ile birlikte 850 TL’nin oldukça üzerinde bir gideri bulunuyor.

Birkaç öğrencinin bir araya gelerek giderlerini bölüştükleri öğrenci evleri genelde masrafları azaltmak için kuruluyor. Kira fiyatları her ne kadar evin büyüklüğüne ve konumuna göre değişse de içinde eşya bulunmayan 2+1 ideal evin kirası, ortalama 1000 TL ile 1400 TL arasında değişiyor. 

Sıfırdan bir öğrenci evi kurmaya kalkınca olmazsa olmaz eşyaların ikinci el eşya satan “evkur” esnafında ortalama fiyatları şöyle: Buzdolabı 850 TL, çamaşır makinesi 450 TL, ocak 300 TL, tek kişilik baza 700 TL, elbise dolabı 750 TL, masa-sandalye 450 TL, halı ve perdeler 330 TL. Gıda, çamaşır-bulaşık, temizlik malzemeleri, diğer eşyalar ile nakliye gibi giderler de eklenince 3 öğrencinin kalabileceği bir ev kurulması için gerekli olan masraf, neredeyse 10 aylık burs veya kredi miktarına denk geliyor.

Eşyalı kiraya verilen evler, genelde çok küçük ve tek bir kişi için uygun kullanım alanına sahip. Tüm bu fiyatlara günlük giderler ve aylık fatura giderleri de eklenince öğrenci evinde kalmak artık lüks sayılıyor.

Sosyal aktiviteler hayal oldu

YYÜ Mimarlık Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Okan Kaplan, mevcut hayat pahalılığının etkilerini öğrenciler olarak çok ağır hissettiklerine dikkat çekti. Aldıkları 850 TL’nin ancak barınma ve yeme içme masraflarına yettiğini belirten Kaplan, derslere dair fotokopi ve çeşitli ders materyallerini alamamaktan şikâyetçi. Burs ve öğrenim kredilerine yapılan artışın yaşadıkları hayat pahalılığı karşısında bir anlam ifade etmediğinin altını çizen Kaplan, “Bugün bu para ile geçinmek zorunda olan öğrenciler, bırakın herhangi bir sosyal aktivite yapmayı, mecburi ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyorlar. Sinemaya, tiyatroya, konsere gitmek, gezmek neredeyse tamamen hayal oldu” dedi.

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız