İTÜ Moda Tasarım Atölyesi’nde depremzedeler için üretim

18.03.2023

1000’den fazla battaniye, 96 şal ve atkı üretilen atölyede ayrıca yağmur geçirmez kumaştan 17 panço, 5 bebek battaniyesi, 5 bebek uyku tulumu, 100’den fazla da normal uyku tulumu yapıldı. Ellerindeki kumaşları değerlendirerek üretime başlayan Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi öğrencilerine, başka fakültelerdeki öğrenciler ve gönüllüler de destek veriyor.

Dilara Açıkgöz

6 Şubat 2023’te, merkez üssü Kahramanmaraş olup 11 ili etkileyen depremlerin açtığı hasar, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gönderilen maddi ve manevi desteklerle sarılmaya çalışılıyor. 48 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce insanın yaralandığı afette depremzedelerin ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar sürerken, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kurumlar, bazı ihtiyaçları karşılayabilmek adına üretim yapmaya başladı. Bölgedeki ihtiyaçlara yönelik üretim yapan kurumlardan biri de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Moda Tasarım Atölyesi oldu. Ellerindeki kumaşları değerlendirerek üretime başlayan fakülte öğrencilerine, başka fakültelerdeki öğrenciler ve gönüllüler de destek verince dayanışma büyüdü. Atölyede üretilen battaniye, uyku tulumu gibi ihtiyaçlar yardım tırlarıyla deprem bölgelerine gönderildi.

Atölyede üretim yapan öğrencilerden İlayda Yaren Kaya (23), İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Moda Tasarımı Bölümü’nde okuyor. 5 gündür üretim yapan Kaya, deprem bölgesine gönderilmek üzere uyku tulumu diktiklerini söylüyor.

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Berk Berkalp, iki haftadır devam eden üretim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Deprem felaketinin öğrenilmesinin ardından 7 Şubat günü bir araya gelen fakülte hocalarının “Biz ne yapabiliriz?” sorusuyla yola çıktıklarını belirten Berkalp, üretim faaliyetinin başlama sürecini şöyle anlattı:

Boğaziçi Üniversitesi’nde turizm işletmeciliği okuyan Duru Başaran (21), gönüllü olarak yardıma gelenlerden. Başaran, dikişi bu atölyede öğrendiğini anlatıyor.

“Laboratuvarda, depolarımızda elde kalan polar kumaşlar var mı, acaba bunları battaniye olarak değerlendirebilir miyiz, diye aklımıza bir fikir geldi. Hemen laboratuvara indik. Laboratuvarımızda ne var ne yok diyerek kendi envanterimize baktık. Orada battaniyeye uygun kışlık 3 top numunemiz vardı. Onları aldık ve kesim yaptık. Yine laboratuvarımızda zaman zaman numune giysilerimiz oluyor. Bir yılı geçmiş fakat kullanılmamış, temiz eldiven gibi numuneleri de toparlayıp, paketledik.”

Çalışmanın fakültenin sosyal medya hesaplarından duyurulmasıyla kısa sürede büyüdüğünü bildiren Prof. Dr. Berkalp, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada biz kimseden bir şey talep etmedik. Her şey kendi doğal akışında gelişti. Hem teknik personelimiz, hem bazı hocalarımız sağ olsun çok büyük destek verdiler. Öğrencilerimiz de bilhassa. Hem moda tasarımı ve tekstil mühendisliği öğrencilerimiz, hem de üniversitenin farklı bölümlerinden ve farklı üniversitelerden gelen öğrenciler bizi çok mutlu etti. Tanımadığımız insanlar da bize destek verdi. Mezunlarımızın bize kumaş desteği oldu. Büyük bir sinerjiyle geçirdiğimiz bu iki haftada elimizden geleni yaptık. Tabi ki bu acıları hiçbir zaman dindirmez ama en azından biz de kendi alanımızda bir katkı sunmaya çalıştık.”

Ellerindeki numunelerle atölyede 1000’den fazla battaniye, 96 şal ve atkı ürettiklerini açıklayan Prof. Dr. Ömer Berk Berkalp, ayrıca yağmur geçirmez kumaştan 17 panço, 5 bebek battaniyesi, 5 bebek uyku tulumu, 100’den fazla da normal uyku tulumu yapıldığı bilgisini paylaştı. Berkalp, uyku tulumu üretiminin daha meşakkatli bir iş olduğunu ve üretim için getirilen kumaşların bu ürünlerde kullanıldığını söyledi.

Pandemi döneminde fakültede üretilen kumaşlardan maske yapılmasına rağmen bu tarz büyük çaplı bir çalışmanın daha önce olmadığına dikkat çeken Berkalp, iki haftadır devam eden üretimin, 17 Şubat’ta sona ereceğini belirtti. Berkalp ayrıca üretilenlerin İTÜ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Beşiktaş Kaymakamlığı’nın yardım tırlarıyla deprem bölgelerine ulaştırıldığını aktarırken, talep olursa üretimin yeniden yapılabileceğini vurguladı.

İTÜ Tekstil Bölümü’nde Atölye Sorumlusu olarak çalışan Özlem Yüksel, Marmara Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi gibi farklı üniversitelerden 120 kadar öğrencinin dayanışma içinde atölyede üretim yaptıklarını, ürün tedarik ettiklerini ve koordinasyon sağladıklarını anlattı. 15 yıllık çalışma hayatı boyunca ilk defa böyle bir dayanışmayla karşılaştığını belirten Yüksel, atölyedeki ortamı aktarırken, “Burada bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji, motivasyon vardı. Bu motivasyon insanı duygulandırdı. Hem işbirliği vardı, hem büyük bir acı vardı. Yani bütün duygular bir aradaydı. Dolayısıyla böyle bir kenetlendik. Resmen ülkenin küçük bir kesimiydi bu. Çok minör bir gruptuk ama bu kenetlenmeyi inanılmaz hissettim” ifadelerini kullandı.