Instagram’dan başlatılan gönüllü sokak hayvanı bakımı, dernekleşerek büyüyecek

30.12.2021

Osmaniyeli hayvansever Turhan, sokak hayvanlarını besleyip sahiplendirmek için yaklaşık 1,5 yıl önce kurduğu “Osmaniye patileri” adlı instagram sayfasını dernekleştirmeye hazırlanıyor.

AHMET ERKAN YİĞİTSÖZLÜ / OSMANİYE

Osmaniye’de, sokak hayvanlarını beslemek ve sahiplenmek üzere kurulan Instagram sayfası, dernekleşmeye gidiyor. 24 yaşındaki hayvansever Merve Turhan, sokak hayvanlarını besleyip sahiplendirmek amacıyla yaklaşık 1,5 yıl önce açtığı Instagram sayfasını dernekleştirmeye çalışıyor. Eşiyle de hayvan besleme organizasyonunda tanışan Turhan, “Osmaniye patileri” adıyla kurduğu sayfasıyla, hayvan sahiplenmek isteyenlerle sahipsiz sokak hayvanlarını buluşturuyor. Ayrıca sayfa aracılığıyla hayvanseverler, periyodik olarak bir araya gelerek kent genelinde sokak hayvanlarını besliyor. “Osmaniye patileri”, artık dernekleşip daha çok sokak hayvanını doyurmayı ve hayvanseverlerle buluşturmayı hedefliyor.

Öncelikli amacının, sokak hayvanlarına sahip çıkmak olduğunu belirtip hayvan sevgisinin aileden kazanılan bir duygu olduğuna işaret eden Turhan, çocukluğunda edindiği hayvan sevgisini şöyle anlattı:

“Benim hayvan sevgim de küçük yaştan itibaren ailemin sahiplendiği yavru bir köpekle başladı. Henüz 6 yaşındayken babam iş için il dışına çıkmıştı. Dönerken telefonla arayıp bir sürprizi olduğu söyledi. Çocuk aklıyla oyuncak olabileceğini düşündüm. Geldiğinde arabanın arka kapısını açtı. Gördüğüm bir aylık, yağmurdan sırılsıklam olmuş bir köpek yavrusuydu. Anayolda tek başına bulmuş, getirmiş babam yavru köpeği. O zamandan itibaren hayvan sevgim oluştu.”

Barınaktan sahiplendiği “Sütlaç”, hayatını değiştirdi…

Yaklaşık 4 yıl önce, hayatındaki her şeyin yolunda gitmesine rağmen bir şeyin eksikliğini hissettiğini,  bunun için de bir hayvan sahiplenmeye karar verdiğini belirten Turhan, “Osmaniye barınağından bir kedi sahiplendim. Henüz 2 aylıktı. İsmini, ‘Sütlaç’ koydum. Hissettiğim o eksikliği, ‘Sütlaç’ tamamladı” ifadesiyle hayatının nasıl değiştiğine değindi.

Turhan, “Sütlaç” adlı kedisini, geçen yıl kaybettiğinde duyduğu acı ve hissettikleri konusunda da şunları söyledi:

“Kedimiz, evimizin bebeğiydi. Geceleri acıktığında, kalkar onun için biberonda süt ısıtırdım. Hayvanlar insanın çocuğu gibi oluyor gerçekten. ‘Sütlaç’ı sahiplendikten sonra, kapıma gelen hayvanlara da aldığım mamalardan veriyordum. Bilen bilir, bugün kapında bir kediye mama verirsen yarın iki kedi görürsün. Bu sayı, her gün artar zamanla…”

Sokak hayvanlarına sahip çıkmak için kurulan Instagram sayfası…

Daha sonra, sokak sokak gezip birçok hayvanı doyurduğunu aktaran Turhan, Instagram sayfası açma sürecine ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

“O dönem öğrenci olduğum için maddi olarak yetemiyordum ve kapıma gelen aç bir hayvanı geri çevirmek beni çok üzüyordu. Bunun için yardım alabilmek için instagram sayfası açmaya karar verdim. Açıkçası bu sayfayı açarken pek umutlu değildim. Ama o kadar çok güzel kalpli insanla tanıştım ki. O güzel kalpli insanlar, bana hep destek oldular. Destekçilerim sayesinde düzenli beslemeler yapabilmeye başladım. Sayfanın adını da Osmaniye patileri koydum.”

Özellikle salgın döneminde, sokağa çıkma kısıtlaması süresince sokaktaki hayvanların aç kaldıklarına dikkat çeken Turhan, o dönemde sayfa üzerinden besleme grupları oluşturduğunu, beslemeler yapabilmek için valilikten gerekli izinleri alıp salgın süresinde de beslemeler yaptıklarını bildirdi. Turhan, ihtiyacı olan birçok hayvanı tedavi ettirdiklerini, kısırlaştırmalar yaptırdıklarını ve birçok kayıp hayvanı sahibine kavuşturduklarını aktararak sokak hayvanlarına yuva bulduklarını, bulmaya da devam ettiklerini söyledi.

Nikâh şekeri yerine mama…

Salgın döneminde, sokak hayvanlarını beslerken eşiyle tanıştığını, kısa bir zaman önce evlendiklerini belirten Turhan, “O mutlu günümüzde, ‘Hayvanlar için ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Ve, nikâh şekeri dağıtmak yerine sokak hayvanlarını doyurabilmek ve farkındalık oluşturmak adına, misafirlere kuru mama dağıtıp mamaları sokak hayvanlarına dağıtmalarını rica ettik” sözleriyle sokak hayvanları konusunda oluşturdukları farkındalığı anlattı. 

“Osmaniye patileri”nin daha da büyümesi ve daha çok sokak hayvanına ulaşması için “dernekleşme” kararı aldıklarını vurgulayan Turhan, sözlerini şöyle bitirdi:

“Hem yaptığımız işlerin şeffaflığı, hem de sesimizin daha çok insana ulaşması için en kısa zamanda, ‘Osmaniye Patileri Derneği’ni kuracağız. Ne kadar çok insana ulaşırsak o kadar çok hayvana ulaşırız. Bu yolda her zaman destekçim olan herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım sayımız her geçen gün daha da artar. Ne kadar çok insan, o kadar çok pati…”  

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız.