Gaziantep’te öğrencilerin barınma sorunu büyüyor!

04.10.2023

Kahramanmaraş merkezli depremler, Gaziantep’te konut piyasasında artışa neden oldu. Özellikle öğrenciler, bu durumdan olumsuz etkileniyor. 

Zehra Tataroğulları 

Bu yıl 6 Şubat’ta, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, Gaziantep’teki konut piyasasında dengesizliklere neden olup öğrencileri, ev sahipleriyle karşı karşıya getiriyor. Özellikle 1+0 ve 1+1 ev kiralarında yüksek fiyat artışı görülüyor. Öğrencilerin sınırlı olan bütçeleri, bu yüksek kiralar ve peşin ödeme talepleri nedeniyle daha da zorlanıyor. Bu durum, öğrencilerin uzun vadeli konaklama arayışını olumsuz etkiliyor. 

Depremin etkisiyle artan konut sorunu karşısında öğrenciler, uygun fiyatlı ve erişilebilir konut seçenekleri sunulmasının eğitime odaklanabilmeleri için kritik bir adım olacağına işaret ediyor.

1+0 ve 1+1 ev kiraları, 5 ila 7 bin TL gibi oldukça yüksek seviyelerden başlayıp 10 ila 12 bin TL’ye kadar çıkması öğrencileri en fazla maddi olarak zorlayan bir etken haline geldi. Üstelik ev sahiplerinin 4 - 5 aylık peşin kira talepleri, öğretmen veya memur şartı istemeleri, öğrencilerin konut arayışını daha da zorlaştırıyor. Bu şartlarda uygun fiyatlı bir ev bulmak neredeyse imkânsız hale gelebiliyor.

Öğrenciler, öncelikle yüksek fiyat nedeniyle ev bulamadıklarına dikkat çekerken maruz kaldıkları durum nedeniyle eğitimlerine odaklanmakta büyük güçlük çektiklerini dile getiriyorlar.

Rabia Tunç, “Uygun fiyatlı bir ev bulmak neredeyse imkânsız. Sınırlı bütçemi daha da aşıp 7 bin TL’lik kiralara ayırmam gerekiyor. Bu durum, öğrenim hayatımı olumsuz etkiliyor” derken, Hazal Demirci yurtlarda yer bulamamaları nedeniyle arkadaşlarıyla bir evi paylaştıklarını anlatıp bu durumun uzun vadeli bir çözüm olmadığını belirtiyor. Aylin Kaya da uygun fiyatlı konut bulmanın neredeyse imkânsız hale geldiğini anlatıp eğitim yerine konut sorunuyla uğraşmak zorunda kaldığını söylüyor.   

Görüştüğümüz üç öğrenci de özellikle depremin etkisiyle konut bulamamaktan, uygun fiyatlı eve ulaşamamaktan şikâyetçi. Öğrenciler, yetkililerin kendilerine düşük fiyatlı, uygun ev seçenekleri sunulmasının kritik bir adım olacağının altını çiziyor. Kalacak konutlarının sağlanması halinde öğrenciler, eğitimlerine odaklanabileceklerini vurguluyor.