Eskişehir’in “beyaz altını”, lületaşının sağlığa da faydası var

04.09.2023

Lületaşı, hafızayı kuvvetlendiriyor, Alzheimer riskini azaltıyor bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor… Rezervleri azalan lületaşının işlenmemiş halinin yurtdışına çıkışına izin verilmiyor. 

Ahmet Erkan Yiğitsözlü / Eskişehir

“Lületaşı”nın ticari olarak işlenebilir yataklarının neredeyse tamamı, Eskişehir’de bulunuyor. Yerin yaklaşık 100 metre altından çıkarılan lületaşı, 12 farklı aşamadan geçirilip üzerine en zor motifler işleniyor. Usta ellerde pipo, tespih, biblo gibi süs eşyaları haline getirilen lületaşı, Çin ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. 

Eskişehir Odunpazarı’nda lületaşından süs eşyaları yapan Mehmet Çalışkan, lületaşının, Eskişehir’in “beyaz altını” olarak bilindiğini ve sadece Alpu ilçesinde 7-8 köyde çıkarıldığını belirterek şunları söyledi:

“Taşımız kildir. Kilin magnezyum ve silisyumla birleşip hidrotermal etkilerden geçerek hidratlaşmış kil mineralinin kayaç halini almış halidir. İşlenebilir lületaşımızın en kıymetlisi Eskişehir Alpu’da çıkar. 750 derece sıcaklığa kadar yanabilir. Suya girdiğinde pamuk gibi olur. Taşı işledikten sonra balmumunda pişiriyoruz. Bunun sebebi su emilimini engeller, taşa parlaklık ve ağırlık kazandırır, kir tutmasını engeller.” 

Günde 14 saat çalışarak 45-50 tespih yapabilen Çalışkan, bu işten emekli olmayı planlıyor. Daha önce farklı sektörlerde çalışan ancak lületaşı işlemesinin kendisine mutluluk verdiğine dikkat çeken Çalışkan, “Bunun sebebi sanırım biraz da taşımızın özelliğinde. Yorulduğumu hiç hissetmiyorum. Buraya gelen herkese defalarca lületaşının faydalarını, nasıl işlendiğini anlatıyorum. Uzun süre çalışmama rağmen kendimi dinç hissediyorum” diye konuştu. 

Vücuda temas ettiğinde renk değiştiriyor, vücuttaki zararlı maddeleri çekiyor

Eskişehir ile özdeşleşen “Lületaşının”, emilim özelliği ve içinde bulunan faydalı minareler nedeniyle sağlığa da çok sayıda faydası olduğunu vurgulayan Çalışkan, vücuda temas eden taşın, zamanla renk değiştirdiğini ve vücudumuzdaki zararlı maddeleri çektiğini aktarıp lületaşının faydalarını şöyle sıraladı:

“Gözenek gibi yapıya sahiptir emilim özelliği vardır. Emilim özelliğini doğal taşlar içerisinde gösteren tek doğal taştır. İçeriğinden dolayı sağlığımıza sayısız faydaları vardır. Troid bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. İçindeki silisyumdan dolayı hafızayı kuvvetlendirip Alzheimer riskini azaltır. Magnezyumdan dolayı bağışıklık sistemini dengeler, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Toksin emici özelliğinden dolayı negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirir. Egzoz ve sigara dumanı gibi soluduğumuz ağır metallerin zararlı etkilerini vücudumuzdan hızlı atılımında faydası var. Ve radyasyonu emer.”

İşlenmemiş haliyle yurtdışına çıkartılması yasak

 Çalışkan, sözlerini şöyle bitirdi:

“Lületaşının işlenmemiş haliyle yurtdışına çıkartılması yasak. Bunun sebebi, kaybetmeye yüz tutmuş değerler arasına girmesi. Bunun da anlamı; rezervlerimiz azalmıştır. Lületaşından yapılan tespih ve diğer hediyelik eşyadan kalan talaşları da atmıyor, değerlendiriyoruz. Biz sabunu yapıyoruz. Zeytinyağlı ve limonlu sabunu yaptık. Emilim özelliğinden dolayı yağlı sivilceli ciltlere faydası var.”