Eğitim, baraj engeline takıldı

16.03.2022

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Usulca Köyünde yaşayan Orakçı ailesi 1999 yılında inşa edilen Batman barajından kendi imkanlarıyla yaptığı sandallar ile geçerek köydeki çocukları eğitim ile buluşturuyor.

ŞİRİN BAYIK /  DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Usulca Köyünde yaşayan Orakçı ailesi 1999 yılında inşa edilen Batman Barajından kendi imkanlarıyla yaptığı sandallar ile geçerek köydeki çocukları eğitim ile buluşturuyor.

Diyarbakır ve Batman illerinin sınırları arasında yer alan Silvan ilçesine bağlı köylerin büyük bir bölümü 1999 yılında inşa edilen Batman barajının faaliyete girmesinin ardından sular altında kaldı. Silvan ilçesinin 23 haneli Usulca köyünde yaşayan Orakçı ailesi kendi imkanları ile inşa ettikleri sandallar yardımıyla köydeki çocukları okula ulaştırmakta. Köy sakinlerinden Özgür Orakçı, "Her ne kadar barajdan karşıya geçmek tehlikeli olsa da imkanlar dahilinde ancak bu kadar çocukların eğitim almasına yardımcı olabildi." dedi.

"HER GÜN BU ÇİLEYİ ÇEKMEK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Köylere eğitim olanakları dahilinde tesis edilen servisler ile aralarında 25 dakikalık yürüme mesafesi olduğunu ve ardından el yapımı kayıklar ile karşıya geçtikten sonra ancak çocukları yetiştirebildiklerini aktaran Orakçı, "Çocukları servise yetiştirebilmek için sabah saat 6'da uyanmamız gerekiyor. Yaz kış fark etmiyor, baraj don tutsa da çocukları her gün servise yetiştirmek zorundayız. Silvan merkezde eğitim görüyorlar köyümüze en yakın eğitim merkezi orada. Köyümüze servis tesis edilmeyene kadar her gün bu çileyi çekmek zorunda kalacağız" diye konuştu.

“BARAJ BİRÇOK SORUNU BERABERİNDE GETİRDİ”

Şimdiye kadar herhangi bir boğulma veya kazanın yaşanmadığını ancak böyle devam ederse yaşanmasının muhtemel olacağını belirten Orakçı, yetkilerin bu olaya karşı duyarlı olmasını henüz geri dönülmesi zor olaylar yaşanmadan çözüm bulmalarını istediklerini dile getirdi. Orakçı, "Köyümüzü neredeyse çepeçevre saran baraj yalnız eğitim olanaklarından mahrum bırakmıyor. Sosyal ilişkiler açısından da ciddi sorunlar çıkarmaktadır" dedi.

"OLUMLU ANLAMDA DÖNÜŞ YAPILMIYOR"

4 yıl önce belediyeden servis talebinde bulunduğunu aktaran Orakçı, hiçbir geri dönüş alamadığını belirtti. Orakçı, "Talepler karşılanırsa bu sorunlardan eser kalmayacak ancak bize olumlu anlamda hiçbir dönüş yapılmamakta ısrar ediliyor" diye konuştu.

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız