Depremzede öğrenciler

01.08.2023

Hataylı öğrenciler, 2022-2023 eğitim yılını her zamankinden daha ağır geçirdi

Helin Yılmaz / Hatay

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem, Hatay’da da büyük yıkıma yol açmıştı. Depremin izleri birçok yerde olduğu gibi Hatay’da da sürüyor. Depremin en çok etkilediği kesim öğrenciler oldu. 2022-2023 eğitim yılı onlar için her zamankinden daha ağır geçti. Öğrencilerin birçoğunun okulu yıkıldı ya da okullarında öğrenci kalmadı. Öğrenciler de bu dönemi birbirleri ile yardımlaşarak bitirdi. 

Arsuz-Bodrum Kardeş Kent’te farklı yaş gruplarından birçok depremzede öğrenci yaşıyor. Çadır kentte, yaklaşık on öğrencinin aynı anda çalışabileceği şekilde dizayn edilmiş bir kütüphanesi var. Kütüphanede aynı zamanda bağışçıların gönderdiği 10’a yakın tablet ve 500 civarı kitap bulunuyor. Aynı zamanda Arsuz Belediyesi kablosuz internet ağı bağlamış. Ancak kaynaklar da kütüphane alanı da yeterli değil. İlk ve ortaokul seviyelerinde öğrenci sayısı, kütüphanenin kapasitesinin üstünde. Bin kişilik çadır kentin neredeyse 400’ü öğrenci.

9. sınıf öğrencisi Güneş, çadır kentin kütüphanesinde sorumlusu. Sabah erken saatlerinde kütüphaneyi açarak diğer arkadaşlarını bekliyor. Akşam da son kişi çıkınca kütüphaneyi kapatıyor. Lisenin ilk yılını çadır kentteki üst sınıf öğrencilerinden aldıkları dersler ile bitirdiğini söylüyor. Güneş, çadır kentte 4 aylık öğrencilik deneyimi konusunda şunları söylüyor:  

“Benim okulumda hiç öğrenci kalmadığı için okulumuz uzaktan eğitim de veremedi. Ama Mart ayında okula gider gibi aynı yaşta olduğum üç kişi ile her sabah kütüphaneye gelmeye başladık. Sınava hazırlanan ablalar vardı. Onlar bizim dönemimizdeki derslerimizi anlattı. Bizden küçüklere de öğleden sonra biz ders anlattık. Hiç eksik konum kalmadı.”

Başka bir öğrenci olan Suna, sınava hazırlananlardandı. Evi yıkıldıktan sonra eşyalarının çoğunu da kaybeden Suna, bütün ihtiyaçlarını sıfırdan, gelen yardımlarla toparlamış. Sınava hazırlık sürecini aktaran Suna, “Kütüphane büyük bir eksiği tamamladı. Ders çalışma ve anlatma şansımız da olmasaydı, durum bizim için daha fazla ağırlaşırdı” diye konuştu.