Depremin ardından Gaziantep Futbol Kulübü… Futbol konuşulacak zaman değil…

25.05.2023

1.Bölüm

Süper Lig’den Maraş depremleri nedeniyle çekilmek durumunda kalan Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Yılmaz, hiç kimseden yardım almadıklarını belirtti. Hatayspor ve Gaziantep FK’nın, tüm hakları saklı kalmak kaydıyla ligden çekilmesinin ardından “puan silme” tartışmalarını anımsatan Yılmaz, bu aşamada futbolun konuşulması zamanı olmadığını ve alınan karara saygı duyulması gerektiğine işaret etti.

Didem Çam

Türkiye’yi sarsan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler, hiç şüphesiz spor camiasını da en derinden yaraladı. 11 ili etkileyen depremin ardından pek çok spor dalından ve farklı takımdan birçok sporcu yaşama veda etti. 

Yaşanan asrın felaketinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği ani bir kararla toplanıp hem Hatayspor’un hem de Gaziantep FK’nın mali yükünün göğüsleneceği kararı almıştı. Ayrıca bu süreçte depremzedeler için “Türkiye Tek Yürek” ve spor camiasını bir araya getiren “Omuz Omuza” yardım kampanyaları da düzenlenmişti. 

Deprem sürecinde spor müsabakaları ertelenirken bazı takımlar da bulundukları ligden çekilmek durumunda kaldı. O takımlardan biri de, Atakaş Hatayspor ile birlikte Süper Lig’den çekilen Gaziantep Futbol Kulübü’ydü (FK). Depremden en çok etkilenen takımlar arasında yer alan Gaziantep FK, bu yardım kampanyalarından nasıl yararlandı?  

Gaziantep FK’da henüz 3 günlük başkanken deprem sürecini yaşayan Memik Yılmaz,  depremin ardından yaşanılanlar ve takımın yeni sezon planlaması ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. İki bölüme ayırdığımız yazı dizimizin ilk bölümünde Yılmaz, depreminin ardından yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Depremin ardından kalan 14 maç için beraberlik primi verileceği söylendi. Federasyon bize depremden sonra oynanan 2 maçta ödemesini yaptı. Bunun haricinde ise hiçbir yardım yapılmadı. Biz şu ana kadar hiç kimseden yardım almadık. Kimseden bir bardak çay dahi almadık. Bundan sonra yapılır mı? Bilmiyoruz. Yeni sezonda yapılacağını da zannetmiyorum. Yapılsa şimdiye kadar yapılırdı.”  

 

“İnsanlık ağır bir sınav veriyor”

Hatayspor ve Gaziantep FK’nın, tüm hakları saklı kalmak kaydıyla ligden çekilmesinin ardından “puan silme” tartışmaları da gün yüzüne çıktı. TFF, her iki takımın kalan maçlarda hükmen mağlup sayılması kararını vermiş, bazı Süper Lig takımı da iki kulübün tüm maçlarının sezondan çıkarılmasını istemişti. “Puan silme” tartışması tazeliğini korurken Başkan Yılmaz konuyla ilgili, “Bu aşamada futbol konuşulacak bir zaman değil. Çünkü insanlık ağır bir sınav veriyor. Alınan karara saygı duymak lazım” diyerek şunları söyledi:

“Bu konuyu abartmamakta fayda var diye düşünüyorum. Bu durumun böyle olmasını kimse istemezdi. Bu konuyla ilgili yorum dahi yapmak istemiyorum aslında. Alınmış bir karar var. Çok da kurcalamamak lazım. Bir şeyi çok kurcalarsanız bozulur. ‘Muz cumhuriyeti’ değiliz. Sonuçta öyle veya böyle bir federasyon var, kulüpler birliği başkanlığı var. Alınan karara saygı duymak lazım. Ben hep derim: ‘İki güreşenin biri yıkılacak.’ Düşersek de arımızla namusumuzla düşeriz. Çıkarsak da arımızla namusumuzla çıkalım. Futbol kardeşliktir, futbol ağabeyliktir. Allah iyilerle karşılaştırmayı nasip etsin.” 

 

“Ligden çekilmemek için çok mücadele ettik”

Depremden özellikle yabancı futbolcuların çok fazla etkilendiğini dile getiren Yılmaz, ligden çekilmemek için de çok mücadele ettiklerini belirtip sözlerini şöyle tamamladı:

“Allah böyle bir şeyi bir daha hiçbir insanlığa göstermesin. Deprem günü, Gaziantep’teydim. İnanın böyle bir şey yok. Deprem bir türlü bitmedi. Futbolcularımızın bir kısmı, o gün Antalyaspor maçından dönmüşlerdi. Özellikle, çocuklarıyla birlikte depreme yakalanan yabancı oyuncularımız, psikolojik olarak depremden çok etkilendi. Yabancı oyuncularımızın hepsi o anki duygularıyla, ‘Bizim çoluğumuz çocuğumuz var. Biz bir daha gelmeyiz. İsterseniz sözleşmeyi feshedin, isterseniz bize para vermeyin. Biz gideceğiz’ dedi. Biz, ligden çekilmemek için çok düşündük, çok mücadele ettik. O anki psikolojik durum, tesislerle alakalı durumumuz bizi ne yazık ki ligden çekilme kararı almaya zorladı. Allah’a çok şükür, şu an yaşadığımıza şükrediyoruz. Allah böyle bir şeyi bir daha hiçbir insanlığa göstermesin.”