Depremin Ardından Gaziantep Futbol Klubü 2. Bölüm

26.05.2023

Depremin ardından Gaziantep Futbol Kulübü…

2. Bölüm

Gaziantep FK, yeni sezona psikologlarla hazırlanacak

Takımdan ayrılan futbolcuların yerine takviyeler yapacaklarını ve futbolculara yeni sezonda psikolog desteği sunacaklarını belirten Gaziantep FK Başkanı Memik Yılmaz, teknik direktör olarak Erdal Güneş’le devam edeceklerini açıkladı.

Didem Çam

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Gaziantep FK olarak yaşanılanlara ilişkin açıklamalarına yer verdiğimiz yazı dizimizin ikinci bölümünde Gaziantep FK Başkanı Yılmaz, takımın yeni sezon planlamasını anlattı. 

Deprem felaketinin ardından Süper Lig’den çekilmek durumunda kalan Gaziantep Futbol Kulübü, yeni sezon planlarını yapmaya başladı. Takımdan ayrılan futbolcuların yerine takviyeler yapacaklarını ve futbolculara yeni sezonda psikolog desteği sunacaklarını dile getiren Gaziantep FK Başkanı Memik Yılmaz, teknik direktör konusuna da son noktayı koydu. 

Gaziantep FK Başkanı Yılmaz, ligde ilk 5’e girecek takımlardan biri oldukları ve 15 futbolcu kiraladıklarını belirtip önemli bir oyuncularını satmak zorunda kaldıkları sürece ilişkin şunları anlattı:

“Ligde ilk 5’e girecek takımlardan biriydik. Özellikle Anadolu kulüplerinin içerisinde ses getiren bir takımdık. Oturmuş bir yapımız vardı. Deprem sürecinde, 15 futbolcumuzu kiraladık. İhtiyacımız olan ve satmak istemediğimiz oyuncumuz Joao Figueiredo’yu da Medipol Başakşehir’e satmak zorunda kaldık. Figueiredo, en son satmak isteyeceğimiz oyuncularımızdan biriydi. Kalması için çok mücadele ettik ama kendisi, ‘Hiçbir şey benim çocuklarımdan kıymetli değil. Ne verirseniz verin bu saatten sonra burada kalmam. Şu an aldığımın 5 katını da verseniz ben yokum. İstiyorsanız bana para vermeyin’ dedi. Mücadeleci bir oyuncuydu. Kalmasını çok isterdik.” 

Güneş’le yola devam

Yılmaz, yeni sezonda takımın teknik sorumlusu Erdal Güneş’le devam edeceklerini şöyle duyurdu: 

“Erdal Güneş’in futbolculuğunu bilirim. O bizim evladımız. Yerli futbolcu ve yerli antrenörden yanayız. Tabii ki Erdal Hoca’yla devam edeceğiz. Sevdiğimiz ve güvendiğimiz biri. Özellikle bizim gibi Anadolu takımları, yüksek maliyetli hocalara ve futbolculara hazır değil. Pek çok Anadolu takımı bugün yarın kapanmak üzere. Çünkü bu paralarla dönmez. Biz özümüze dönüp kendi evlatlarımızla kendi yetiştirdiğimiz oyuncularımızla oynamanın yoluna bakacağız. Bizim düşüncemiz bu.”

Yeni sezon hazırlıklarına Gaziantep’te devam edeceklerini bildiren Yılmaz, “Gelmek istemeyen oyuncu kendi bilir. Biz onlara bir şey diyemeyiz. Bu iş zorla olmaz. Ben Gaziantep’te yaşıyorsam oyuncular da benimle beraber yaşayacak. Başka yolumuz yok yani. Erdal Hoca ve ekibimizle aldığımız kararımız bu yönde. Yeni sezon için planlarımızı yapıyoruz. Ayrılan futbolcularımızın yerine takviyelerimizi yapacağız. 5-6 yeni oyuncu kadromuza dahil etmeyi düşünüyoruz. Yeni sezonda inşallah mücadelemizi vereceğiz” diye konuştu.  

Oyunculara, fizyoterapist ve psikolog desteği!

Futbolcuları, yeni sezona fizyoterapist ve psikologlarla hazırlayacaklarını vurgulayan Yılmaz, açıklamalarını şöyle devam etti:   

“Deprem sürecinde 3 günlük başkandım ama 15 yıllık da yöneticiydim. Takıma yabancı değildim. Geçici transfer yasağımız vardı. Onu kapatıp bazı önlemler almayı düşünüyorduk ki böyle talihsiz bir olayla karşılaştık. Mali yükümüzü azaltmak, yanlış yapılan transferlerden kurtulmak gibi kendimize göre bazı hedeflerimiz vardı. Depremden 2-3 hafta sonra bazı hedeflerimizi de yavaş yavaş gerçekleştirmeye çalıştık. Çok şükür, kalan futbolcularımıza tesisimizi açtık. Kalan 5 oyuncumuzla ve altyapıdaki gençlerimizle beraber antrenmanlarımızı yapıyoruz. 3. Lig ya da Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımlarıyla kendi aramızda maçlar düzenliyoruz. Oyuncularımızın psikolojilerini düzeltmeye çalışıyoruz. Bu süreci atlatabilmemiz için bence en az 5 yılımız var ama fizyoterapist ve psikologlarla onları yeni sezona hazırlamaya çalışacağız.”

“Kendi oyuncumuzu yetiştirmemiz lazım”

Kulüplerin altyapıya önem verip kendi oyuncularını yetiştirmesi gerektiğinin de altını çizen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle bitirdi:

“Futbol seyrederken bakıyorsun, ‘Allah Allah, bu Türk takımı mı?’ diyorsun. Sahada hep yabancı oyuncu var. Yabancıya karşı değilim tabii ki, olması gereken olsun ama bu kadar da olmasın. Birkaç tane getirip ağabey olarak faydalanalım. Baş üstüne, ona bir şey demiyorum. Ama biz 35 yaşındaki adama dünya para veriyoruz. Bizim evlatlarımız niye oynamıyor? Yıllar evvel yöneticiyken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor’dan Ercan Çapar’ı, 50 bin TL’ye alıp daha sonra ise 500 bin TL’ye satmıştık. Kulüpler böyle durur ayakta. Mutlaka altyapıya ağırlık verip kendi oyuncumuzu yetiştirmemiz lazım.”