Depremden etkilenen Malatya’da esnaf, destek bekliyor…

19.06.2023

Kahramanmaraş depremleri öncesinde 23 bini aşkın esnafın faaliyet gösterdiği Malatya’da, kurulan 3 bine yakın “geçici işyeri”, altyapı eksiklikleri ve plansızlık nedeniyle eleştiriliyor. Çalışmaların plansız ve programsız ilerlediğine dikkat çeken MESOB Başkanı Keskin, bu yanlıştan dönülmesini istedi. Seçimin bittiğini anımsatan Keskin, siyasetten hızla çıkılıp deprem bölgesine odaklanılması gerektiğini vurgulayarak önerilerini açıkladı.  

Ebubekir Atilla / Malatya

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerinin ardından Malatya’da normalleşme süreci başladı denilse de yürütülen çalışmalar eksik kaldı. Kent merkezinde ana arterler başta olmak üzere bazı bölgelere yerleştirilen esnaf için geçici işyerleri, altyapının olmayışı ve plansızlık nedeniyle tercih edilmiyor. 

Malatya’da 900 depremzede esnaf, faaliyetlerine kent merkezinde kurulan konteynerlerde devam ediyor. Bugüne kadar 3 bine yakın “geçici işyeri” olarak konteynerlerin kurulduğu kentte, konteynerlerin çoğunun karayolu üzerine yapılması, elektrik, su, kanalizasyon hatlarının bağlanmamış olması esnafların tepkisine neden oldu. 

“Seçim bitti, geçim döneminin başlaması gerekiyor”

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya genelinde esnafa yönelik yapılan çalışmalardaki eksikleri, 24 Saat Gazetesi’ne anlattı. Bu süreçte esnaf temsilcilerinin görüşlerinin alınmadığını ve “Biz yaptık oldu” mantığı ile işlerin yürütüldüğünü aktaran MESOB Başkanı Keskin, Malatya’daki esnafın depremden etkilenmesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Deprem öncesinde, Malatya’da yaklaşık 23 bin esnaf faaliyetlerini yürütüyordu. Yapılan çalışmalarda esnaf temsilcileri olarak bizlerin hiçbir şekilde görüşleri alınmadı. Elektrik, su hattı ve kanalizasyonu olmayan ‘geçici işyerleri’ şeklinde konteynerler kuruldu. Ancak böylece Çevreyolu tamamen konteyner mezarlığına döndü. Kimse bize, ‘Kardeşim sizin bir görüşünüz var mı?’ diye sormadı. Malatya’da veya deprem bölgelerinde esnaf ayağa kalkmadan, bu bölgeler ayağa kalkamaz. Esnafın ayağa kalkması için de şehrin her yerine gelişigüzel konteynerler yerleştirmekte olmaz. Plansız, programsız bir ilerleyiş var Malatya’da. Bunun düzeltilmesi ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. 

Deprem sonrasında herkes seçime kilitlendi. Ama artık seçim bitti, geçim dönemine hızlı bir dönüş yapılmasını bekliyoruz. Şimdi siyasetten hızla çıkılmasını, deprem bölgesine odaklanması ve şehirlerimizin inşa sürecinin hızlandırılmasını istiyoruz. Malatya ile birlikte deprem bölgemizdeki yaraların sarılması, sorunların çözülmesi, taleplerin hızlı ve kalıcı olarak karşılanması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyelerinden büyük bir beklentimiz bulunmaktadır. Malatya Çarşısı inşaatına en kısa sürede başlanılmasını ve en az 2 asır hizmet verebilecek bir projenin hayata geçirilmesini talep ediyoruz.”  

Esnafa net destekler sağlanmalı!

Başkan Keskin, deprem bölgesindeki esnafın taleplerini ise sıraladı:  

“Malatya’da depremlerden dolayı yaklaşık 20 bin esnafımız mağdur oldu. Esnafımız bir anda canlarını, evini, işyerini, sermayesini kaybetti. Malatya esnafı büyük bir mağduriyet içindedir. Malatya’da öncelik, ticari hayatın düzeltilmesi ve Malatya Çarşısı’nın yerinde dönüşüm ile yeniden inşası olmalıdır. Deprem bölgesinde bulunan esnaf ve sanatkârın vergi borçları, elektrik ve doğalgaz borçları silinmeli. Esnafın en az 1 yıl süreyle, Bağ-Kur primleri devletimiz tarafından karşılanmalı. Deprem bölgesindeki ağır ve orta hasar raporları dikkate alınmadan mağdur olan tüm esnaf ve sanatkârımıza kısa çalışma ödeneği verilmeli. Esnafa, 1 yıl boyunca asgari ücret oranında maaş desteği sağlanmalı, esnafın yanında çalışanların maaşları 1 yıl devlet tarafından karşılanmalı. Zarar gören esnaflara nakliye desteği sağlanmalı. Esnaf ve sanatkârların çek ve senetleri, 1 yıl süreyle ertelenmeli. KOBİ’lere verilen krediler nasıl silindiyse depremde zarar gören esnaf içinde geçerli olmalı esnaf kredi kefalet borçları silinmeli. Oda ve vergi kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen Bağ-Kur’a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıkları, 4 Ekim 2000’den önce başlatılmalı. Geçmişte işyeri açmış, vergi mükellefi olmuş ancak Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yaptırmamış olanlara geriye dönük borçlanma imkânı getirilmesi umut ediyoruz.”