Değişen play-off sistemi, teknik direktörleri ikiye böldü (Bölüm -1)

26.01.2023

TFF’nin Spor Toto 1’nci Lig play-off sisteminde değişikliğe gitmesini teknik direktörler nasıl yorumladı? Direktörlerin bir kısmı, yeni sistemi, son derece adaletsiz bulurken bir kısmı da iyi bir hamle olarak görüyor. Peki kimler, yeni sistemi daha iyi buldu, kimlerin gönlü hâlâ eski sistemde?

Didem Çam

Spor Toto 1’inci Lig’de zirve yarışında kıyasıya rekabet hız kesmeden devam ederken lig sonunda Süper Lig’e yükselecek olan takımlar da merak konusu olmaya başladı. Bir üst lige çıkmak isteyen takımların hiç şüphesiz ilk hedefi; lig sıralamasında ilk 2’ye girebilmek. İlk 2 dışında kalan takımlar için ise son bir umut, play-off oluyor.

Süper Lig’e yükselme maçları olan play-off, bu sezon Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) aldığı karar doğrultusunda sistem değişikliğine gitti. Sezon sonunda ligi ilk 2 sırada bitiren takımların direkt olarak Süper Lig’e yükselmesi değişmezken yeni sistemde play-off müsabakalarına artık 4 değil, 5 takım katılabilecek. Böylece sezonu 7’nci sırada bitiren takım da Süper Lig’in son biletini almak için play-off’ta var gücüyle mücadele edecek.

Play-off müsabakalarında, ligi 4’üncü sırada bitiren takım ile 7’nci sırada bitiren takım, 5’inci ile 6’ncı sırada bitiren takım eşleşecek. Lig 3’üncüsü ise doğrudan play-off finaline yükselecek. Peki, TFF’nin Spor Toto 1’inci Lig’de play-off sistemini değiştirmesini teknik direktörler nasıl buldu?

Yazı dizimizin ilk bölümünde, Spor Toto 1’inci Lig’i yakından tanıyan teknik direktörlere yeni play-off sistemini nasıl bulduklarını sorduk. Teknik direktörlerin bir kısmı yeni sistemin son derece adaletsiz olduğunu savunurken bir kısmı da yeni sistemin daha iyi bir hamle olduğunu vurguladı. Takımlar, avantaj yakalayacak, rekabet artacak şartların eşit olması adına, “Eski sistemin devam etmesi daha doğruydu” diyen Samsunspor Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu, bu konudaki görüşünü şöyle açıkladı:


“3’üncü takım belki avantajlı gibi görünüyor ama diğer takımlar maç yaparken 3’üncü olan ekip maç yapmadan süre geçirecek. Bu o ekip için dezavantaj olabilir. Güçlü ve iddialı takımlar, 3’üncü de olsa 5’inci de olsa sahaya çıkıp maç yapmalı ve sahada gücünü vermeli. Ancak yeni sistemde şöyle bir artı var: Ligi 7’nci sırada bitirecek takımın da play-off sistemine dahil olması, ligin orta sıralarında yer alan takımların da bir anda avantaj yakalayacağını ve bu durumda da rekabetin artacağını düşünüyorum.”Samsunspor’un sezon sonunda şampiyon olacağının altını çizen Eroğlu, “Burası zor bir lig. Samsunspor, sezon sonu şampiyon olacak. İlk gün geldiğimde de bunu söylemiştim. Bu hedef doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Ligimiz, biraz daha savaşçı, mücadele gücü yüksek ve sistemin yanı sıra takım oyununun öne çıktığı bir lig. Hem oyun gücümüz hem de tempomuz bizi başarıya götürecek” diye konuştu.

Hüseyin Eroğlu

ÜÇÜNCÜ TAKIMIN DURUMU
Son olarak kısa bir süre Gençlerbirliği’ni çalıştıran Taşkın Aksoy, yeni sistemde 3’üncü olan takımın direkt final oynaması yerine, doğrudan Süper Lig’e çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:


“Lig sonunda ben 3’üncü olduysam demek ki bir hakka da sahibim. Başka liglerde 3’üncü takım direkt Süper Lig’e çıkıyor. Hakkaniyet arıyorsak uzun bir maratondan sonra eğer 3’üncü olunuyorsa 3’üncü takımın da direkt Süper Lig’e çıkması lazım. Avrupa’nın birçok liginde sistem böyle. Ben 36 maç oynamışım, lig 3’üncüsü olmuşum. Finalde belki 7’nci takıma karşı oynayacağım ve 7’nci takım Süper Lig’e çıkacak. Ben 3’üncü olarak bir üst lige çıkamayacağım. Belki ligde onlara 10 puan fark attım. Bu haksızlık değil mi şimdi?”

Taşkın Aksoy

SİSTEMİ KORUMAK İÇİN
Çalıştırdığı takımları üst üste 3 sezon Süper Lig’e çıkaran ve bu konuda Türkiye rekorunu elinde bulunduran Teknik Direktör Mehmet Altıparmak da yeni sistemden memnun olmayanlar arasında yer alıyor. Yeni sistemin son derece adaletsiz olduğuna işaret eden Altıparmak, şunları vurguladı:


“Yeni Play-off sistemi bence doğru değil. Bana göre çok adaletsiz bir sistem. Play-off’ta herkesin şansı eşit değil midir? 3’üncü takımı direkt final oynatıyorsunuz. 3’üncü ile 7’ncinin farkı ne? 6 ve 7’nci olanın suçu ne? İkisi de şampiyon olamadı. O zaman 6 ve 7’nci takımı play-off’a almana gerek bile yok. Onlar için o kadar kötü ki. Bence çok mantıksız. Tamamen 3’üncü takımı korumaya yönelik bir sistem. Niye bir takım direkt finale çıkıyor? Diğerleri emek vermedi mi? O kadar emek veriyorsa şampiyon olsun.”

Mehmet Altıparmak

TAKIMLARIN UMUDU…
Beşiktaş’ın eski teknik direktörü, son olarak Adanaspor’u çalıştıran Teknik Direktör Önder Karaveli ise Altıparmak’ın aksine ligi 3’üncü bitiren takımın farkının olmasını gerektiğini düşünüyor. Yeni sistemin daha uygun olduğunu belirten Karaveli, “Birinin farkı olacaksa en üstte bitirenin bir farkı olmalı. Nasıl 1 ve 2’nci bitirenin bir farkı varsa ligi 3’üncü bitirenin de diğer takımlardan bir farkı olması gerektiğini düşünüyorum. Lig devam ederken ne kadar çok takımı konsantre ve canlı tutarsanız o kadar iyi olacaktır. Yeni sistem, takımların umudunu sürdürmesine sebep olacaktır. Ne kadar fazla takım bu umudu taşırsa oynanan oyunların da kalitesi düşmeyecektir. Aynı zamanda takımların isteği ve arzusu da düşmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Önder Karaveli

BİRAZ DAHA ÜST SİSTEM
Bir dönem Keçiörengücü’nün teknik direktörlüğünü yapan Taner Taşkın, “Bence yeni play-off sistemi, rekabetin biraz daha üst seviyeye çıktığı bir sistem oldu” dedi. Yeni sistemle birlikte birçok takımın maçlarını daha ciddiyetle oynayacağını düşünen Taşkın, “Bence yeni sistem, daha iyi bir hamle oldu. 7 takım birden play-off’un işini zorlayacak. Eskiden ilk 6’nın dışında kalan takımlar, son haftalarda lige çok fazla asılmıyordu. Ama şimdi yeni sistemle 9, 10 hatta 11’inci takım bile, ‘Acaba ilk 7’ye girebilir miyim?’ diye bütün maçlarını ciddiyetle oynayacak. Bence yeni play-off sistemi, rekabetin biraz daha üst seviyeye çıktığı bir sistem oldu” diye görüş belirtti.

Taner Taşkın

HEYECANLI BİR LİG
Yeni play-off sistemini olumlu karşılayan bir diğer teknik direktör ise Altay Teknik Direktörü Sinan Kaloğlu. Yeni sistemle ligin daha heyecanlı olacağını dile getiren Kaloğlu, şunları kaydetti:

“Değişen play-off sistemi için olumlu düşünüyorum. 7 takım da bir üst lige çıkma adına uğraşacağı için bunların altındaki takımların da haliyle biraz daha yukarıyı zorlaması gerekiyor. Aslında birçok takımı hedefin içinde tutmaya yönelik bir sistem. Diğer sistemde biliyorsunuz, ilk 6’ya giremeyen takımlar küme düşme potasında da olmayınca arada kalıyorlardı ve son haftalarda heyecan çok fazla olmuyordu. Daha çok ilk 6 takımın ve küme düşmeye oynayan takımların heyecanı yaşanıyordu. Aradaki takımlar kendilerini bırakıyordu. Bu yeni sistemde herkes biraz daha işin içine girmiş olacak. Bu şekilde biraz daha heyecanlı bir lig olacak diye düşünüyorum.”

Sinan Kaloğlu

Yeni play-off sisteminin takımları teşvik eden bir sistem olduğunu vurgulayan Kaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ligi 3’üncü bitirecek takımın da bir değerinin olmasından yanayım. Daha önce averajla bile 3’üncü olan takımlar ve play-off oynamak zorunda kaldılar. Eşleşmelerden de elenen çok takım oldu. Ama şimdi ligi 3’üncü bitirecek takımı da teşvik eden bir sistem oldu bu. Direkt final oynamak için diğer takımlar da 3’üncülüğü zorlayacak. Haliyle 3’üncü takım için böyle bir avantajın olması güzel. Tabii 3’üncü takım için bir de dezavantaj var. Diğer takımlar eşleşmeyle maçlar oynayarak finale gelecek ama 3’üncü takım finali bekleyecek. Burada da 15-20 günlük bir süreç maç yapmadan geçecek. Bu durum belki bir dezavantaj olabilir. Çünkü aşağıdan gelen takımlar oynayarak moralli bir şekilde gelecek.”