Bu kış, sokak hayvanları için soğuk geçecek

19.11.2022

Bir yıl içinde yüzde 200 zamlanan kedi ve köpek mamaları, sokak hayvanlarının hayatını riske atıyor. Zamlı mama fiyatları, evcil hayvan besleyen vatandaşların mama alım gücünü de etkiledi. Çoğu sokak hayvanının, bu kış yemsiz kalacağı uyarısı yapılıyor.

İSMAİL ERSAN/YALOVA
Gıda fiyatlarına gelen zamlar, kur farkının etkisi, kedi ve köpek mamaları fiyatlarına da yansıdı. Kışın gelmesi, soğuk havaların hissedilmeye başlaması ve artan mama fiyatları sokak hayvanlarını açlık ve ölümle yüz yüze getiriyor.

Son dönemde artan fiyatlar, can dostları da etkiledi. Hemen hemen her ürüne gelen zamlardan hayvan mamaları da nasibini aldı. Mamalara gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar, sokakta yaşayan kedi ve köpeklere mama almakta zorlanıyor.

Hayvan mamalarının fiyatları hızla artıyor. İthal mamalarda artan fiyatlarla birlikte yerli mamalara ilgi yükseliyor. Geçen yıldan bu yana, kedi-köpek mamalarında yüzde 200’den daha fazla fiyat artışı yaşanıyor. İthal markalarda kur kaynaklı, yerli ürünlerde ise hammadde kaynaklı fiyat artışı devam ediyor.

Konuya ilişkin Yalova’da faaliyet gösteren bir petshop işletmecisi, kentte yaşayan bir emekli ve bir hayvansever ile konuştuk.

Yalova merkezde faaliyet gösteren petshop işletmecisi Emrah Gündüz, mama fiyatlarında yaşanan zamlar nedeniyle hayvanseverlerin zorluk çektiğini belirtti. Her gün fiyat değiştirmekten bıktıklarını dile getiren Gündüz, şunları söyledi:

“Fiyatlar, yerinde durmuyor. Kış aylarına girdik. Sokakta yaşayan hayvanların, evcil hayvanlar kadar şansı yok. Mama fiyatları çok zamlandı. Fahiş fiyat artışları oldu. Geçen sene 12 liraya sattığım kedi maması bu sene en uygunu 28 lira 12 liraya sattığım ise 40 lira civarında. Geçen sene 250-280 lira seviyelerinde çuvalını sattığımız mama bu sene 370-450 liradan satılıyor. Köpek mamaları da ha keza aynı seviyelerde.”

“Önceden çuvalla mama alan müşterilerim şimdi kilo ile alıyor”

Mama satışlarının geçen yılın bu zamanına göre epey düştüğüne dikkati çeken Gündüz, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle sokak hayvanlarına yönelik mama satışlarımızda ciddi bir düşüş var. Satışlarımız azaldı. Zaten sokak hayvanlarına mama alan müşterilerimin çoğu emekli. Buraya mama almaya geldiklerinde her seferinde farklı fiyat söylemekten ben de bıktım. Onlar da haklı, fiyatlar çok yükseldi. Bu kış sokaklardaki hayvanlar için zor geçecek. Önceden çuvalla mama alan müşterilerim şimdi kilo ile alıyor. Örneğin Yalova’nın çoğu sokağına mama bırakan bir müşterim var, şimdilerde sadece bulunduğu sokağa mama bırakıyor. Hal böyle olunca çoğu sokak hayvanı, bu kış yemsiz kalacak. Bu kış, hayvanlar aç kalmasın diye biz de elimizden geldiğince yardımcı olaya çalışacağız.”

Gündüz, mama fiyatlarının artışı nedeniyle sokak hayvanlarına bırakılan gelişi güzel yiyeceklerin de bir süre sonra hayvanlarda bazı rahatsızlıklara yol açabildiği uyarısı yaparak sözlerini bitirdi.

Kilosu 9 liraya alınan kedi maması, 35 lira oldu

Yalova’da ikamet eden emekli Şerife Demirci ise, eskisi gibi sokak hayvanlarına mama bırakamamaktan yakınarak şunları anlattı:

“Emekliyim, kirada oturuyorum. Yalnızım ancak bakmakla kendimi yükümlü hissettiğim sokak hayvanlarım var. Önceden oturduğum mahallede mama bırakmadığım köşe yoktu. Bunun dışında diğer yakın mahallelere de mama bırakıyordum. Şimdi gücüm yok mamalar çok pahalandı. Fazla alamıyorum. 9 liraya kilosunu aldığım kedi maması 35 lira olmuş. Nasıl alayım? Benim kiram elektrik, doğalgaz ve su faturalarım var. Ama yine de birtakım ihtiyaçlarımdan kısarak mama almaya çalışıyorum.”

Kışın gelmesiyle daha çok tedirgin olduğunu dile getiren Demirci, “Tek düşüncem, bu kış sokaktaki hayvanların beslenmeleri. Aç kalmalarını istemiyorum. Lütfen herkes kendi imkânı dahilinde soğuk kış gününde sokaklardaki hayvanlara mama bıraksın” çağrısında bulundu.

Köylere kışın hayırseverlerin verdiği mamaları kendi imkânıyla dağıtmaya çalışan Cemal Hacı da, bu yılın diğerlerine göre, daha zor geçeceğinin altını çizip “Geçen sene bu aylarda köylere dağıtılmak üzere bana teslim edilen mama bir hayli çoktu. Bu sene çok fazla mama bırakan olmadı. Fiyatlar çok yüksek vatandaş zor geçiniyor. Mamaya verecek paraları yok. Bu da bizi tedirgin ediyor. İnşallah elimizden geldiğince duyarlı vatandaşlar sayesinde bu kışı can dostlarımızı aç bırakmadan geçireceğiz” diye konuştu.