Bir avuç ateşe sığındılar…

09.03.2023

Art arda yaşanan depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’da, yurttaşlar hâlâ çadır bulamıyor. Hatay Hassa’nın Yuvalı Köyü Muhtarı Kaplan, “Öncelikli ihtiyacımız çadır ve gıda” vurgusu yaptı.

Buğra Barış Yalınkılıç / Hatay

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli iki deprem ve 20 Şubat’ta Defne’deki sarsıntı nedeniyle depremden en çok etkilenen illerden biri Hatay oldu. Deprem öylesine şiddetliydi ki 11 ilde büyük yıkım, enkaz, can kaybı ve yaralanmalar yaşandı. Birçok bina yıkıldı, onlarca insan enkaz altında kaldı, yollar yarıldı. 1 milyon 700 bin nüfusa sahip kentte en çok hasar, merkez ilçe Antakya’da oluştu. Deprem bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmaları sürerken yurttaşlar hâlâ çadır bulamamaktan yakınıyor. Özellikle köylerden çadırlara ihtiyaç olduğu dile getiriliyor. Hatay’ın 15 ilçesi ve yüzlerce köyü bulunuyor.

Hatay Hassa’nın Yuvalı Köyü’nde yaşayan yurttaşlar da, bölgeye çadır ulaşmadığı için barınma sorunu yaşadığını, konaklama imkânı olmadığı için kurulan tek çadırın önünde yakılan ateşin başında birlikte ısındıklarını ve gelen erzak yardımlarını ortak kullandıklarına dikkat çekiyor.

Yuvalı Köyü Muhtarı Mehmet Kaplan, yaşadıkları sıkıntıları anlatırken “Evlerimiz yıkıldığı için evlerimize giremiyoruz. Öncelikli ihtiyacımız, çadır ve gıda. Daha fazla çadır dağıtılmasına ve kaliteli yakacağa ihtiyacımız var. İnsanımız, soğuktan koruyan evleri olmadığı için artık çoğu zaman dışarıda yaktığı bir avuç ateşe sığındı. Öyle ısınmaya çalışıyorlar” dedi.


Yuvalı Köyü Muhtarı Mehmet Kaplan

Kurtulduğuna şükrediyor ve destek bekliyorlar

Yuvalı’da yaşayan Halil Yıldırım ise çiftçilerin sorunlarına şu sözlerle ışık tuttu:

“Köylerdeki hayvanların çoğu telef olmuş durumda. Sağ kalanlar ise şu an elektriğimiz olmadığı için sağılamıyor. Elde sağım yapanlar ise sütünü saklayamıyor. Bu yüzden köylülere dağıtmaya çalışıyor ancak dağıtılan sütün kaynatılabileceği bir ortam da yok. Bu hayvanların sağılamaması memelerinde kanser oluşumuna kadar gider. Acilen jeneratöre ihtiyacımız var.”

Yuvalı’da yaşayan ve ismini vermek istemeyen depremzede bir kadın ise şunları söyledi:

“Buradaki tüm kadınlar, yaşadığımız afetten sonra aynı anda adet görmeye başladı. Burada tuvalet, hijyenik ped ve temiz iç çamaşırı yok. Çocuklarımız çadırlarda hastalandı, tedavi için kullanabileceğimiz ilaç yok. Çok kalabalık aileler ile küçük bir çadırı paylaşmaya çalışıyoruz. Kurtulduğumuz için şükrediyoruz ancak destek bekliyoruz.”