Ankara’nın kültürel mirasına yoğun ilgi

07.10.2023

40. Avrupa Miras Günleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun yüzüncü yılı bağlamıyla, bu yıl yeniden Ankara’da düzenlendi. İki gün boyunca Ankara’daki büyükelçilik, müze, vakıf ve dernekler dahil 28 kurum; sergi, konser ve şehir turları düzenleyerek kapılarını ziyaretçilere açtı.

Dilara Açıkgöz / Ankara

Ziyaretçiler Avrupa Miras Günleri Kapsamında Fransız Büyükelçiliği bahçesine eserlerini yerleştiren sanatçı Mehmet Ali Uysal’ın “Batık” adlı çalışmasını inceliyor.

İlki, Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı (EUNIC) Ankara’nın girişimiyle 2022 yılında organize edilen Avrupa Miras Günleri, Institut Français Türkiye – Ankara koordinesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla bu yıl 16-17 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi. 

1985 yılında Avrupa Konseyi tarafından başlatılan ve Avrupa Kültür Sözleşmesi’ne üye olan 50’den fazla ülkede düzenlenen Avrupa Miras Günleri, miras açısından dikkate değer alanların halka açılmasına olanak tanıyor. Bu kapsamda iki gün boyunca Ankara’daki büyükelçilik, müze, vakıf ve dernekler dahil 28 kurum; rehberli turlar, sergiler, konserler ve şehir turları düzenleyerek kapılarını ziyaretçilere açtı.

Avrupa Miras Günleri kapsamında ziyaretçiler ,Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre, Macaristan ve Polonya büyükelçiliklerini ziyaret edebildi. Ziyaretçiler aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdürlüğü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, Azize Tereza Kilisesi, Cin Ali Müzesi, Erimtan Müzesi, İnönü Vakfı, Koç Üniversitesi (VEKAM), Sevda Cenap And Müzik Vakfı ve Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi tarafından düzenlenen rehberli turlara katılma fırsatı yakaladı. 

Fransa Büyükelçiliği Basın Müşaviri Julien Cecillon, Avrupa Miras Günleri kapsamında Fransız Büyükelçiliğine ziyarete gelen konuklarına bina hakkında bilgiler veriyor.

Avrupa Miras Günleri kapsamında Ankara Aks, Çankaya Belediyesi, Dou Print Studio, Lavarla ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen çeşitli rotalara katılan ziyaretçiler, kentin tarihi, mimari ve sanatsal mirasını tanıma fırsatı buldu. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Oda Orkestrası ile Candan Erçetin, Anadolu Müzik Kültürleri Derneği ve ODTÜ Klasik Gitar Topluluğu işbirliğiyle organize edilen konserler, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

“Şimdiden gelecek yılı düşünmeye başlıyoruz”

Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdiresi Sophie Gauthier, iki yıldır Ankara’da düzenlenen Avrupa Miras Günleri hakkında bilgi verdi. Geçen yıl 4 büyükelçilikle başlatılan etkinliğin çok talep aldığını söyleyen Gauthier, bu yılki etkinliğin planlanmasını, “Bu yılki etkinliği hem Cumhuriyet’in kuruluşunun hem Ankara’nın başkent oluşunun 100.yılı olması nedeniyle büyütmek istiyorduk. Bu yüzden iki şeyi düşündük: Bir, daha kalabalık olmak, iki, Ankara’yı hareket ettiren dernekleri ve inisiyatifleri onurlandırmak. Bu yüzden hem müzelere, hem inisiyatiflere giderek böyle bir program sunduk” sözleriyle anlattı.

Etkinliklerin kayıtlarına gösterilen yoğunluğa şaşırdıklarını belirten Gauthier, “Bu rakamlar, bizi teşvik ediyor. Şimdiden gelecek yılı düşünmeye başlıyoruz. Daha profesyonel olalım, web sitemizi kuralım, daha iyi bir kayıt sistemi yapalım ve daha çok ortak bulalım diye. Belki daha uzun bir program olabilir. Çünkü Avrupa Miras Günleri, her yerde sadece bir hafta sonu boyunca oluyor. Ama Türkiye için neden belki daha uzun bir program yapmayalım diye düşünmeye başladık” açıklamasında bulundu.

Kısa süredir Ankara’da yaşadığını ama buradaki yaşamının yeni olmadığını söyleyen Gauthier,  Ankara ile tanışmasını “10 yıl önce öğrenciyken 8 ay boyunca burada yaşadım. O zamandan beri Ankara aklımda. Özellikle bu şehre dönmek istiyordum. Ankara’da yürüyerek ve arayarak şehrin mücevherlerini bulabilirsiniz. Ankara özellikle böyle bir şehir” sözleriyle aktardı.

“Birçok sanatçıyla işbirliği yapıyoruz”

Naz Önen Gündoğdu, Türkiye’deki tek bağımsız litografi atölyesi olan Dou Print Stüdyo’nun koordinatörlüğünü yürütüyor. Gündoğdu, Avrupa Miras Günleri kapsamında kendileri tarafından düzenlenen Ayrancı Bölgesi’ndeki Sanatçı Atölyeleri rotası hakkında şu bilgiyi verdi: 

“Biz de tıpkı Avrupa Miras Günleri’nin organize edildiği gibi EUNIC tarafından desteklenen ‘Litho Days’ isimli bir proje yürütüyoruz. Bu sebeple biz Fransız Kültür Merkezi ile sürekli temas halindeydik. Bu rota teklifi bize, Fransız Kültür Merkezi’nden geldi. Çünkü zaten hâlihazırda biz şu an Ankara’da ve Türkiye’deki birçok sanatçıyla işbirliği yapıyoruz. Son 5 yılda, Ayrancı Bölgesi’nde çok fazla yeni sanatçı atölyeleri, bağımsız ve kolektif atölyeler ortaya çıkmaya başladı. Bu rotayı da aslında biraz oradan hareketle planladık.”

Türkiye’nin güncel olarak faaliyet gösteren tek bağımsız işbirlikçi litografi stüdyosunun sahibi Doğu Gündoğdu, Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenen 'Dou Print Studio ile Ayrancı bölgesindeki sanatçı atölyeleri' rotasında kendi atölyesini tanıtıyor.

Düzenledikleri rotanın Ankara’nın mahalle kültürü ve etkileşimi üzerine şekillendiğini belirten Gündoğdu, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Bu rotayı yaklaşık 3 km’lik bir alanda toparlamaya ve atölyelerin birbirine yakın olmasına dikkat ederek çizdik. Çoğunluğu birebir tanıdığımız atölyelerdi ve bu şekilde bizlere kapılarını açtılar. Her atölyeye 15 dakika ayıracak şekilde bir rota çıkarttık ve bunları gerçekleştirdik. Bizim için güzel bir deneyim oldu. İlk defa böyle bir şey yaptık ama sanatçılarla tanışmak, temas etmek anlamında bence güzel oldu bu etkinlik diye düşünüyorum. Biraz da her katılımcının kendi ilgi alanlarına göre sonrasında bağlantı kurabileceği, takip edebileceği, temasta kalabileceği bir ağ oluşturabileceğini düşünerek bunu organize ettik. Belki gelecek yıllarda da devam edebilir.”

Dou Print Studio tarafından düzenlenen Ayrancı Bölgesi’ndeki Sanatçı Atölyeleri rotasında litografi, resim, fotoğraf, analog baskı ve multidisipliner alanlarda çalışan sanatçıların atölyeleri gezildi. Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenen tüm etkinlikler, 17 Eylül 2023 akşamı sona erdi.