Ankara’da bir ikinci el pazarı: Garaj Satışı

18.01.2022

Solfasol Gazetesi, her ayın son cumartesi, ikinci el pazarı açıyor. “Tüketimi azaltmak ve değiş-tokuş fikrini yaşatmak” fikri ile gerçekleştirilen, mümkün olduğunca sıfır malzeme satmamaya özen gösterilen “Garaj Satışı”nde isteyen herkes, ortak giderlere katkı sunarak stant açabiliyor.

BİLAL SEÇKİN / ANKARA

Ankara’nın “gayriresmi gazetesi” iddiasıyla yayın yapan Solfasol Gazetesi, kentin sahip olduğu birikimi derleyip onu çoğaltarak kente yansıtacak bir ayna olma amacıyla 2011 yılında yola çıktı. On yılı aşkın bir süredir yayın hayatına devam eden gazete, sesini daha geniş kitlelere duyurabilmek adına çok sayıda etkinlik de gerçekleştiriyor. Onlardan biri de Garaj… Gazete ekibi, sürdürülebilir hayatı desteklemek, daha az tüketmek ve daha çok paylaşmak fikriyle ikinci el eşya pazarı kuruyor. İki yıldır her ayın son cumartesi günü, Büklüm Sokak’taki gazete ofisinin arka bahçesinde açılan “Garaj Satışı” ismi verilen pazar, meraklılarıyla buluşuyor. 24 Saat Gazetesi olarak, Solfasol ekibi ile “Garaj Satışı” isimli ikinci el pazarını konuştuk.  

“Garaj Satışı” fikrinin ortaya çıkışını Solfasol Gazetesi’nden Mehmet Onur Yılmaz, şöyle anlattı:
“Yaklaşık iki yıl önce Solfasol Gazetesi etrafında bir araya gelmiş arkadaşlarla, ‘Daha az tüketmek, daha çok paylaşmak’ üzerine konuşurken bunun için ‘Ne yapabiliriz?’ konusunu tartıştık. Bu tartışmada büyük bir çoğunluk tarafından, herkesin kendi çevresinden bulduğu, kullanmadığı malzemeleri bir araya getireceği bir pazar fikri ortaya atıldı. Ve bu fikri, ‘Garaj Satışı’ ismiyle hayata geçirmeye karar verdik. Salgın dönemindeki arayı da saymazsak iki yıldır her ayın son cumartesi gününde ofisimizin arka bahçesindeki otoparkta buluşup ikinci el pazarı kuruyoruz.”


Onur Yılmaz

Hem tüketimi azaltmak hem de değiş-tokuş fikrini yaşatmak…

Mümkün olduğunca uygun fiyatlı ve ikinci el eşyayı “Garaj Satışı”nda tüketiciyle buluşturmaya çalıştıklarını aktaran Yılmaz, kişilerin kullanmadığı ama başka insanların işine yarayabilecek eşyaların olabileceğini belirtip “Garaj Satışı sayesinde hem tüketimi azaltabileceğimiz hem bir tür satış hem de değiş-tokuş yapabildiğimiz günü birlik bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Mümkün olduğunca sıfır malzeme satmamaya özen gösteriyoruz. Herkes kendi evinden eşyaları getirip satışa sunabiliyor” sözleriyle amaçlarını açıkladı.

Uygun fiyat müşterilerin ilgisini çekiyor

Garaj Satışı’a müşterilerin gösterdiği ilgi konusunda ise Yılmaz, şunları söyledi:
“Müşterilerimizin yoğunluğu zamana ve mevsime göre müşterilerimiz değişebiliyor. Bu ayki etkinliğimizde fazla hareketlilik vardı. İnsanlar genel olarak tezgâhlardaki fiyatları uygun buluyorlar. Türkiye’de ikinci el denildiğinde “antika” çoğu kez tezgâhta yer alabiliyor. O zaman da fiyatlar pahalı olabiliyor. Ama burada durum öyle değil. Biz oldukça uygun fiyattan satış yapmaya önem veriyoruz. Bunu yaptığımız için de insanların hoşuna gidiyor. Özellikle öğrenci arkadaşlar, Garaj Satışı’na geldiklerinde mutfak ihtiyacından giysiye kadar her şeyi çok uygun bulabiliyorlar. Pek çok insan fiyatlara önce şaşırıyor sonra ihtiyacı olan şeyler varsa alıyor.”

Yılmaz, sözlerini isteyen herkesin Garaj Satışı’nda stant açabileceğini, stant açmak isteyenlerin ortak giderlere katkı sunmasının yeterli olduğunu belirterek bitirdi.

Sosyal medya ve el ilanlarıyla davet…

Solfasol Gazetesi Sekreteri Nihan Çolak ise Garaj Satışı’nın amacına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:  
“Bu etkinliğimizle tüketimi azaltmak, değiş-tokuş ve sürdürülebilirlik mantığını oturtmak istiyoruz. Onun için insanları hem sosyal medya aracılığıyla hem de el ilanlarıyla Garaj Satışı’na davet ediyoruz. Bu ay standımda, çay, kahve, evde yaptığımız yiyecekler ve sıcak şarap vardı. Bazen kendi el üretimi ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz. Buraya sabit her ay gelen stantlar var. Onlarla beraber ortaklaşa bu dayanışma içerisinde yer alıyoruz.”


Solfasol Gazetesi Sekreteri Nihan Çolak 

Çocuklar da aileleriyle geliyor

Ankara’da bu fikirle açılmış ikinci el pazarının olmamasından kaynaklı insanların ilgisinin yüksek olduğuna değinen Çolak, çoğunlukla “İyi ki bu pazarı açıyorsunuz” tepkisi verildiğini belirterek konuşmasını şöyle tamamladı:
“Müşterilerimiz, sürdürülebilirliğin daha fazla yaygınlaşması gerektiğini söylüyorlar. Stantlarımızda çocuklar da var, aileleriyle geliyorlar. Çocukların, hayatın bu dayanışma kısmında yer almaları ve ebeveynlerin buna ön ayak olması bana akıllıca geliyor. Hem insan ilişkilerini öğrenmiş oluyorlar hem de tüketmemenin önemini anlamış oluyorlar. Bu çalışmaya devam etmekten mutluyum. Çünkü elimizde olup ve artık bize ait olmayan eşyaları elimizden çıkarıp başkalarının kullanımda açıyoruz. El değiştirmiş oluyor ve o madde, eşya yaşamaya devam ediyor, sürekliliği sağlanıyor.”

*Garaj Satışı, her ayın son cumartesi günü, Büklüm Sokak No:44’un açık otoparkında.
Bilgi ve iletişim için Whatsapp: 0312 437 76 41

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız