Çambükü'nün kadınları anlatıyor

20.12.2022

Çambükü köyünde yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) karşı köylülerin mücadelesini sürüyor. Köyün kadınları verilen mücadeleyi anlattı.

Haber-Kamera: Mert Can Bükülmez

Amasya’nın Taşova ilçesi, Çambükü köyünde yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) karşı köylülerin mücadelesini köyün kadınları anlattı. Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan köylüler, mera ve ekim alanlarının yok olmasıyla sonuçlanacak proje nedeniyle köyden göç etmek zorunda kalacaklarını söylüyor. Amasya Valiliği’ne göre, OSB yapılmak istenen alan kamu arazisi bu nedenle valilik köylülerin işgalci konumunda olduğunu söylüyor. Fakat köy halkı mera ve ekim alanı olarak kullanılan arazinin 1995 yılında, dönemin kaymakamı tarafından iyi tarım projesi kapsamında kendilerine törenle dağıtıldığını hatırlatıyor. Çambükü muhtarlığının, projeye karşı Samsun İdare Mahkemesine açtığı üç farklı dava var. Köy muhtarı Fatma Celep, “790 dönüme OSB yapmak istiyorlar ve eğer bunu yaparlarsa bir karış toprağımız kalmayacak. Fakat biz yılmayacağız, toprağımızı savunmaya devam edeceğiz” diyor. Yargı süreci devam ederken, bir taraftan da proje sürüyor.

İlk kez Ekim ayında jandarma eşliğinde bölgeye giden iş makinelerinin tarım alanlarına ve ağaçlara zarar vermesi hem Çambükü halkının hem de doğaya duyarlı tüm kesimlerin tepkisine neden oldu. Mert Can Bükülmez, Çambükü’nün çevre ve yaşam alanı nöbetini başlatan kadınlara mikrofon uzattı.