7. takım şampiyon olursa… (Bölüm 2)

27.01.2023

Gazeteciler, değişen yeni play-off sistemini değerlendirdi. Yeni sistemin eskisine göre daha rekabetçi olduğunu düşünen de var, pek çok tartışmayı beraberinde getireceğini düşünen de…

DİDEM ÇAM/ANKARA –   Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Spor Toto 1’nci Lig play-off sisteminde değişikliğe gitmesini yazı dizimizin ilk bölümünde teknik direktörlerin yorumlarına yer vermiştik. Yazı dizimizin 2’nci bölümünü ise gazetecilere ayırdık. Peki, gazeteciler yeni play-off sisteminden memnun mu? Yoksa yeni sistem sadece teknik adamları değil, gazetecileri de mi ikiye böldü? Şimdi söz sırası gazetecilerde…

TAM BİR CAN PAZARI

Yeni play-off sistemini daha adil bulduğunun altını çizen Akşam Gazetesi Spor Müdürü Kenan Karcı, yeni sistemin eskisine oranla daha rekabetçi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Ben, yeni sistemi daha adil buluyorum. 38 haftalık bir maratonda verilen emekle elde edilen sıralamada, yukarıda yer alan takımların daha avantajlı olması yadırganacak bir durum değil. 3’üncü takım, Süper Lig’i hak eden takımın hemen arkasında yer alırken, 4 sıra geridekiyle aynı kefeye konması çok da adil değildi. Eski sisteme göre yenisinin, daha rekabetçi olduğunu düşünüyorum. Her zaman takımlar daha iyi bir sıralama elde etmek ve avantajlı konuma geçmek isteyecek. Ayrıca bu şartlarda Süper Lig’e yükselecek 3’üncü takım, eğer 7’nci sıradaki takım olursa daha bir hak ederek ve tırnaklarıyla kazıyarak gelmiş olacak. Daha çok sempati toplayacak.” Ligde birçok takımın Süper Lig’e çıkma şansının olduğunu da ifade eden Karcı, “Ligin 2’nci yarısı itibarıyla daha rekabetçi bir yarış olacağını düşünüyorum. İlk yarıda da bu rekabetin sahaya yansıdığını gördük. 19 takımın yarısından fazlasının Süper Lig’e çıkma şansı var ve bunu sonuna kadar zorlayacaklardır. Aynı şekilde alt sıralardaki çekişme de tam bir can pazarı. İkinci yarının çok daha keyifli ve heyecanlı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

DİREKT 3 TAKIM ÇIKMALI

Yeni play-off sistemini daha iyi bulduğunu dile getiren GZT Spor Dijital Yayın Yönetmeni Emre Tanrıver, ligi 3’üncü bitiren takımın da direkt Süper Lig’e çıkması gerektiğine vurgulayarak şunları söyledi:

“Yeni play-off sisteminin, eskisine göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü normal sezon bittiğinde 3’üncü ile 6’ncı olanın Süper Lig’e çıkma ihtimali aynı olmamalıydı. Sonuçta 3’üncü olan, Süper Lig’e çıkmayı daha çok hak etmiştir. Yeni sistemde ligi 3’üncü bitirenin direkt play-off finaline yükselmesini de olumlu karşılıyorum. Hatta son 3-4 takım direkt küme düşüyorsa, ilk 3 takımın da direkt Süper Lig’e çıkmasında bir sakınca olmamalı. Ama rekabeti biraz daha artırmak ve lige heyecan katmak için play-off oynatılıyor.”

“Önceden 7’nci olmanın bir değeri yoktu” diyen Tanrıver, “Artık 7’nci bitirenin de Süper Lig’e çıkma ihtimali olduğu için play-off’a girme yarışı daha artacaktır. Bunun etkisini özellikle son haftalarda hissedeceğiz. Her şeyi göz önünde bulundurduğumuzda yeni sistemin eskisinden daha iyi, daha rekabetli ve daha adil olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

HAYAL KURMALI

Ajansspor Genel Yayın Yönetmeni Kenan Başaran da yeni play-off sistemini şöyle değerlendirdi:

“Play-off sistemindeki değişiklik, eskisine göre 3’üncü olan takıma bir avantaj sağlıyor. 3’üncüyü doğrudan finale taşıyarak sezon boyunca verdiği mücadeleyi bu anlamda ödüllendiriyor. Diğer yandan 7’nci takıma da play-off oynama şansı tanıyarak ligdeki rekabeti daha da güçlendiriyor. Daha fazla takımın Süper Lig hayali kurmasına olanak veriyor. Bu açıdan bakıldığında olumlu bir tablo çıkıyor ortaya. Ancak, play-off’larda 7’nci takım şampiyon olursa bu da ayrıca tartışma konusu olacak. Çünkü TFF 1’inci Lig 3’üncüsü değil, 7’ncisi tanınan ekstra şansla Süper Lig bileti almış olacak. 3’üncü takım her ne kadar doğrudan finale çıksa da şöyle de bir dezavantajı olacak: Diğer finalist maçlar oynayarak gelirken 3’üncü takım yaklaşık 20 günlük bir aradan sonra maça çıkacak. Bu da olumsuz bir etki yaratabilir.”

FİNAL HAKKI İÇİN…

Eski play-off sisteminden yana olduğunu vurgulayan Başaran, 3’üncü takımın direkt final oynamasını doğru bulmadığını da belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Play-off sistemi, genelde takım sayısı düşük ve genel rekabetin zayıf olduğu sistemlerde uygulanıyor. Bu açıdan TFF, 1’inci Lig kendi için iyi bir rekabete sahne oluyor. Geçmiş sezonlarda liderlik koltuğunun çok sık ve farklı takımlar arasında el değiştirdiğini de gördük. Genel olarak 3’üncü takımın doğrudan finalden başlaması haksızlık mı? Bütün bir sezonun emeği göz önüne alındığında ‘Hayır’ denebilir. 3’üncü ile 7’nciyi aynı seviyeden başlatmak da adil görünmeyebilir. Play-off sistemi genel olarak, son bilete talip olan takımların aynı seviyeden başlatılmasını gerektiriyor. TFF, nevi şahsına münhasır bir uygulama getirdi. Ancak ben eski play-off sisteminden yanayım. Dünyadaki play-off kültürüyle de uyuşuyordu. Düşünün Belçika’da normal sezonu lider bitiren takım, play-off’ta şampiyonluğu kaybedebiliyor. Hal böyleyken bizim TFF’nin lig 3’üncüsüne kıyamayıp ona doğrudan final hakkı vermesini pek doğru bulmuyorum.”