5

Yerel basının zor sınavı

Kapak fotoğrafı: Depo Photos / Muhammed Ibrahim Ali/IMAGESLIVE / ZUMA Press Wire

Girdi maliyetlerinin artmasıyla günlük yayını sürdürmekte zorlanan Bitlis’te yerel gazeteler, ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aygül, yerel gazetelere sağlanan desteklerin yetersizliğine dikkat çekerken artan maliyetlere direnemeyen 54 yıllık Kalkınan Tatvan Gazetesi, yayın hayatını sonlandırdı.

HAKAN OKAY / BİTLİS

Son yıllarda yaşadığı ekonomik krizin yanı sıra tüm dünyayı etkileyen covid-19 salgını nedeniyle yaşanan zorlu süreçten en çok etkilenen sektörlerden biri de yerel basın oldu. Gazete maliyetlerini oluşturan kâğıt, kalıp ve mürekkep başta olmak üzere tüm malzemelerin döviz cinsinden fiyatlarının artması, ilan gelirlerinin azlığı ve giderlerin yüksekliği yerel basını, zora soktu. Personel maaşı, vergisi, sigortasının yanı sıra dövizdeki artışlar nedeniyle kâğıt ve kalıp maliyetlerinde yaklaşık yüzde 200-300 civarında artış yaşandı. Günlük yayınları çıkarmakta zorlanan yerel gazetelerde deyim yerindeyse bıçak artık kemiğe dayanmış durumda.

Bitlis merkezde 5, Ahlat’ta 2, Adilcevaz’da 2, Tatvan’da, Güroymak ve Mutki ilçelerinde ise 1’er olmak üzere ilan desteği alabilen toplam 12 yerel gazetenin bulunduğu Bitlis’te yerel basın sektörü yayın hayatlarının en kötü dönemini yaşıyor. Zor günler geçiren Bitlis yerel gazetelerinden bazıları kapıya kilit vururken, bazıları ise kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Artan maliyetler nedeniyle adeta beli bükülen Bitlis yerel basını, acil destek bekliyor.

İl bazında yerel gazetelerin yaşadığı sıkıntıları, Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) Başkanı Sinan Aygül ve üç yıl önce yayın hayatını kapatan 54 yıllık Kalkınan Tatvan Gazetesi’nin son İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhan Çelebi ile konuştuk. BİGACEM Başkanı Aygül, yerel gazeteler için kalıcı çözüm bulunup destek verilmesini isterken Çelebi, önlem alınamazsa birçok yerel gazetenin kapanacağı uyarısı yaptı.


Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) Başkanı Sinan Aygül

Yerel basına, kalıcı çözüm ve destekler sağlanmalı

Yerel gazetelerin önemi ve gerekliliğine dikkat çeken Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) Başkanı Sinan Aygül, yerel gazetelerin ayakta durabilmesi için sağlanan desteklerin yetersiz olduğunun altını çizdi. Kentteki yerel basın kuruluşlarının oldukça kısıtlı imkânlarla ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Aygül, yerel basın için, hızla kalıcı çözüm ve destek sağlanması gerektiğini vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’de basın sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar arasında, maddi imkânlar açısından dev uçurumlar var. Bu uçurum, yerel basın organlarıyla ulusal basın kuruluşları arasında daha da büyük. Yerel basın kuruluşları ekonomik yönden oldukça kısıtlı imkânlar dahilinde, hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Bu durum, gazetelerin yeterli sayıda eleman istihdam etmesini ve özellikle de profesyonel elemanlar istihdam etmelerinin önünde bir engel teşkil ediyor.

Özellikle son yıllarda artan maliyetler, sektörü iyice dar bir boğaza sürüklemiş, sektörün belini iyice bükmüştür. İlan desteklerinde her ne kadar iyileştirmeler yapılmışsa da, diğer artan maliyetler nedeniyle yapılan iyileştirmeler sektör için ancak sadece can suyu etkisi yaratmıştır. İlimiz yerel gazeteleri başta olmak üzere yerel gazetelerimiz ciddi manada maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Halihazırda yüzde 300’leri bulan zam artışları ve öngörülemeyen artışların devam ediyor olması karşısında daha fazla direnmek mümkün değil. Süreci atlatabilme adına yerel basın için, ivedi olarak kalıcı çözümler ve destekler sağlanması elzemdir.”


Kalkınan Tatvan Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhan Çelebi

“Birçok yerel gazetenin sonu bizimkinden farklı olmayacak”

Özellikle son yıllarda artan maliyetlere daha fazla direnemeyerek yayın hayatını sonlandırmak zorunda kalan yerel gazetelerden biri de, Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Kalkınan Tatvan Gazetesi oldu.

Bitlis’in ilk gazetecilerinden olan merhum Vehbi Çelebi’nin İmtiyaz Sahipliği ve Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Kalkınan Tatvan Gazetesi, Mart 1965’te yayın hayatına başladı. Gazete, yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı 2019 yılında yayın hayatını sonlandırdı. 

Vehbi Çelebi’nin oğlu Ferhan Çelebi, sektörde yaşadıkları tüm sıkıntılara rağmen babasından devraldığı yerel gazeteciliği yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğünü anlattı. Kalkınan Tatvan Gazetesi İmtiyaz Sahibi olan Çelebi, sektörde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı yaklaşık 55 yıllık yayın geçmişi bulunan gazetelerinin kapısına kilit vurduklarını aktardı. Yerel gazeteciliğin her geçen gün daha da zorlaştığına dikkat çeken Çelebi, şunları söyledi:

“Yerel gazetecilik geçmişim rahmetli babama dayanıyor. Çelebi Ailesi olarak 80 yıllık, şahsi olarak ise 38 yıllık bir yerel gazetecilik geçmişimiz bulunuyor. 60 yıllık bir yayın geçmişi olan gazetemizin geçmişinde sektörel manada çok sıkıntılar yaşamıştık ama hiçbiri son yıllardakiler kadar ağır değildi. Ekonomik olarak sektör gerçekten zor durumda ve zor bir süreçten geçiyor. İvedi olarak kalıcı önlemler alınamaz ise maalesef birçok yerel gazetenin sonu bizimkinden farklı olmayacak. Birçok yerel gazete kapıya kilit vurmak zorunda kalacak. Bugün bir yerel gazetenin tüm gelir ve giderleri yan yana konulduğunda olayın ne kadar vahim bir tabloda olduğu daha açık şekilde görülebilecektir. Temennim yetkililerce bir an önce gerekli önlemlerin alınması yönündedir. Yoksa yerel gazetelerin sonu bizim gibi olacak ve gerçekten çok yazık olacak.”

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız