5

“Herkesi hayvanları kısırlaştırmaya davet ediyorum”

“Yardıma muhtaç sokak hayvanları ve Hayvanları Koruma Kanunu”  yazı dizisi – 2. Bölüm: 

“Herkesi hayvanları kısırlaştırmaya davet ediyorum”

“Kısırlaştıracağız, aşılatacağız ve hep beraber yaşayacağız” diyen Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Köklü, hayvanların parayla satın alınmaması gerektiğinin altını çizdi. Yapılan zamlardan önlerini göremediklerini söyleyen Köklü, mamanın lüks değil temel ihtiyaç olduğunu vurgulayıp mama fiyatları mutlaka kontrol altına alınmasını istedi.

DİDEM ÇAM / ANKARA

Yardıma muhtaç sokak hayvanları ve Hayvanları Koruma Kanunu konusunda hazırladığımız yazı dizimizin 2’nci bölümünde, Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Zekiye Taş Köklü, mama fiyatlarına yapılan zamlar ve sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Mama parası bulmakta zorlandıklarını bildiren Köklü, devletin bu konuda kolaylık sağlaması gerektiğini vurgulayıp binlerce hayvanı kurtarmak adına herkesi hayvanları kısırlaştırmaya davet etti.


Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Zekiye Taş Köklü
 

“Hayvanları kısırlaştırmaya devam edeceğiz”

Sponsorlar eşliğinde dernek olarak kısırlaştırma faaliyetleri olduğunu anlatan Köklü, kısırlaştırmaya yönelik görüşlerini şöyle açıkladı:

“Bin 200 hayvanı kısırlaştırdık ve diğer hayvanları da kısırlaştırmaya devam edeceğiz. Çünkü tek çözüm yolu bu. Hayvan sayısının azalması için kısırlaştırılmaları gerekiyor. Kısırlaştırma ve tedavi merkezleri mutlaka olmalı. Böylece hayvanlar sokaklarda mağdur olmaz, sağda solda telef olmaz. Hayvanları beslemekten ziyade onları kısırlaştırsınlar. Çünkü o hayvanlar terk edildikleri veya kaza geçirdikleri için bize dönüyor. Herkesi hayvanları kısırlaştırmaya davet ediyorum. Binlerce hayat kurtarmış olurlar. ‘Kısırlaştırmaya karşıyım’ diye de bir saçmalık var. O zaman bizler de korunmayalım, sürekli doğuralım. Bu hayvanlar doktora gidemediği için bunları bizim düşünüp yapmamız gerekiyor.”

“Çözüm çok kolay, rahat uygulanabilir”

Hayvanların parayla satın alınmaması gerektiğini kaydeden Köklü, şunları söyledi:

“Hayvanların satın alınmaması gerekiyor. Evlat, zaten parayla satın alınmaz. Başlık parasıyla kız almak gibi bir şey o. Başlık parasıyla kız alan insanlar nasıl davranıyorsa sonuç da o şekilde oluyor. O hayvanlar, oyuncak gibi görülüyor. Alındı, görevi bitti, kullanıldı ve atıldı oluyor. Parayla satın almaktan ziyade, buralar hayvanlarımızla dolu. Çözüm çok kolay, rahat uygulanabilir ama yapılmıyor. Bu şekilde de olan hayvanlara oluyor, kimseye olmuyor. Parklar, caddeler, sokaklar sadece insanlar için yapılmadı. Evcil hayvanlar da bizimle yaşamak zorunda. Bunlara bir şey olduğu zaman bu vebal hepimizin olacak. Onları kısırlaştıracağız, aşılatacağız ve hep beraber yaşayacağız. Başka bir çözümümüz yok.”

“Mama lüks değil temel ihtiyaç”

Yapılan zamlardan önlerini göremediklerine dikkat çeken Köklü, mama fiyatlarının mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayıp sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Derneklere, maalesef devletten herhangi bir yardım olmuyor. Olmasını isterdim. En azından buraya değilse bile, biz bir kısırlaştırma kampanyası yapıyoruz, o konuda bize araç desteği ve aşı desteği yapılabilir. Salgın zaten çok zorluyor. Mama parası bulmakta zorlanıyoruz. 300 hayvan çok fazla, kendimizden veriyoruz. 105 liralık mama, bir ayda 180 lira oldu. Mama fiyatları mutlaka kontrol altına alınmalı. Kimsenin mama alacak gücü kalmadı. Mama lüks değil temel ihtiyaç. Bir hayvanın kalp ilacı bile 420 TL. Burada 6 tane kalp hastası köpek var, düşünün. Veteriner masrafları da çok pahalı. Borcumuz aldı başını gitti. Yapılan zamlardan dolayı şu an önümüzü göremiyoruz. Devletin bu konularda bize kolaylık sağlaması lazım.”

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız.