5

Hakkarili kadınların dağlardaki ot mesaisi

ZEKİ DARA / HAKKARİ  Bahar aylarının gelmesi ile birlikte her yıl Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dağlara çıkan kadınlar topladıkları doğal otlar ile hem aile ekonomisine katkı sunuyor hem de ev ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Kadınlar saatlerce kaldıkları dağlarda kenger, siyabo, mende, luşe gibi doğal bitkileri topluyor. Otları peynir yapımında ya da yöresel yemeklerde kullanmak için kurutan kadınlar, ihtiyaç fazlasını da satıyor.

Yüksekova ilçesine 15 kilometre uzakta bulunan 2 bin metrelik Spirez Dağı eteğinde bulunan yaylalara çıkan kadınlar Nisan ve Mayıs ayları boyunca hemen hemen her gün ot mesaisi yaptı.


Ceylan Dereli

Annesi ile birlikte ot toplamaya çıkan Ceylan Dereli, “Baharla birlikte yaylalarda şifalı otlar da yetişiyor. Bizler her yıl olduğu gibi, bu yıl da İran sınırındaki Navşiyan Yaylası’na çıkıp burada peynir ve çeşitli yemeklerde kullanılan otları topladık. Yaptığımız iş çok zor ancak yapacak farklı bir işimiz yok” dedi.

Doğadan topladığı otları satarak aile ekonomisine katkı sağlayan Hatem Kaya (45) da ot toplamayı annesinden öğrendiğini dile getirerek şunları söyledi: “Sabah 4’te kalkarım, dağa giderim, toplarım sonra da eve getirip ayıklarım. Topladığımız otların bir kısmını ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz geri kalanını ise pazarlarda satıyoruz. 4 çocuğum var çoğu zaman çocuklarımın okul harçlıklarını buradan kazandığım paradan çıkartıyorum. Eşim serbest iş yapıyor. İş olursa çalışıyor, olmazsa çalışmıyor. Bu işle evimin geçimine katkı sunuyorum.”


Hatem Kaya

“Dağda topladığı otların ekmeğini yiyorum” diyen Hasibe Baysal (35) ise koronavirüs salgını ve Ramazan ayına rağmen dağa çıkıp ot toplamanın sağlığı için de çok iyi olduğunu ifade etti. Baysal, “Bahar ayları ile beraber bölgemizde kenger, siyabo, mende, luşe gibi doğal otlar çıkıyor. Bu doğal otlar ilçemizde severek tüketiliyor” diye konuştu. Tıpkı diğerleri gibi dağlardan ot toplayan Leyla Demir de her gün 30 kilometre yürüyerek bu zor işi yapsalar da mecbur olduklarını söyledi.

  
Hasibe Baysal                                                                             Leyla Demir

Haberin PDF’ini indirmek için tıklayınız.
Haberin linki için tıklayınız.