5

Depreme Dayanıklı Evler Nasıl Yapılmalı?

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası herkesin aklındaki soru, “Türkiye bir deprem bölgesi ise depreme dayanıklı evler nasıl yapılmalı?” idi. Konunun uzmanı isimler 24 Saat gazetesinin sorularını yanıtladı. TMMOB Mimarlar Odası Malatya Şubesi Başkanı Yunus Emre Fidanel “Deprem yönetmeliği acilen yeniden düzenlenmeli” derken Malatya Girişimci İş İnsanları Derneği (MAGİNDER) Başkanı ve Müteahhit Salih Karademir ise “Deprem bölgelerinde radikal kararlar alınmalı” dedi.

Haber: Berkman Dulcan 

“TARIM ALANLARI İMARA AÇILMAMALI” 

TMMOB Mimarlar Odası Malatya Şubesi Başkanı Yunus Emre Fidanel, özellikle de yumuşak zemin olan tarım alanlarının imara açılmaması konusunda birçok defa uyarılarda bulunduklarını ama kendilerinin dikkate alınmadığını belirterek, şunları söyledi:  

“Bundan sonraki süreçte şehir merkezinin yeniden planlaması yapılırken uzman kişilerin görüş ve önerilerinin alınması acil ve mecburidir. Aynı hataların tekrar yapılmamasını istiyoruz. Yeni şehir planları hazırlanırken özellikle zemin etütleri doğru yapılarak sert 

insan yüzü, kişi, şahıs, giyim, bayrak içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduzeminli bölgeler tercih edilmelidir. Mutlaka kat sınırlandırılması getirilmelidir. Yüksek dükkânların yapılmasına müsaade edilmeyerek yumuşak kat oluşumunun önüne geçilmelidir. Özellikle şantiye şefliğinin önemi bilinmeli, daha kontrollü yapılar üretilerek işçilik hatalarının önüne geçilmelidir. Beton sınıfı ve demir hesaplamaları statik projede doğru hesaplanmalı ve inisiyatife bırakılmamalıdır. Deprem yönetmeliği acilen yeniden düzenlenmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.” 

Fotoğraf: 

“BİZ İŞİMİZİ YAPARSAK, BİNALAR DEPREME DAYANIKLI OLUR” 

Malatya Girişimci İş İnsanları Derneği (MAGİNDER) Başkanı Salih Karademir, kendi yaptığı inşaatlarda herhangi bir yıkımın söz konusu olmadığını belirterek “İşin özeti biz işimizi yaparsak, binalar depreme dayanıklı olur” dedi. 

 

Yaklaşık 18 yıldır sektörün içerisinde olduğunu belirten Karademir “İşinizi severek yapar, iş takibini düzgün takip eder, doğru zeminde doğru binayı yaparsanız bir problem yaşamazsınız. Beton dökümü ile birlikte, beton sulaması betona ayrı bir güç vermektedir. Bostanbaşı bölgesi bir tarım arazisi iken buraya yüksek kat çıkmak büyük sıkıntıların zaten habercisi idi. Bu bölgede zemin sıkıntısı var. Tarım arazilerinde illaki bina yapacaksanız Fore Kazık mutlaka çakılması gerekmekte idi. Zeminde sıvılaşma var ise mutlaka fore kazık çakılmalı. Buradaki hata şu kayalık yere siz 2 kat kat izni verip tarım arazisine 12 kat üzeri kat izni verirseniz yıkıma davetiye çıkartırsınız. Yöneticiler maalesef burada tam tersini yaptı. Müteahhit malzemeden çalmıştır sözüne inanmam nedenine gelirsek bizleri denetleyen bir yapı denetim var, laboratuvar şirketleri var, çevre şehircilik bakanlığı ekipleri var, mühendisleri var, işin sonuna gelip bu binaları teslim alıyorlar. Biz her şeyi uygun yaptık ama doğru zeminde doğru binalar yapılmadığı için bu binalar zarar gördü” dedi.

 

“DEPREM BÖLGELERİNDE RADİKAL KARARLAR ALINMASI LAZIM” 

Deprem bölgelerinde radikal kararların alınması gerekliliğinin altını çizen Karademir, şu değerlendirmeyi yaptı: 

insan yüzü, kişi, şahıs, giyim, adam, insan içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

 “Kesinlikle tarım arazileri imara açılmamalı. Deprem Bölgelerinde radikal kararlar alınarak Belediye Başkanı da değişse, siyasi partilerde değişse, Malatya’da veya deprem bölgelerinde imar yönetmeliği değişmemeli ve 4 kat üzerine kesinlikle izin verilmemeli. Yıkılan binaların sorumlusu tarım arazilerini imara açan yöneticilerdir. Nefsimize yenildik. Tarım arazilerimizi kendi cebimizi doldurmak için imara açtık. Nerede arazi varsa orayı imara açtık. Nerede rant varsa orayı imara açtık. 

Sonucunda da vatandaş mağdur oldu, müteahhit mağdur oldu. Müteahhittin bence suçu yok. Bunun direkt suçlusu burayı imara açanlardır. 20 kat binada yapabilirsin ama projeyi oraya uygun yapman gerekmektedir. Denetimlerin daha sıkı olması gerekmektedir. Fore Kazık, İzolatör, Perde sistem gibi binanın yıkımını engelleyecek ve deprem etkilerini hafifletecek sistemler projelere dahil edilmelidir.”