5

Bayram öncesi otobüs fiyatları adeta cep yakıyor

Akaryakıt zammı, girdi maliyetlerindeki artış, köprü ve otobanlar zamları sonrası otobüs yolculuğu da zor hale geldi. TÜHASAVDER Başkanı Salgut otobüs fiyatlarının uçak biletiyle yarıştığına dikkat çekip vatandaşın yakınlara kavuşmakta güçlük çektiğinin altını çizdi.

Ahmet Erkan Yiğitsözlü

Otobüs bilet fiyatlarının artması ile, bir yerden bir yere yolculuk neredeyse lüks haline gelirken otobüs yolculuğu, adeta uçak fiyatları ile yarışıyor. Fiyat artışında; akaryakıt zammı, girdi maliyetlerindekiartış, köprü ve otoban fiyatlarına yapılan zamların etkili olduğu belirtiliyor. Fiyatlardaki artışlar nedeniyle bazı vatandaşlar, güvenli olmayan farklı arayışlar içine girerken otobüs firmaları, bayram öncesi koltuklarını doldurdu. Otobüs fiyatlarındaki artış nedeniyle özellikle öğrenciler, bayramda ve eğitim öğretim sonunda memleketlerine seyahat etmekte ciddi sıkıntı yaşıyor. Yaşanan fiyat artışına rağmen vatandaşlar bayramlarda yakınlarını ziyaret etmek için şartlarını zorluyor.

Tüketicilerin Haklarını Savunma Derneği (TÜHASAVDER) Başkanı Avukat Ahmet Salgut, otobüsfiyatlarının adeta uçak bilet fiyatları ile yarıştığına işaret etti. Özellikle öğrenci ve emekli vatandaşların bir yerden bir yere gitmesinin lüks haline geldiğini vurgulayan Salgut, “Otobüs bilet fiyatları geçtiğimiz yıla göre neredeyse yüzde 100’e yakın artış gösterdi. Astronomik artışlar vatandaşın seyahat etme imkânını kısıtlıyor. Ekonomik kriz artan enflasyon ve düşük alım gücü nedeniyleinsanlar yakınlarına gitmek için dişinden tırnağından arttırdıklarını kullanıyor” dedi.

Öğrenciler sadece bayramlarda memleketlerine gidebiliyor. Vatandaşların otobüs fiyatlarının yüksekliği nedeniyle farklı arayışlar içine girdiğini anlatan Salgut,
“Bazı uygulamalar var. Aynı yöne giden sürücü ve yolcular buluşturuyor. Otobüs fiyatlarına göre neredeyse yarıdan fazla daha hesaplı. Ancak bunun da ne kadar güvenilir olduğu tartışmalı bir durum. Öğrencilerin otobüs yolculuğuna para ödememek için otostop çekerek yolculuk yaptığı haberlerini duyuyoruz” diye konuştu.
Otobüs bilet fiyatlarının gidilen mesafeye göre 500 TL’den başlayıp 2000 TL’ye kadar çıktığına işaret eden TÜHASAVDER Başkanı Salgut, “4 kişilik bir aile örneğin bayram için memleketine gidip gelecek olsa bir asgari ücret kadar cebinden para çıkacak. İnsanların yaşam şartları ortada. Bu bayram yakınlara kavuşmakta güçleşti” vurgusu yaptı. Özellikle Kurban Bayramı öncesinde memleketine dönen öğrencilerin büyük sıkıntı çektiğinin altını çizen Salgut,

Fotoğraf:  Cumhur Yetmez

“Öğrenciler gittikleri yerlerde güçlükle okuyor. Memleketlerine gidiş gelişler neredeyse azaldı. Çoğu öğrenci ancak bayramlarda memleketine gidebiliyor. Bunun dışında gitmeleri çok zor” uyarısında bulundu. Öğrenciler, bayram seyahatleri için destek bekliyor. Osmaniye’de, İstanbul-Gaziantep arası çalışan bir firma yetkilisi, Bayramın 3. gününe kadar tüm seferlerini doldurduklarını, talep olması halinde ek seferler koymayı planladıklarını belirterek “Evet fiyatlar geçen yıla göre arttı. Mazot fiyatları köprü ve otoban ücretlerindeki artış ister istemez bilet fiyatlarına da yansıyor. Biz de yapmak istemeyiz ama şartlar bunu gerektiriyor. Ama yapılan zamlara rağmen insanlar özellikle bayramlarda bir şekilde seyahat etmek için şartlarını zorluyor” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de okuyan Ahmet Meke, otobüs fiyatlarındaki artıştan yakınarak “Eskişehir-Osmaniye arası otobüs yolcuğu 1000 TL’ye kadar çıktı. Git-gel 2 Bin TL. Bu bizim için çok büyük paralar. Geçtiğimiz yıllarda trenle aktarmalı yolculuk yapıyordum. O biraz hesaplıydı. Ancak tren fiyatları da arttı. Bu konuda bizlere yardım edilmesini bekliyorum” diye konuştu.