5

7 Asırlık gelenek… 500 karadut ağacı dikildi

Ölümünün 750. yılında UNESCO, bu yılı Hacı Bektaş Veli’yi anma yılı ilan etti. Yıl nedeniyle Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde, yeniden var oluşu, ışığı ve aydınlanmayı temsil eden karadut ağaçları, sadece Türkiye’de değil, Yunanistan, Fransa, Almanya’da da toprakla buluştu. Yakın bir zamanda da Avustralya’da dut ağacı dikilecek.   

KELİME ATA / ANKARA

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization -UNESCO), 2021 yılı için Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü; Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü; Ahi Evran’ın doğumunun 850. yıl dönümü nedeniyle anma ve kutlama yıl dönümleri programına aldı. 2021’nin Hacı Bektaş Veli’yi anma yılı ilan etmesiyle Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı, karadut ağacı dikim projesini başlattı. Proje kapsamında Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde 500’ün üzerinde karadut dikimi gerçekleştirildi.  

Karadut ağacı, Hacı Bektaş Veli ile özdeşleşmiş efsanevi bir ağaç. Halen Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki dergâh bahçesinde yemiş vermeye devam eden karadutun bir öyküsü var. Rivayete göre, Hacı Bektaş Veli’nin piri Lokman Perende, Horasan’dan Anadolu’ya doğru yarı yanmış odun parçası fırlattı. Odun parçası, düştüğü yerde yeşerdi ve Hacı Bektaş Veli burayı yurt edindi. Halen, resmi olarak müze statüsünde bulunan Hacı Bektaş dergâhının bahçesinde yer alan, bereketi, yeniden var oluşu, aydınlanmayı, ışığı simgeleyen dut ağacının altında dilek de tutuluyor.  

UNESCO’nun bu yılı, Hacı Bektaş-i Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran yılı ilan etmesinden sonra Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından başlatılan dut ağacının dikilmesine ilişkin kampanya kendiliğinden yayılıyor. Bu çerçevede, birçok sivil toplum örgütü faaliyet yürüttükleri bölgelerde uygun alanlara karadut ağacı dikiyor. Şu ana kadar Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Hacıbektaş, Isparta, Afyonkarahisar, Balıkesir, Tekirdağ, Samsun, Eskişehir, Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Ankara’da Hacı Bektaş Veli anısına dut ağacı dikildi. Sadece yurt içinde değil birçok ülkede de yine aynı şekilde karadut ağacı toprakla buluşturuldu.


Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı Mütevelli Heyet Bşk. postnişin Veliyettin Ulusoy
 

Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı postnişin Veliyettin Ulusoy, Almanya, Fransa ve Yunanistan’da da karadut ağacı dikildiğini, bahara yeni giren Avustralya’da da yakında ağaçlandırma yapılacağını söyledi. Ulusoy, “Geçmişte açılan her Bektaşi dergâhının bahçesine mutlaka dut ağacı dikiliyordu. Bu bir gelenek ve gelenek devam ediyor. UNESCO’nun, 2021 yılını Hacı Bektaş Veli yılı ilan etmesi bizi gururlandırdı. Bu vesile ile onun kadın ve erkeği eşit, 72 milleti bir ve eşit gören düşüncesi daha iyi kavranacak” dedi.  Ulusoy, Vakıf olarak Oniki Fidandan Ulu Bir Ormana Projesi kapsamında da son 4 yıl içerisinde 4 ayrı yerde orman kurduklarını da bildirdi.


Yunanistan’dna dikilen karadut

Vakfın projeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ağacın Alevilikteki önemine değinip çocukların geleceği, daha sağlıklı bir doğa ve çevre, yaşanılabilir bir dünya için kesin çözüm olmayabilir ancak elden geldiği kadar ağaç dikmek gerektiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Alevi Bektaşi inancına göre şayet bir can rüyasında fidan diktiğini görürse yaşadığı haneye bir çocuğun geleceğine inanılır. Biz istiyoruz ki yeni doğan çocukların beşiği yeşil dallardan ve yapraklardan yapılsın; geleceği ve hayatı temiz bir doğa ve çevrede, ağaç ve fidanların içinde, tahrip ve talan edilmemiş bir coğrafyanın mekânında geçsin. Yaşanılabilir bir dünyayı çocuklarımıza vaat etmezsek yarın başta çocuklarımız ve Yol olmak üzere üzerinde yaşamış olduğumuz gezegen bizden davacı olur. Bu davadan kendi yakamızı kurtarma adına değil de geleceğimiz ve doğadan ödünç aldıklarımıza karşın bir borç ve ödev olarak bundan böyle gözlerini dünyaya açan her çocuk için en az 12 fidan dikilmesine…”

24 Saat gazetesinin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız.