5

53 yıllık terzinin kitap sevdası

15 yaşından beri kitap okuyan Gaziantepli Terzi Canpolat, günlük 20-25 sayfa kitap okumayı görev edinmiş. Kitabı sadece iş yerinde okuyan Terzi Canpolat, iş aralarında kitap okumanın kendisine huzur verdiğini dile getiriyor.

 

Cihat Öztürk / Gaziantep

Nezir Canpolat, Gaziantep’in tarihi Bey Mahallesi’nde 53 yıldır terzilik yapıyor. Terzi Canpolat’ın en büyük tutkusu kitap okumak. 15 yaşından beri kitap okuyan Terzi Canpolat, iş yerini adeta “Kitap Dünyası” olarak kullanıyor. Canpolat, “Toplumun ilerleyebilmesi adına insanların okuması ve araştırması gerekiyor” dedi.

Kitapla ilişkisinin çocukluk çağında başladığını, 15 yaşından beri düzenli olarak kitap okuyan Terzi Canpolat, ilk okuduğu kitabın Yaşar Kemal’in İnce Memed romanı olduğunu belirtiyor. Kitabı, kalın olmasına rağmen üç günde bitirdiğini aktaran Canpolat, Yaşar Kemal’in akıcı diline hayran olduğunu vurguluyor. Canpolat, kitaba olan bağlılığını şöyle anlatıyor: 

“Kitap okumak insanın hafızasını tazeliyor. Kendime bir ilke koydum. Günlük 20-25 sayfa kitap okumayı kendime görev edindim, bunu yapmadan o günü tamamlamıyorum. İşim olsa bile bu aktivitemi yapmadan günümü bitirmiyorum. Kitap okumak benim için bir alışkanlık, bir zorunluluk. Kitap okumak bana huzur veriyor. İş yerimde okuyorum genelde kitapları ve artık iş yerimi, adeta “Kitap Dünyası” olarak kullanıyorum. Bazen arkadaşlar geliyor, okuduğumuz kitaplar üzerine tartışmalar yapıyoruz. Bu tartışmalar, okuduğumuz eserlerin pekişmesini sağlıyor. Sadece terzilik yapılan mekân değil benim işyerim. Kitapların okunduğu, gündemin tartışıldığı, yeni kitapları önerildiği bir yer olarak iş yerimde. Hep beraber fikir üretiyoruz.”

 

Marx’ın en fazla ziyaret ettiği yer terzi dükkânıymış 

Bilimsel, araştırma, tarih kitaplarının ilgisini çektiğine değinen Canpolat, düşünce dünyasında bu tür kitaplarla zenginleştirdiğini dikkat çekerek şunları söylüyor:  

“İnsanlığın ilk ortaya çıkışını anlatan olaylar ve olgular dikkatimi çekiyor. Örneğin Mezopotamya’nın 13 bin yıllık geçmişini araştırmak, bilmek, tarihi olguların varlığına dair bilgi edinmek benim hayatıma çok şey katıyor. Medeniyetin, Avrupa’da başladığını söylerler bize. Oysa bu yanlış bir şey, medeniyet bu içinde bulunduğumuz topraklarda başlıyor. Bu bilgileri bizim gençlerimizin bilmesi gerekiyor. Gençlerimiz maalesef artık kitap okumuyor, yazarlarımızı bilmiyorlar. Yaşar Kemal’i, Orhan Kemal’i, Sabahattin Ali’yi bilmeyen bir nesille karşı karşıyayız. Halbuki kitap okumak, insanın zinde kalmasını sağlıyor. Belli bir yaştan sonra insanlarda unutkanlık başlıyor. Kitap okumak insanın hafızasını güçlendiriyor. Gençlere, roman, tarih, araştırma kitaplarını okumalarını öneririm. Kitap insanın en büyük arkadaşı, yoldaşıdır. Mutlaka kitap okumak için zaman ayırmalılar.”  

Terzi Canpolat, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Bir terzinin bilimle, sanatla ilişkisi var. Bir kol ağzının genişliğin ne kadar olması lazım? Karl Max’ın en fazla ziyaret ettiği yer bir terziymiş. Tarık Ziya Ekinci çok hoşuma gider yazarlar arasında. Barış Ünlü’den Türk Sözleşmesi’ni herkese öneririm. Vedat Türkali, kitaplığımda başköşededir. Fikret Başkaya analizleri, fikir teorileriyle çok sağlam bir yazardır. 6 bine yakın kitap okudum. İnsanlar bu hayatta neden var olduğunu, neden yaşadığını bilmeli. Sorgulasınlar. Bir toplum kendi kendini sorgulamıyorsa o toplumda o zaman çöküş başlamış demektir. Çöküşü durdurabilmek için toplumun ilerleyebilmesi adına insanların okuması ve araştırması gerekiyor.”