“Veri Gazeteciliğine Giriş için Online Araçlar” atölyesi online gerçekleşti

2020-04-02 08:13

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler Coronavirüs (COVİD-19) nedeniyle online olarak devam ediyor.


Online etkinliklerin ilki ise “Veri Gazeteciliğine Giriş için Online Araçlar” başlıklı atölye çalışması ile başladı. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Dijital İşler Koordinatörü Özgür Mehmet Kütküt tarafından gerçekleştirilen geniş katılımlı atölyede, “Google’da Gelişmiş Arama Yöntemleri, Google Alerts İpuçları, Tags, Anahtar Kelime Analizi ile Veri Gazeteciliğine Giriş, Veri Analizi İçin Kodlama Gerektirmeyen Programlar, Twitter’dan Veri İndirme ve İçerik Analizi” konuları hakkında bilgi verildi.


 

Arama motoru istatistiklerinin güvenilirliği
Kütküt, atölye kapsamında Google ve Twitter’ın kamuya açık istatistiklerinin haber yazımındaki kullanımına ilişkin ipuçları da verdi. Arama motoru istatistiklerinin güvenilirliğine işaret eden Kütküt, “İnsanlar günlük hayatlarında yalan söyleyebilir ama arama motorunda sahte değil gerçekten ilgi alanı olan kelimeleri aratırlar. Dolayısıyla arama motoru istatistiklerinin güvenilirliği bulunuyor” dedi.
Kütküt tarafından gerçekleştirilen “Veri Gazeteciliğine Giriş için Online Araçlar” başlıklı atölyeyi izlemek isteyenler M4D YouTube kanalından videoya ulaşabilir. Ayrıca Uzman Psikolog Merve Otçeken tarafından yarın saat 16.00’da online gerçekleştirilecek “Kriz Yönetiminde Ne Yapabilirim? Kontrol Kaybıyla Baş Etme Yolları” söyleşisine katılmak isteyenler etkinliğe kayıt yaptırabilir. M4D projesi kapsamında online olarak devam edecek etkinliklere, ilgili eğitimin kayıt formunu doldurduktan sonra atölyenin yürütüleceği “Zoom” isimli uygulamayı bilgisayar veya cep telefonuna indirdikten sonra katılım sağlanabilecek. Etkinliklerle ilgili sorular hakkında ise [email protected] adresine e-posta gönderilebilecek.