“Medyada yeni yöntem: E-bülten yayıncılığı” başlıklı online söyleşi düzenlendi

2020-10-22 06:00

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında düzenlenen online söyleşilerin bu haftaki konuğu Argonotlar- Haftalık Kültür Sanat Gazetesi kurucusu Kültigin Kağan Akbulut oldu. “Medyada yeni yöntem: E-bülten Yayıncılığı” başlıklı söyleşinin sunuculuğunu gazeteci Zeynep Gürcanlı üstlendi. Söyleşide, sosyal medyanın popülerleşmesi sonrası gazetecilik alanında uzun süre kullanılmayan toplu e-posta gönderimlerinin yeni bir yöntem olarak yükseldiği ve abonelik temelli yayıncılığın yeni yöntemlerinden e-bülten yayıncılığı tartışıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Direktörü Yusuf Kanlı, “M4D projesi kapsamında tüm söyleşilerimizi Mart ayından bu yana dijital ortamda yürütüyoruz. Yakın zamanda eğitimlerimiz de dijitale taşıyacağız. Şu anda İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle dijital medya ve kaynak geliştirme ile ilgili iki online çalışma yürütüyoruz. Pandemi dijitalleşme sürecini hızlandırdı, konuğumuz, e-bültenler e-gazeteler, e-söyleşiler gibi her şeyin dijital platforma taşındığı bu yeni dönemin medyası hakkında bizlere bilgi verecek” dedi.

Söyleşinin sunuculuğunu yapan gazeteci Zeynep Gürcanlı, e-bültenlerin önümüzdeki dönemin medyasını oluşturacağını belirterek, “e-bültenler önümüzdeki dönemdeki yeni medyayı oluşturacak. Bildiğiniz gibi gazeteden başlayıp, televizyon, internet derken artık kişiye özel medyanın zamanı geldi. İnsanlar ilgilendikleri konularda konuşmak ve bilgi almak istiyorlar. Bunu da e-bülten aracılığıyla yapma ihtimali önümüzdeki dönemlerde popüler hale gelecek, geleceğin yeni medyası da aslında bu olacak” dedi. Gürcanlı, Akbulut hakkında “Akbulut, Gazete Duvar ve Sanat Dünyamız gibi yayınlara güncel sanat konusunda yazılar yazıyor. Sanatta ve medyada sansür ve otosansürü ele alan Susma platformunda da editör olarak çalışıyor. Güncel sanat alanına odaklanan haftalık kültür sanat gazetesi ‘Argonotlar’ mutlaka abone olunması gerekilen bir yayın. Akbulut ayrıca haftalık Kültür Sanat Gazetesi’nin de kurucusu” şeklinde bilgi verdi.

E-bülten nedir?
E-bültenin tanımıyla konuşmasına başlayan Akbulut, söyleşi kapsamında e-bültenin kullanma şeklinin belirlenmesi, gelir modelleri, büyütülmesi, araçlar, e-bültenlerin yükselişi, olanakları, nasıl kullanılacağı ve Türkiye’deki potansiyeli hakkında bilgi verdi. Akbulut, “E-bültenler, belirli bir konu veya konsept üzerine odaklı ve genellikle düzenli aralıklarla gönderilen e-postalardır. Bunların, gönderilen herhangi bir basın bülteni gibi e-postadan farklı, bir blog postu ya da makale yazar gibi hazırlanması ve insanların kendi istekleriyle bunları almalarıdır. Bir bülten yalnızca kapsamlı bir yazıdan oluşabileceği gibi, derlemeler veya farklı konseptleri de barındırabilir” dedi.

Nasıl oluşturulmalı?
E-bültenlere, topluluk yaratma ve sosyal medyanın dışında bir dağıtım aracı oluşturma faktörleri dolayısıyla ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Akbulut, e-bültenlerin oluşturulması konusunda “Burada iki soru üzerine odaklanıyoruz. Birincisi, e-bültenleri kullanma şeklimizi nasıl belirleyeceğiz, ikincisi de bu e- bülteni nasıl büyüteceğiz? Bu doğrultuda birkaç modelden söz etmek mümkün. Bunlar arasında başlangıç kullanımı, kişisel bültenler, metin içeriğini yayınlama, spesifik bültenler, e-bülteni bir yayın olarak geliştirme ve küratöryal bülten yer alıyor” sözlerine yer verdi.

E-bülten gelir modelleri ve olanakları
Örneklerle e-bülten gelir modelleri ve olanakları konusunda bilgi veren Akbulut, şöyle konuştu:
“E-bültenler pek çok olanak sunuyor. Herkesin ulaşmaya çalıştığı A/B grubuna sosyal medya üzerinden erişmek gittikçe imkânsız hale geliyor. Ancak e-bülten, A/B grubuna erişimi sağlamanız konusunda size yardımcı olabiliyor. Özgür tasarım şansı sunuyor. Okuyucu sosyal medya kanallarında yayının ayırt edici özelliklerini göremeyebiliyorken, e-bültenler okuyucu dikkatin toplama şansı tanıyor. Günümüz yayıncılık alışkanlıkları gelir getirici bir model olamıyor ancak e-bültenlerle ücretli abonelikler ve reklam olanağı mevcut. Ayrıca topluluk oluşturma imkânı da en önemli olanaklar arasında yer alıyor.
Öte yandan e-bültende gelir modellerine baktığımız zaman, editoryal içerik konusunda Morning Brew ve Aposto!’nun yaptıklarını dikkate almamız gerektiğini ve özellikle Patreon gibi araçlarla düzenli okurlarınızı birer destekçiye dönüştürebileceğinizi görebilirsiniz. Conde Nast’ın verilerine göre, The New Yorker’un e-bültenlerine abone olanların, ücretli abone olma oranının daha yüksek olduğunu ve fon kurumlarının e-bültenlere daha açık olmaya başladıklarını da söyleyebiliriz. Sponsorlukla, bültenlere sponsor bulmak özellikle belirli bir okuyucu seviyesinden sonra oldukça faydalı bir seçenek. Öte yandan ücretli abonelikler, şu anda teknik anlamda ülkemiz için zor olsa da seçenekler arasında sıralanabilir. Fon bulma konusu, eğer belirli bir konu başlığına odaklanmayı düşünüyorsanız böyle bir bülteni fonlayacak kurumlar da bulunabilir.”
Akbulut, “e-bülten, sosyal medyanın aşırı bilgi yükünden yorulanlara alternatif sunuyor”
Türkiye’de e-bültenlerin potansiyelinin olumlu ve olumsuz olmak üzere çeşitli yönlerinin olduğunu söyleyen Akbulut, “E-bülten kurtarıcı mı yoksa kaçış mı? Bu konuda olumlu, olumsuz birtakım özellikler var. Olumsuz yönler arasında, halen ofis veya iş yaşamıyla özdeşleştirilmesi ve bağımsız e-posta kullanımının azlığı yer alırken olumlu yönler arasında ise yeni bir mecra olduğu için deneylere ve keşfe açık olması ile sosyal medyanın aşırı bilgi yükünden yorulanlara alternatif sunması yer alıyor. E-bültende önemli olan hangi aracı kullanacağımızı ve nasıl belirleyeceğimizi iyi saptamaktır. Yani e-bültende ölçeğimiz nedir, bütçemiz ne kadardır, teknik ekibimiz var mıdır, hedef kitlemiz ne kadardır bu soruları yanıtlamamız gerekiyor” dedi.

Neler yapabilirsiniz?

Son olarak kaliteli içerik ve doğru kitle konusunda pazarlamacılardan değer yaratma, düşük bütçeyle hareket edebilme, niş okuyucuyu tanıma ve okuyucuyla birebir iletişimi öğrenebileceğimizi ifade eden Akbulut, katılımcılara neler yapabilecekleri konusunda önerilerde bulundu. Akbulut, “Nasıl bir kitleniz var, e-bülten için bu kitleniz uygun mu, uygun olduğunu düşünüyorsanız nasıl bir e-bülten hazırlamalısınız? Şu ana kadar isteyip de başaramadığınız neler var, e-bülten bu isteklerinizi başarma konusunda size bir yol olabilir mi, e-bülten okuyucu desteği için veya topluluk yaratmak için işinize yarayabilir mi? Bu soruların yanıtına göre amacınıza uygun e-bülten hazırlayabilirsiniz” diye konuştu.