Londra'da "Medya Özgürlüğü" tartışıldı

2019-07-11 03:22

Dünyada basın özgürlüğünde son durum Londra’da ele alındı

Dünyada basın özgürlüğü alanındaki olumsuz gelişmeler dolayısıyla düzenlenen "Global Conference for Media Freedom: London 2019" kapsamında medyaya yabancı hükümet veya şirketlerce destek verilmesi, bağımsız medyaya nasıl destekleme yapılabileceği ve kamu yayıncılığı ihtiyacı gibi başlıklar konuşuldu. 

İngiltere ve Kanada hükümetleri desteğiyle dünya genelinde basın özgürlüğü alanında gerileme yaşanması ve gazetecilere yönelik saldırılarda artış gibi nedenlerle "Global Conference for Media Freedom: London 2019" düzenlendi. Gazeteciler Cemiyeti’ni Başkan Yardımcısı ve Demokrasi için Medya Programı Direktörü Yusuf Kanlı’nIn temsil ettiği konferansta, Türkiye’den farklı medya kuruluşlarında görevli gazeteciler de davetliydi.

Londra’daki konferansta, dünyanın pek çok ülkesinden onlarca medya mensubu buluşarak, iki gün boyunca kendi deneyimlerini ve özgür medya için beklentilerini paylaştı. Konferanstaki en önemli konulardan birisi medya kuruluşlarına yabancı şirket veya hükümetlerce destekleme yapılması meselesiydi. Bir başka ülkedeki bağımsız medyaya yabancı şirket veya hükümetlerce yapılacak desteklemeyle bağımsızlığa gölge düşürülmesi sorunu da ele alınarak, “Yabancı ülke veya şirketlerden destek alınması durumunda bağımsızlık nasıl korunabilir? Bağımsız medya kuruluşu kimliğini sağlamak için kriterler nelerdir?” gibi sorular tartışıldı.

Konferanstaki bir başka önemli tartışma konusu ise, “kamu yayıncılığı” oldu. Farklı ülkelerdeki örneklerinde kamu yayıncılığı denildiğinde iktidar/hükümet yanlısı yayıncılık yapılması sorunu gözlendiği vurgulandı. Aksine kamu yayıncılığıyla iktidar/hükümet için değil kamu adına ve kamuyu aydınlatma sorumluluğuyla gazetecilik ve yayıncılık faaliyetleri yürütülmesi gerektiği görüşü paylaşıldı. Konferansta, “dünya genelinde özellikle sosyal medya mecralarında “fake news” yani sahte ve/veya yanlış içerikli haberlerin yaygınlaşması dolayısıyla bağımsız ve tarafsız kamu yayıncılığına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı. Kamu yayıncılığı konusunda sadece doğuda değil Avrupa’da da ciddi baskılar gözlendiği işaret edildi.

Bu arada Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, konferansta farklı ülkelerden gazeteciler ile uluslararası kurum ve kuruluş temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu. Kanlı, Cemiyet’in yürütmekte olduğu Avrupa Birliği’nin (AB) finansman desteği verdi Demokrasi için Medya Programı başta olmak üzere diğer projeleri ve Türkiye’de basın özgürlüğünü geliştirmeye dönük çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Kanlı, konferans sırasında AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir ile de görüştü. Bu görüşmede Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in de katılımıyla Viyana’da yapılan toplantı çerçevesinde kurumsal işbirliğinin ilerletilmesi yönünde alınmış olan karar teyit edildi.