Kütahya ve Antalya’da değerlendirme toplantıları gerçekleştirildi

2019-04-12 05:46

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansal desteğiyle ile hayata geçirdiği Medya için Demokrasi / Demokrasi için Medya programı (M4D) kapsamındaki ilk değerlendirme toplantıları Kütahya’da ve Antalya’da gerçekleştirildi.
Program çerçevesinde düzenlenen değerlendirme toplantılarının ilki, Kütahya Gazeteciler Derneği Başkanı Erkan Sağlam’ın ev sahipliğinde, 30 yerel gazetecinin katılımıyla Kütahya’da yapıldı. Verilen öğle yemeğinde Sağlam Gazeteciler Cemiyeti’ne programlarını şehirlerinden başlattıkları için teşekkür etti. Program Direktörü Yusuf Kanlı’nın M4D programının ana hatları ile ilgili olarak verdiği kısa bir bilginin ardından program ekibinden diğer yetkililer de söz alarak programın detayları ile ilgili bilgi aktardılar. Daha sonra geçilen soru cevap bölümünde Kütahya’lı basın mensupları programın önemli bir ayağı olan, işsiz gazetecilere yönelik “Serbest çalışan gazetecileri güçlendirme destek aracı” ile ilgili yoğun sorularda bulundular. Bu çerçevede telif ödemesi karşılığında yazacakları haber ve dizi yazılarının Gazeteciler Cemiyeti’nin 24 Saat gazetesinde yayımlanmasına ilişkin bilgi verilen gazeteciler bu programın daha büyük olmasını dilediklerini belirttiler.

Yerel medyada karşılaştıkları sorunları da aktaran gazeteciler, Program çerçevesinde sorunlarını aşmada destek görmeyi arzu ettiklerini vurguladılar.
M4D Direktörü Yusuf Kanlı’nın başkanlığında Direktör Yardımcısı Seva Ülman, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Ali Şimşek, Program Editörü ve Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt, Program Sorumlusu İgor Chelov, Araştırma Sorumlusu Ümit Irmaksever’den oluşan program ekibi Kütahya etkinliğinin ardından Antalya’ya hareket ettiler.


Antalya Gazeteciler Derneği Başkanı Mevlüt Yeni’nin ev sahipliğinde ve 30’u aşan yerel gazeteciyle gerçekleştirilen çalışma yemeğinde de hem Program çalışmaları anlatıldı hem de Türk basınının içinde bulunduğu durumla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.
 

Yusuf Kanlı’nın medyanın son durumunu açıklayan istatistiklere de yer verdiği konuşmasının ardından, Mevlüt Yeni, Ankara’daki Gazeteciler Cemiyeti’nin bu ve benzer proje ve programları üstlenerek medya mensuplarına yönelik ve sektörün sorunlarının çözülmesini hedefleyen ciddi faaliyetlerde bulunduğunu ifade etti. Yeni, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin bu tür çalışma ve etkinliklere katkılara her zaman hazır olduğunu söyledi.


Söz alan gazeteciler de Gazeteciler Cemiyeti’nin Antalya’da daha önce gerçekleştirdiği çalışmalar gibi şimdi de Programın en başında kendileriyle birlikte olunduğundan dolayı teşekkür ettiler.