“Haberciler mesleki ortopedik hastalıklardan nasıl korunabilir?” başlıklı söyleşi düzenlendi.

2021-04-12 12:29

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen “Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi (M4D)” projesi kapsamında, “Haberciler mesleki ortopedik hastalıklardan nasıl korunabilir?” başlıklı online söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşinin konuğu Opr. Dr. Osman Bora Güngör olurken, moderatörlüğünü ise gazeteci Zeynep Gürcanlı üstlendi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan M4D Proje Direktörü Yusuf Kanlı, “Osman Bora Güngör, bugün gazetecilerin gerek ekipman taşıyarak gerek uzun saatler yazı yazarak gerekse zor şartlarda görev yaparak karşılaştıkları fiziksel sıkıntıları ve bunların vücud üzerinde yarattığı problemleri anlatacak. Gazeteciler Cemiyeti M4D ilk kez meslek hastalıkları ile ilgili bir söyleşi gerçekleşitirecek” dedi.

Güngör, ortopedik rahatsızlığın masa başında çalışanları farlı, sahada aktif çalışanları farklı etkilediğini belirtti. Ağır kaldırma, duruş bozuklukları gibi nedenlerle kas-iskelet sistemini etkileyen bu rahatsızlıklar için “meslek hastalığı” terimini kullanan Güngör, “Bir kişinin mesleğini icra ederken başına gelen her şey bu tanıma girer, mesleki deformasyondur. Kas iskelet hastalıkları, masa başında olanlar için daha çok bilgisayar kullanımıyla alakalı duruş bozukluklarıyken, sahada çalışanlarda soğuğa, kazaya, ağırlık taşımaya ya da duruş bozukluğuna bağlı durumlardır” dedi.

Bu rahatsızlıklardan kurtulmak için vücudun dengesinin sağlanmasının elzem olduğunun altını çizen Güngör, şunları söyledi:
“Eğer kas gücümüz, maruz kaldığımız şiddetin üstündeyse bizi çok etkilemez. O nedenle kaslarımızı güçlendirmek, izlenecek en iyi yöntem. Düzenli egzersiz önemli, uygun koşullarda ve uygun ekipmanla çalışmak gerekir. Kamera için tripod nasıl gerekliyse, vücudu dengede tutmak da bizim için önemli.

Duruş bozukluğunu engellemek için, dik durmak gerekiyor. Eskiden masa üstü bilgisayarlar bu açıdan daha sağlıklıydı, küçüldükçe kullnanımı da zorlaştı. Ideal bilgisayar kullanımında, ayağı biraz yükseltmek, vücudu geriye ittiği için dengeyi sağlıyor. Koltuğun bel destekli olması, ekranın ortasının göz hizasına ya da çok az altanı denk gelmesi, omuz açısından da düz pozisyonda vücudu tutmak ideal olandır.

Göz problemlerine karşı, ekrana olan uzaklık, ekran tozunun sık sık alınması, kâğıt tutucu kullanmak önem taşıyor. Bunlara dikkat etmezsek başta, baş parmak olmak üzere, diğer parmakları yukarı kaldıran tendonlarda sıkıntı başlıyor. Sinirlerin baskı altında kalmasına bağlı olarak karpel tünel sendromu da oluşabiliyor. Klavye kullanımına bağlı sırt, bel ve boyun ağrıları da karşılaşılan sorunlar arasında. El egzersizleri yapmak, tedbir almak ve ekran açıklığını artırıcı gerdirme egzersizliği ile güçlendirme etkilidir. El için küçük bir topu sıkmak ya da internette bulunabilecek pek çok egzersiz mevut.”

“Sahada çalışanlar için uygun ekipman ve soğuğa maruz kalmamak önemli”
Güngör, sahada çalışanlar için de, uygun ekipman kullanmanın ve soğuğa maruz kalmamanın öneminden bahsetti. Stres, duruş bozukluğu ve soğuğun vücut dengesini bozduğunu kaydeden Güngör, buna bağlı varislerde varis çorabı giyilmesini ve sabit durulan zamanlarda ufak gerdirme hareketleri yapılmasını tavsiye etti. Güngör, kadınların ve erkeklerin hafif topkulu ve rahat ayakkabılar giymesi gerektiğini ve bileği kavrayıcı, soğuktan koruyucu, su geçirmez, bot tarzı çeşidin uygun olduğunu ifade etti.

Güngör, masa başında oturanlara hafif gerdirme egzersileri yapmalarını, her on dakikada bir 15 saniye uzak yere bakıp gözü dinlendirmelerini ve her bir saatte de 5 dakika yürüyüş yapmalarını önerdi. Kameramanların ağır yük taşırken, tek bir ekleme bindirme yapmaması ve ağırlık kaldırırken dizi ve beli birlikte kullanmaları gerektiğinin altını çizdi. Uzun yürüyüşlerin ardından ayakları yukarı kaldırarak uzanmanın ve soğuk-sıcak su kompresi yapmanın fayda sağladığını dile getiren Güngör, koşu bandı kullanımının ise uygun hız ve uygun ayakkabılar ile tavsiye edilebilceğini söyledi.
Güngör, olası travmalarla ilgili olarak da şöyle konuştu:
“Kas iskelet sistemi, ilk yardımın son aşamasıdır. Ondan önce solunum ve dolaşım ile diğer yaralanma ve kanamalar ele alınır. Kas iskelet kazalarında en önemlisi tespit etmektir. Kırıklar varsa, dışarıdan bulabileceğimiz tahta ya da odunu o bölgeye bezle sararak vücuda bağlamak ve hasarı minumuma indirmek mümkün. Burkulmalarda ise bandaj ve bileklik, şişiliği azaltmak için tercih edilebilir, buz ile soğuk uygulama yapmak önerilir.”

Opr. Dr. Osman Bora Güngör kimdir?
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olan Güngör, kamu ve özel kuruluşlarda çalıştı. Ortopedik rahatsızlıklarda cerrahi uzmanlığının yanı sıra işyeri ve spor hekimliği alanlarında eğitim aldı. Güngör’ün, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği gibi pek çok meslek kuruluşunda üyeliği bulunuyor.