Giresun’da “Dijitalleşme ve Gazetecilik, Basın Hukuku, Medya ve Demokrasi” eğitimleri verildi

2019-10-14 02:49

HABER MERKEZİ – Gazeteciler Cemiyetince Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Demokrasi için Medya Medya için Demokrasi” (M4D) programının Ankara dışındaki eğitimleri devam ediyor. Giresun’da düzenlenen Dijitalleşme ve Gazetecilik, Basın Hukuku, Medya ve Demokrasi” eğitiminde alanında uzman kişiler çoğunluğu genç gazetecilerden oluşan katılımcılara bu konuda bilgiler aktardılar.
Giresun Gazeteciler Derneği’nde düzenlenen konferansa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve M4D Programı Ulusal Komite Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcısı M4D program koordinatörü Yusuf Kanlı, Giresun Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden, Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen, Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas, Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, gazeteciler ve Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri katıldı.
“Mesleğin eninde sonunda onurlu, etik, saygın çizgisine tekrar döneceğine inancım arttı”
Etkinliğe, 120’yi, aşan gazeteci, yerel yöneticiler, akademisyen ve iletişim öğrencilerinin katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Bilgin, gazetecilik mesleğinin giderek güven ve kişilik kaybına uğradığını söyledi. Gazetecilerin eğitim programlarıyla güncel bilgilerle donatılmalarının önemine değinerek eğitim programına çok sayıda iletişim alanında eğitim gören gencin katılımından memnun olduğunu ifade eden Bilgin, basın özgürlüğünün son derece önemli olduğunu ancak özgürlüğün de yasasızlık olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı.Gazeteciler Cemiyeti olarak temel vazifenin medya alanındaki sorunlara çözüm önerileri geliştirmek, medya mensupları arasında dayanışmayı sağlamak ve doğru gazeteciliğin ülkede yerleşmesi için gayretlerde bulunmak olduğunu söyleyen Bilgin, “Bugün, burada genç arkadaşlarımızla bir arada olmak, onlara değerli hocalarımızın verecekleri bilgiler için ortam sağlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Onları görünce, günümüzde ülke genelinde görüp yaşadıkları sıkıntılı, sorunlu ve siyasetin ciddi etkisi altındaki medya ortamının sonsuza kadar devam etmeyeceğine, mesleğin eninde sonunda onurlu, etik, saygın çizgisine tekrar döneceğine inancım daha da arttı” diye konuştu.


 

“Gazeteciler, binlerin, on binlerin, yüz binlerin gözü ve kulağıdır”
Gazetecilik mesleğini yapmak isteyen gençlere önem verdiğini belirten Bilgin, “Medya olmazsa gerçek anlamda demokrasi olmaz, demokrasi olmazsa da medya olmaz. Açıkça söyleyelim ki Türkiye bir kuşak gazetecisini kaybetti. Hep derler ya yaşlılar ‘Bizim zamanımızda’ diye, maalesef ben onu söylemek mecburiyetindeyim, çünkü gazetecilik mesleği son çeyrek yüzyıldır tamamen bir kişilik ve güven kaybına sebep oldu. Gazeteciler, binlerin gözü olur, on binlerin gözü olur, bazen yüz binlerin gözü olur. Yüz binlerin kulağı, sesi olur, onun için ödüllendirilmiş bir meslektir. Böylesine bir mesleği, başta etik kuralları olmak üzere kurallarına uyarak yapmazsak, Tanrının bize verdiği bu ödülü inkar etmiş oluruz. Şu anda yapılan gazetecilik ne yazık ki evrensel kurallar içerisinde kalarak, Türkiye’de yapılmıyor. Gazeteci bir ayna görevini yapar, siyaset siyasetçilerin işidir. Eğer fikrinizi açıklamak isterseniz bunu köşe yazısında yaparsınız ama habere yorum girmez, habere iltifat girmez ve körü körüne eleştiri de girmez. Gazeteciler yandaş, candaş sıfatlarıyla anılmaktadır. Gazeteci yandaş, candaş ise, gazeteci olamaz. Gazetecinin tek bir sıfatı olmalıdır o da doğruluktur. Bu mesleği yapmayı isteyen gençlere önem veriyorum. Şuan yapılan gazetecilik evrensel ilkelerle yapılmıyor” dedi.
M4D teşvikleri
Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi’nden Prof.Dr. Günseli Bayraktutan’ın “Dijitalleşme ve Gazetecilik” sunumunun ardından, önceki dönem Ankara Baro Başkanı M4D Ulusal Komitesi hukukçu üyesi Av. Tuncay Alemdaroğlu “Basın Hukuku” konusunu güncel örnekler ve yasal çerçeve açısından irdeledi.
Eğitim programının son sunumu ise yine M4D Programı Ulusal Komite’nin akademisyen üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar “Medya ve Demokrasi” başlıklı konuya açıklık getirerek konuyu tarihsel perspektif ve örneklerle anlattı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkan yardımcısı veM4D Program Direktörü Yusuf Kanlı ise proje kapsamında yürütülen faaliyetler ile uygulanmakta olan hibe ve destekler konusunda bilgiler vererek, özellikle mesleğe yeni başlayan genç gazetecilerin mesleklerini sürdürebilmelerine yönelik ilgilerini çekebilecek bir sunum yaptı.