Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde “Bandonun Ziyareti” filmi gösterildi

2020-02-28 09:01

Gazeteciler Cemiyeti’nce yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi” projesi (M4D) kapsamında, Ankara’daki Basın Evi’nde “Bandonun Ziyareti” (The Band’s Visit) isimli film gösterimi yapıldı. Filmin ardından gazeteci Haldun Armağan, katılımcıların sorularını yanıtladı.
Etkinlik öncesinde bilgi veren M4D Proje Direktör Yusuf Kanlı, filmin zor koşullardaki bir coğrafyada birlikte yaşamayı öğrenmeye çalışan iki halkın kesişen hayatlarının anlatıldığını ifade ederek, “filmin copyright’ını veren İsrail Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.


Armağan ise “Aslında 2007 yapımı olan bu filmin dayandığı esas nokta, yanlış anlaşılmalar ve yanlışlıklar içinde ortaya çıkan dostluk… Bir masaldan ibaret olan öykü, Mısır’dan gelen bir bandonun İsrail’in bir çöl kasabasındaki insanlarla olan iletişimindeki duyarlılıklara odaklanıyor” dedi.
Bu tip öykülerin genelde tuzaklarla dolu olduğunu ifade eden Haldun, devamla şöyle konuştu: “Çünkü beklediğiniz şey insanların birbirine karşı önyargıları, ayrımcılık ya da nefret söylemidir. Hâlbuki burada, insanların tamamen günlük politikadan uzak, birbirleriyle alıp veremediklerinin olmadığı, dostluğun yeşerdiği bir tablo ortaya çıkıyor. Bu son derece insani ve sıcak bir film…
Filmin o kadar insancıl bir yanı var ki, bunun gerçek olmasını diliyorsunuz çünkü yönetmenin bu mikro ölçekte anlattığı hikâyede, gururun, önyargının olmadığı bir dünyada aslında herkesin barış içinde yaşayabilecekleri gözler önüne seriliyor.”


“Bandonun Ziyareti” filmi
Eran Kolirin yazıp yönettiği “Bandonun Ziyareti” (The Band’s Visit) isimli film, Mısır’ın İskenderiye şehrine bağlı polislerden oluşan bir orkestrasının İsrail’deki Arap kültür merkezi açılışı için gösteri yapacağı gecenin arifesinde, yanlışlıkla geldikleri bir çöl kasabasında geçirdikleri uzun bir geceyi, aşk, insan, aile halleri ve kişiler arasındaki ilişkiler bağlamında sade ve yalın bir dille anlatılıyor.