Ece Soydam ile “Yaban Hayat Belgeselciliği” söyleşisi ve belgesel gösterimi gerçekleşti

2020-02-22 06:00

SULTAN YAVUZ – Gazeteciler Cemiyeti’nce yürütülerek Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi” programı (M4D) kapsamında, Ankara’daki Basın Evi’nde “Yaban Hayat Belgeselciliği” konulu söyleşi ve film gösterimi yapıldı. Ece Soydam’ın kutuplarda çektiği “67 49 32 Kuzey” isimli belgesel filmi gösteriminin yapıldığı etkinlikte, Soydam daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.
Söyleşi öncesi Soydam ile ilgili bilgi veren M4D Proje Koordinatör Yardımcısı Seva Ülman, Soydam’ın belgesellerine atıfta bulunarak, “Soydam’ı Anadolu’nun Yaban koyunda Konya’da arazi çalışması yaparken ve ardından bunu filme kaydederken görüyoruz. Sonra Soydam’ı bu kez “ayı belgeseli” çalışması yaparken Karadeniz bölgesinde izliyoruz” dedi. Soydam’ın son olarak ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde Kızılderililerin toplandığı bir bölgede uzun saatler boyunca onların yaşamını izleyerek kayda aldığını belirten Ülman, Soydam’ın belgesel çalışmalarının pek çok kez ödüle değer bulunduğunu ifade etti.
Belgesel çalışmalarının yanı sıra Soydam’ın Kızılderililerin kartal tüyü sunma konusunda iki kitap tercümesi yaptığı ve Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak Kuzey Amerika yerlilerine ilişkin bir dönem ders de verdiğini kaydeden Ülman, Soydam konusunda devamla şunları söyledi:
“Ankara doğumlu Ece, TED Ankara Koleji sonrası ODTÜ İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Ankara Televizyonu Belgesel Programlar Müdürlüğü’nde bir yıl çalıştıktan sonra iki yıl TRT’nin Dış Haberler bölümündeki CNN Dünya Raporu’nda yapım yardımcılığını üstlendi. Soydam 1996- 1998 yılları arasında Kanada Toronto Üniversitesi’nde sosyal kültürel antropoloji ile ilgili yüksek lisans yaptı. 2000 yılında Amerika Santa Fe’de antropoloji film merkezinde antropolojik belgesel eğitimi aldı.
Ödülleri arasında İsmail Cem TV, En İyi Belgesel Ödülü, Fransa Gençlik Ödülü Birincisi, Fransa Ornitoloji Çevre Ödülü İkincisi, Çin’de Doğa Filmleri Festivali’nde finalistlik, Fransa Film Animalier de İzleyici Ödülü Birincisi, Radyo TV Gazeteciler Derneği 29. TV Oscarları’nda En İyi Belgesel Ödülü, bunlardan bazıları…”
Soydam, ise konuşmasında, “Biz genelde yaban hayatı belgeselleri yapıyoruz, Türkiye’deki yaban hayatını, ancak bu projede Kanada’nın kuzey kutup bölgesinde bir belgesel çektik. Yaban hayatı ve insanı karışık anlattık, çünkü sadece yaban hayatı yapmak oradaki kültüre, yaşama, insanlara haksızlık olur gibi geldi ve bir kişinin öyküsünden yola çıkarak yaban hayatla bir insan öyküsünü birleştirdik” dedi.
67 49 32 Kuzey Belgeseli
TRT yapımı olan ve çekimleri Kanada’nın kuzey kutup bölgesinde hayata geçirilen 67 49 32 Kuzey belgeseli, nüfusunun büyük kısmı yerli halk olan İnuitlerin yaşadığı Kugluktuk’ta geçiyor. Fransa vatandaşı olan yaban hayatı biyoloğu Mathieu Dumond, 17 yıldır ‘evim’ dediği kasabada, İnuit eşi ve 5 yaşındaki oğlu ile yaşıyor ve yabanıl alanların çekimlerini yapmaya çalışıyor. Mathieu’nun öyküsü, tehdit altındaki doğal yaşam ve kültürüyle dünyanın en önemli coğrafyalarından birinin öyküsünü anlatıyor. Yönetmenliğini Ece Soydam ve Mathieu Dumond’un üstlendiği belgesel 55 dakika boyunca izleyiciye eşsiz bir kültür ve yaşamı anlatıyor.