BEDA bilgilendirme toplantısı yapıldı

2022-10-18 11:04

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Projesi’nin (M4D) Basın Evi Destek Aracı (BEDA) başvurularına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

Proje ekibi, 30 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek olan ve gazetecilere 10 bin avroya kadar ayni destek imkânı sunacak olan hibe programına ilişkin merak edilen tüm soruları yanıtladı. Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde düzenlenen toplantıya Zoom programı aracılığıyla online olarak da katılım sağlandı.
2019-2022 döneminde 85 başvuruya hibe desteği sağlayan M4D Projesi, yeni üç yıllık döneminde 60 başvuruya kadar hibe desteği verebilecek. Hibe ile işsiz gazeteciler, basın meslek örgütleri, serbest çalışan gazeteciler ve bağımsız yayın kuruluşları desteklenecek. Gazetecilerin, yayın kuruluşlarının ya da basın örgütlerinin ekipman alımı, seyahat, konaklama, ajans aboneliği, haber telifi gibi ihtiyaçları karşılanacak.
Projenin internet sitesi üzerinden yapılacak başvurular, proje ekibinin uygunluk değerlendirmesi ve bağımsız değerlendiricilerin puanlamasının ardından, M4D Ulusal Komite’si tarafından, AB Türkiye Delegasyonu’ndan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nden birer gözlemcinin de katılacağı nihai değerlendirmeye alınacak. Kabul alan başvurucular kendi projelerini uygulamaya başlayacak.